Reklamı Geç
8 saniye kaldı
Turkhaber Gazetesi 1200x300

Adalet yürüyüşünde 12. gün

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde Ankara'dan başlayan "Adalet Yürüyüşü" on ikinci gününe girdi.Yürüyüşe başlamadan önce basın mensuplarına kısa bir açıklama yaptı.

Adalet yürüyüşünde 12. gün
  • 26 Haziran 2017, Pazartesi 13:49

12:54 Yol üzerinde yürüyüşün yan şeridinden giden bir aracın camı açarak küfretmesinin ardından gerginlik yaşandı. Yürüyüşçüler araç şoförüne tepki gösterirken, atılan şişeler sebebiyle aracın ön camı çatladı. Sürücü polis tarafından araçtan çıkarılarak uzaklaştırılırken, araba görevlilerden biri tarafından güvenli bir alana alındı.

12:27 Köroğlu tesislerindeki ana mola yerine varıldı. Kılıçdaroğlu dinlenmek için karavanına çekildi.

k1-020.jpg

12:13 Adalet yürüyüşçüleri 900 metre yüksekliğindeki Bolu Dağı'nda...

a6-001.jpeg

11:33 Yol üzerindeki üst geçitlerin birinden Türk bayrağı sarkıtan bir grup Rabia işaretleriyle yürüyüşü protesto etti. Yürüyüşe katılanlar ise "Adalet" sloganları ve alkışlarla cevap verdi. Yol kenarından Rabia işareti yaparak "AKP" diye slogan atan bir kişi korumalar ve polisler tarafından uzaklaştırıldı.

11:18 Yol üzerindeki Erdoğan posterleri, herhangi bir gerginlik yaşanmaması için otobüslerle perdelendi. Öte yandan İstanbul'a 226 kilometre kaldı.

20170626114618_65d75fd7-e9b1-489b-9b29-55af3f164459-1.jpeg

11:14 
Adalet Yürüyüşü'na katılan bir grup "Kazdağları'na da adalet" yazan pankart taşıdı.

a4.jpeg

11:00 Moladan çıkıldı. Yol üzerinde askerin güvenlik önlemi aldığı görüldü.

a6.jpeg

a3.jpeg
 

10:28 Yürüyüş, Abant sapağında mola verdi. 12. günün etabına saat 11.00'de devam edilecek.

09:30 En kalabalık günlerinden birini yaşayan yürüyüşe katılım, yoldan eklenenlerle artıyor. Yaklaşık 10 bin kişi yürüyüşe katılıyor.

09:20 Kılıçdaroğlu'nun "Adalet Yürüyüşü"nün 12. günü başladı

09:13 12. gününde yolumuza devam ediyoruz. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ‘Adalet yürüyüşü’nün 12. gününde kısa bir açıklama yaptı. "Dün bir duyum aldık, son derece üzüldüm" diyen Kılıçdaroğlu, "Düşünün bir kişi yarglanırken, henüz karar verilmemiş ama Maltepe Cezaevinde özel 3 oda hazırlanıyor. Odanın ufak tefek eksiklikleri gideriliyor. Çünkü o kişinin mahkum edileceği önceden biliniyor. Ne kadar ceza verileceği önceden biliniyor ve ona göre yer hazırlanıyor" dedi.

a2.jpeg

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski TBMM Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'la 14 Ağustos 2001'de AKP'yi çekirdek ekipteki dördüncü isim olan Abdüllatif Şener yürüyüşe katılacak.

Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı yürüyüş bugüne kadarki en kalabalık günlerinden birini yaşıyor.  

20170626_2_24424450_23512205_web.jpg

 

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE 11. GÜN NOTLARI

Yürüyüşün 11. gününde 11 kilometre yürünerek Bolu'nun içinden geçildi ve merkez çıkışında konaklama için duruldu. 

Kortej, 26 Haziran sabah 09:00'da yürüyüşe başlayacak.

Verilen molanın ardından yeniden yürüyüşe geçildi. 

17:15 - CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, mola verilen parkta vatandaşlara kısa bir konuşma yaptı. Köroğlu'nun memleketinde konuşan Budak, “Biz Bolu’dan geçiriyoruz, adalet için yürüyoruz ve geleceğe ümitle bakıyoruz” dedi. 

16:55 Kortej, 4 kilometreden fazla yürüdükten sonra Atatürk Orman Parkı'nda mola verdi. Molanın ardından Bolu merkez çıkışına kadar 7 kilometre daha yol alınacak.

16:40 - Yol kenarından Rabia işareti yapan ve 'Adalet burada' diye bağıran bir kişiyi polisler uzaklaştırdı.

Adalet yürüyüşü 11. gününde bayram programı nedeniyle saat 16'da başladı. 

09: 40  Kılıçdaroğlu Adalet Yürüyüşü'nün 11. gününde gazetecilere açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

ERDOĞAN'A GEÇMİŞ OLSUN MESAJI 

"Öncelikle sayın Erdoğan'a geçmiş olsun diliyorum. 
Bugün yürüyüşümüzün on birinci günündeyiz. Adalet hepimize lazım. Aile içinde de adaletli davranırız. Topluma karşı da adaletli davranmak zorundayız. Haksız yere hapishanede kalan pek çok insan var. Bunlar bayramlarını hapishanelerde geçiriyorlar. Yaşanan atmosfer nedeniyle düşüncelerini açıklayamayan çok sayıda insan var. Onların da adalete ihtiyacı var. Biz yürüyüşümüzü, hoşgörü ile, bayramın da amacına uygun olarak sürdüreceğiz."

"ADALET HEPİMİZ İÇİN"

"Adaletin ne kadar olduğunu toplumun her kesimi biliyor. Dünyanın bütün nehirleri, adalete susamış bir insanın susuzluğunu gidermeye yetmez. Madem bu kadar önemli bir kavram üzerinden biz yola çıktık, umuyorum devleti yönetenler bu sözü duymuş olur. Adalet hepimiz için olması gereken bir kavram. Bu bayram gününde belki de böyle küçük bir sohbete ihtiyacımız vardı.

Bugün bayram, emin olun insanlar farklı düşüncelere sahip olabilirler ama bizim bu ülkede huzura ihtiyacımız var. Hepimiz terör olmasın diyoruz. Nerede bir eksiklik var, sorgulamamız lazım. İnsanlar adaleti arıyorlar. Adalet kadar güzel bir şey yok. Devletin bir organıyla muhatap olan kişi, haksızlığa uğradığını düşünüyorsa yargıya başvurup adaletin gerçekleşmesini ister. Dolayısıyla siz yargının objektif olarak hukukun üstünlüğüne uygun bir şekilde karar vermesini engellerseniz adaleti kaybedersiniz. Bu da toplumun vicdanını kanatıyor. "

"HER SANTİMİ YÜRÜYEREK BİTİRECEĞİM"

"Kaç adım attığımı bugüne kadar bilmiyorum. Yolun üçte birine geldik. Üçte ikisine henüz var. Şöyle bir düşünce var, gerçekten Kılıçdaroğlu yürüyor mu diye? Her santimini, Ankara- İstanbul yolunu yürüyerek götüreceğim. Arabaya binmek yok. Her santimini yürüdüğünüz zaman hedeflediğiniz, düşündüğünüz adaletin gerçekleştiğine inanıyoruz. Siz gösteriş için bunu yapmıyorsunuz. Bu bir partinin meselesi de değil. Ülkenin buna ihtiyacı var. Gönül isterdi ki farklı partilerden, hatta iktidar partisinden olanlar da bize eşlik etsin. Ama ortada bir gerçek var, Ankara-İstanbul yolunun her santimini yürüyerek bitireceğim.

Terazi olmadığı için kilo aldım mı, kaybettim mi bilmiyorum. Büyük bir ihtimalle kilo vermişimdir. Öyle çok bariz bir kilo değil çünkü hissetmiyorum böyle bir şey. Beslenme konusunda da hekim arkadaşlarımın önerilerini dikkate alıyorum. Dolayısıyla şimdi ve inşallah umuyorum ki bir sorun çıkmaz. "

BAHÇELİ'YE CEVAP VERDİ

"Benim yaptığım her hareket emin olun samimi. İçten pazarlıklı bir adam değilim. Hayatım boyunca da olmadım. Eksiğim olabilir, yanlışım olabilir ama ben bayram sabahı böyle ikircikli bir tavır içine girmek istemem. Eğer bozkurt işareti yapan birisi beni destekliyorsa benim de onu desteklemem lazım. Alkışlamam. Hiçbir zaman tabii siyasette olabilir, eleştirebilirler. Eleştirinin de belli bir düzeyde olması lazım. Bir ahlaki zemininin olması lazım."

179 KM KAT EDİLDİ 

432 kilometrelik yürüyüşte bugüne dek yaklaşık 179 kilometre yol katedildi. Korteje katılımın, geçen günlere kıyasla arttığı gözlemlendi.

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler Karaağaç Köyü'nde bayram namazı kıldı.

Saat 10:00'da kamp alanında yapılacak bayramlaşma etkinliğinin ardından kortej, saat 15:00'de yürüyüşe devam edecek.

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE 10. GÜN NOTLARI 

CHP teşkilatlarının Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu´nun sürdürdüğü Adalet Yürüyüşü’ne desteği devam ediyor. Bursa’dan başlayan yürüyüş korteji Yalova’ya ulaştı. Aralarında Muharrem İnce´nin de bulunduğu Yalova teşkilatı yürüyüşü il sınırları girişinde devraldı.

17:00 Yürüyüşün son etabına geçildi. Bolu merkeze girilmiş durumda. İstanbul’a 250 km kadar bir mesafe kaldı. 

16:20- Bolu Organize Sanayi Bölgesi sapağında mola verildi. 

16:10-Yürüyüşün yanında  bir kaza meydana geldi. Yürüyüşü izleyen bir sürücü önündeki aracın durduğunu fark etmeyerek arkadan çarptı.

15:00 - Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, mola sırasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Tezcan, "Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarı, bu yürüyüşü kriminalize etmek için özel bir çaba harcıyor. Adında ‘adalet’ olan bir iktidarın, bu yürüyüşten rahatsız olmasını anlamak güç" dedi.

BAYRAM PROGRAMI BELLİ OLDU 

Bayramın birinci günü dolayısıyla kortej yarın (25 Haziran 2017) yürüyüşüne ara verecek; bayram namazı, civar köyde kılınacak. İkinci gün Abant Kavşağı'na kadar yürüyecek kortej, bayramın son gününde (27 Haziran 2017) Bolu Dağı'na çıkacak. 

14:00 - Kılıçdaroğlu, kendisini "bozkurt" işaretiyle selamlayan gruba, "bozkurt" işareti ile yanıt verdi.

bzokurt.jpg

11:50 - Birinci mola yerine varıldı. Kortej, yürüyüşüne saat 15:30'da yeniden başlayacak

11:00 - Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da korteje katıldı. 

11:00  - Bayram nedeniyle yoğunluk yaşanan TEM'deki çok sayıda sürücü de, yürüyüşe kornalarla destek veriyor.

AVUKATLAR DA YÜRÜYÜŞTE

İstanbul Barosu'na bağlı avukatlar, bugün korteje cübbeleriyle katıldı.

10:00 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Adalet Yürüyüşü'nün 10. gününe bugün saat 10.00'da Köroğlu Tesisleri'nden başladı 

Yürüyüş öncesi kısa bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı: 

“Yürüyüşün 10’uncu günündeyiz. Yürüyüşümüze katılan gruplar, sanatçılar, sporcular, sade vatandaşlar hepsine yürekten teşekkür ediyorum. Bugün mübarek Ramazan’ın son günü dolayısıyla yarın bayram olacak. Tüm yurttaşlarımın bayramlarını kutluyorum. Bayramların, bizim için şöyle bir özelliği var. Özellikle dini bayramların, dini bayramlarda hep bir araya geliriz. Küskünlükleri sona erdiririz. Kardeşçe bir arada oluruz. Oturur sohbet ederiz. Sabah oturur kucaklaşırız. Dolayısıyla bayramın memlekete huzur, barış, esenlik getirmesini istiyorum. Gerginliklerden Türkiye, çok acılar çekti çekiyoruz. Gerginliklerden de kurtulabileceğimiz bir Türkiye umut ediyorum. Bu yürüyüşün adalet yürüyüşü olması bu açıdan da çok önemli. Bayrama ayrı bir anlam katacaktır adalet yürüyüşü. Buna da özellikle önem verdiğimi ifade etmek isterim. Gerilen, kutuplaşan söylemlerle bir Türkiye’den söz etmek hoşuma gitmiyor. Birlikte yaşayan, uygarca tartışan, bir araya gelebilen bir Türkiye hepimizin ortak özlemi. Bu yürüyüşün temel amacı da o”

Mısır’daki idamlara da değinen CHP lideri Kılıçdaroğlu, Mısırlı yöneticilere seslenerek, şunları söyledi:

“Bu bayram ve Ramazan süresince beni derinden üzen bir başka olay daha var. Mısır’daki idamlar. Siyasi idamların hiçbir topluma, hiçbir yarar getirmeyeceğini hepimiz biliyoruz. Özellikle Türkiye bunu yaşadı. Türkiye, bu konuda büyük acılar çekti. Bir dönem idam ettiğimiz siyasileri sonra andık, kucakladık; meydanlara, barajlara, yollara, okullara isimlerini verdik. Bir anlamda yaptığımız haksızlığı gidermek için; ama ölen geri dönmüyor. O nedenle Mısır’daki yöneticiler ve kardeş Mısır halkına seslenmek isterim. Yarın bayram ve dolayısıyla idamların topluma bir yarar getirmeyeceğini eğer görmek istiyorsanız dönüp, Türkiye’nin tarihine bakın. Biz, bu bayramların bütün İslam alemi için barış, kardeşlik ve huzur getirmesini isteriz. Bütün İslam dünyasında kan akıyor ve gözyaşı var”

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE 9. GÜN NOTLARI 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Kılıçdaroğlu, "Bu ülkede adaletsizliğe uğrayanlar, daha güzel bir gelecek hayali kuruyor. 9 gündür adımlarıma güç katan, bu güzel insanların umutlarıdır!" ifadelerini kullandı.

Verilen molanın ardından Adalet Yürüyüşü Bolu yolunda devam ediyor. 

DÜZCEVALİSİ 3 PARTİ TEMSİLCİSİYLE TOPLANTI YAPTI

Düzce Valisi Zülkif Dağlı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardından Ankara'dan İstanbul'a başlattığı 'Adalet Yürüyüşü' ile ilgili alınacak güvenlik tedbirleri kapsamında AKP, CHP, MHP il başkanları ile toplantı yaptı.
Vali Dağlı, "Vatandaşlarımızın soğukkanlı ve sağduyulu davranmasını bekliyoruz. Bu yürüyüşü provoke etmeye çalışanlara fırsat vermemeliyiz" dedi

kilicdaroglu-002.jpg

14:57 - Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, "ara ara yürüyüşe katıldığını" ifade ederek, "Güzel gidiyor, olumlu gidiyor. İnşallah daha da güzel gidecek, devam edecek. Sonuç gelecek, ki muhakkak gelmesi gerekiyor zaten. Hayırlısı olsun. İstanbul bekliyor bizi. Bekle Bizi İstanbul şiiri, 1940’larda yazılmış bir şiir, günümüze de çok uyuyor" dedi. Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Ben çok seviyorum ve bekle bizi istanbul diyorum. Destekleyici mesajlar geldi bana çok. Ben yürüyüşe sürekli katılmıyorum, zaman zaman buraya geliyorum. Kadınlar daha heyecanlı yürüyüş için, her zamanki gibi. Katılım konusunda yolda yürüyüşe geliniyor, ama asıl varış noktasına olunması önemli. Gençlerin muhakkak daha duyarlı olmasını istiyoruz, nasıl daha fazla katılımlarını sağlayabiliriz, daha çok anlatmamız lazım. Ne istiyoruz, ne istemeliyiz diye bilgilendirilmeleri gerekiyor. Moraller çok iyi yürüyüşte, hedefler yavaş yavaş karşılaşıyor gibi."

13:15 - Cuma namazına gitmek isteyen katılımcılar için otobüs kaldırıldı. 

Yürüyüşün öğleden sonraski etabına Gazeteci Uğur Dündar da katılıyor. 

13:00  Yürüyüşe mola verildi. Molanın ardından bugün için son etaba geçilecek. Şu an 160 km'den fazla yol kat edilmiş durumda. Kortejin önünde 270 km kadar bir mesafe kaldı. 

12:17 Yürüyüş artan kalabalıkla sürüyor. Türk Tabipler Birliği'nden isimler de kortejde. Partililer, kurmaylar ve vatandaşlar bir arada yürüyor. Bugün planlanan mesafe 20 kilometre.. 

CHP, AYM'YE BAŞVURDU 

CHP Milletvekili Berberoğlu'nun avukatı Murat Ergün, Anayasa Mahkemesine yaptığı bireysel başvurunun ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

Berberoğlu'nun tutukluluğunun Türkiye'de iç hukuk yollarının tükenmiş hale geldiğini gösterdiğini savunan Ergün, "İç hukuk yollarının tükenmesi ile her Türk yurttaşının sahip olduğu bireysel başvuru hakkına yönelik biz de Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunmaya geldik." dedi.

 Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundukları konunun, mahkemenin verdiği karar olmadığını çünkü mahkemenin henüz gerekçeli kararını da açıklamadığını belirten Ergün, "Tutuklama kesinleştiği için geldik. Burada tutuklamanın ciddi bir hak ihlali olduğunu söyledik. Anayasa'nın 19. maddesindeki güvenlik ve özgürlük hakkının ihlal edildiğini söyledik. Anayasa'nın 67. maddesindeki seçilme hakkının ihlal edildiğini söyledik." ifadelerini kullandı. 

Ergün, Anayasa Mahkemesinin Erdem Gül ve Can Dündar ile Milletvekili Mustafa Balbay'a ilişkin kararları bulunduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"O emsallere bağlı olarak Enis Berberoğlu'nun tutukluğunun hukuksuz olduğunu iddia ederek mahkemeye başvurduk. Tabii tedbir talebinde bulunduk çünkü tutukluluk, özgürlük hakkının elinden alınması, bir insanın en acil durumlardan biridir ve telafisi imkansız olan bir durumdur. Cezaevinde kaldığı her dakikanın, her saatin telafisi mümkün değildir. Onun için bir an önce karar verilmesi için başvurumuzda tedbir talep ettik."

Anayasa Mahkemesinin bugüne kadar sergilediği hukukun üstünlüğünden ve özgürlükten yana tavrı dolayısıyla başvurularından son derece ümitli olduğunu ifade eden Ergün, "Tarafsız ve objektif bir hukukçu gözüyle olaya bakacaklarını ve daha önce verdikleri kararın bir benzerini sergileyerek Enis Berberoğlu'nun da aynı şekilde tahliyesine karar vereceklerini, hak ihlaline uğradığını tespit edeceklerini düşünüyorum, buna inanıyorum. Artık top, Anayasa Mahkemesinde." değerlendirmesinde bulundu.

Ergün, daha önce de siyasilerden, özellikle iktidar kanadından hep tutuksuz yargılama, milletvekilinin parlamentoda olması gerektiği yönünde sözler duyduklarını anlatarak, "Biz de farklı bir şey söylemiyoruz. Demokrasinin ve hukukun gereğini talep ediyoruz. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, kanaatimizce son derece hatalı ve ağır bir karar verdi. Bu hatanın bir an önce düzeltilmesi için gereğini hem yurttaş olarak hem bir avukat olarak hem Enis Berberoğlu'nun bir arkadaşı olarak Anayasa Mahkemesinden bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Yürüyüşe katılım her geçen gün, İstanbul'a yaklaşıldıkça daha da artış gösteriyor. 

20170623_2_24379223_23405679_web-(1).jpg

09:20 - Kortej, Mengen'de "Adalet, adalet, adalet" sloganlarıyla karşılandı. 

09:15 - Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel de katıldı.

09:00 - Yürüyüş, Mengen sapağından başladı.

CHP AYM'YE GİDİYOR 

Yürüyüş öncesi açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, bugün Berberoğlu'nun avukatlarının Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvuracağını ifade etti. Kılıçdaroğlu, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici’nin "adalet yürüyüşü"nün "hayır" bloğunu ayakta tutmak için yapıldığı eleştirilerine de cevap verdi. “Adalet yürüyüşü içinde ‘o onu dedi bu bunu yaptı’ya odaklanmamak gerekiyor" diyen Kılıçdaroğlu, "Sayın Destici istediğini söyleyebilir” ifadesini kullandı. 

Bu sırada CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, yürüyüşe ilişkin olarak  "Bizler ümmetin liderinin, reisin ağzından çıkacak tek bir kelimeye bakıyoruz. Tek kelimesiyle bu hak yolda bırak senin gibi yürümeyi ölürüz, şehadet için koşar öldürürüz" tehditini dile getiren bir grup vatandaştan şikâyetçi oldu. 

DUA ETTİ 

Kılıçdaroğlu, yürüyüşe başlamadan önce geceyi geçirdiği yerde bulunan Şair Dertli'nin kabrini ziyaret ederek dua etti.

sair-002.jpg

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE 8. GÜN NOTLARI 

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

Adalet için yürümeye devam edeceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "O veya bu kişi için değil, adalet bekleyen ve bir gün adalete ihtiyacı olacak herkes için yürüyorum. Tüm Türkiye adına "adalet" istiyorum!" ifadelerini kullandı.

‘Adalet Yürüyüşü’nün 8. günkü bölümü Bolu’ya 48 kilometre kala tamamlandı. Toplam 19 kilometrelik etapta Bolu’nun Gerede ilçesi geride bırakılırken hava şartları yürüyüş yapanları biraz zorladı. Ibrıcak Köyü yol hizasında son bulan yürüyüş yarın sabah erken saatlerde kaldığı yerden devam edecek. 

Yürüyüşe Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) üyeleri de katıldı.

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen "Yaşlı- genç, kadın- erkek adalet için yollardayız" mesajını bu fotoğrafla paylaştı. 

14:00 - Çadırların bir kısmı rüzgar nedeniyle uçtu; kimseye bir şey olmadı.

13:16 - İkinci mola yerine ulaşıldı.

Gerede çıkışındaki trafik levhası önünde çok sayıda kişi hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Yürüyüşün Gerede kısmı son erdi. CHP Milletvekili Mustafa Balbay sosyal medyadan "Adalet yürüyüşü 8. gün. Gerede bitti. İstanbul 290 km. Bekle bizi İstanbul." mesajıyla şu fotoğrafı paylaştı. 

12:50 - Rabia işareti yapan bir grup, korteje lafla sataştı; araçlarından mehter marşı çalındı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba yaptığı anonslarda, "Dışarıdan gelen müdahalelere yanıt vermiyoruz, alkışlarımızla devam ediyoruz" dedi. 

12:10 - Yürüyüş, Gerede merkezde polisin yoğun önlemleri altında devam ediyor.

12:00  Yürüyüş sürüyor. Kılıçdaroğlu'nun doktoru da her an yanında.Gerede merkez de kortej yine bri mola verecek. 

10:34 - Mola yerine ulaşıldı. Yürüyüşün bu etabında yaklaşık 7 kilometre yol katedildi. 

10:23 - Kazdağları'ndan gelen vatandaşlar, "Zeytin için de adalet aramaya geldik. O kadar çok adalete ihtiyacımız var ki, hem içeride hem dışarıda" diyerek korteje katıldı. 

10:09 - Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinden gelen bir grup, Kılıçdaroğlu'nu ellerinde zeytin dallarıyla
karşıladı.

10:00 - Mesafe levhasının bulunduğu alanda "300'ü gördük"sesleri yükseldi. Yürüyüşte 132 kilometrelik yol geride kaldı. 

09:45 - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, kortejin önüne geçmeye çalışan vatandaşlarla ilgili olarak "Bazı arkadaşlarımızı araç tutuyor, önde oturmazlarsa olmuyor" esprisini yaptı. 

09:30 - İki vatandaşın kalp krizi geçirdiği korteje bugün, motorlu 112 acil ekiplerinin eşlik etmeye başlaması dikkati çekti. 

09:27 -  Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, bugün de kortejde yer aldı. 

09:15 - Yürüyüşün sekizinci günü, Bolu'nun Gerede ilçesine bağlı Sipahiler mevkinden başladı.

Kılıçdaroğlu’nun kolundaki yara da objektife yansıdı. Kılıçdaroğlu, 4. günde bir yamaçta bayrak açan vatandaşların yanına gitmiş ve dönüşte düşmüştü. 

kemal-1.jpg

09:00 Dün akşam 17:00'da son verilen Adalet Yürüyüşü CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun kısa basın açıklamasının ardınan tekrar başladı.,

Devlet Bahçeli'nin eleştirilerine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Ben adalet için yürüyorum. Sayın Bahçelği beni eleştirebilir. Canı sağolsun istediği eleştiriyi yapabilir.  Hükümetin söcülüğü de yapabilir, benim için sorun değil. Pensilvan'ya ile işimiz yok bizim. Oradaki malum kişi hastalandığında gazetelerde verilen geçmiş olsun ilanlarında genel başkan olarak sadece benim adım yok. Ben kendi ülkemi seviyorum. Bu ülkenin insanlarıyla birlikte mücadele etmeyi seviyorum. Bu ülkenin insanlarıyla yürümek onurdur. Adalet herkese lazım bence kendide gelsin bizimle yürüsün" dedi.

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE 7. GÜN NOTLARI 

Adalet yürüyüşünde bir kişi daha kalp krizi geçirdi. Hastaneye kaldırılan Erol Doğan’ın durumu iyi.

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Prof. Dr. Emre Kongar ve ünlü müzisyen Genco Erkal da Kemal Kılıçdaroğlu'na bugünkü yürüyüşte eşlik ettiler. 

emre-001.jpg

17:00 Etaplar şeklinde yapılan yürüyüşte 7. gün de tamamlandı. Gerede'de oluşturulan kamp alanında kalınacak.

15:00 Adalet yürüyüşünde Gerede'ye yaklaşıldı. 10 km'lik bir mesafe kat edilmiş durumda. Yürüyüş başladığı günden bu yana 140 km kat edildi. Kılıçdaroğlu'na yüyüyüş sırasında partililer ve vatandaşlar da eşlik ediyor. 

MYK Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı sonrası CHP Sözcüsü Bülent Tezcan yaptığı açıklamada "Bu yürüyüş, kutlu yürüyüştür" dedi. "Git evinde otur diyorlar, oturmayacağız, tehdide pabuç bırakmayacağız" diyen Tezcan, "Mahkemede adaleti bırakmazsanız, bir yiğit adam çıkarda yollarda adalet arar, mazlumların hakkını arar, millet de onun arkasında durur" açıklamasını yaptı.

Yürüyüşün 7. gününde Soma’da 2014’de yaşanan maden felaketinde yaşamını yitiren 301 maden şehidinin aileleri de Kılıçdaroğlu'na eşlik etti. Madenci baretleriyle gelen aileler, facianın asıl sorumlularının yargılanarak ceza almaları için yürüyüşe destek verdiklerini belirttiler.

BALYOZ KUMPASI MAĞDURLARI DA YÜRÜYÜŞE KATILDI

Yürüyüşte CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ile de hatıra fotoğrafı çekildi. 

y1-003.jpg

Mehmet Ali Çelebi, Ali Türkşen, Ahmet Tatar, Atilla Kezek Fikret Güneş Bora Serdar  ve Nasuh Bektaş yürüyüşe birlikte katıldı. 

y3-005.jpg

BOLU VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Bolu Valiliği, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan İstanbul'a başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'nün Bolu'yu kapsayan bölümüyle ilgili alınan önlemleri açıkladı.

 Açıklamada şöyle denildi:

"Yürüyüşe katılanların güvenliğinin sağlanması amacıyla etkinliğe sonradan katılanlar güvenlik görevlilerince üst araması yapıldıktan sonra yürüyüş konvoyuna alınacaktır. Yürüyüşe katılanların kolluk görevlilerince tanınması amacıyla katılımcılar tarafından kendilerinin ayırt edilmesini sağlayacak yelek vb. giysiler kullanılacaktır. Yürüyüş, Bolu ili sınırları içerisinde; Ankara- Bolu sınırından Gerede İlçesine kadar D-750 Karayolu, Gerede İlçesinden Bolu- Düzce sınırına kadar D-100 Karayolu güzergâhı kullanılarak yapılacaktır. Yürüyüş sırasında yol kenarında bulunan yaya yolları, banket ya da kaldırımlar kullanılacak, trafikte seyreden araçların geçişine engel olacak ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürecek şekilde yola girilmeyecektir. Yürüyüş güzergâhında bulunan yerleşim yerlerinde miting ve benzeri etkinlikler yapılmayacaktır. Yürüyüşe katılanların can güvenliğinin ve trafik düzeninin temini bakımından yürüyüş her gün hava kararmadan önce sonlandırılacaktır."

11:00 Ankara il sınırından çıkıldı. Yaklaşık 7 kilometre yol kat edildi. Bolu il sınırına girilmiş durumda. İlk etap tamamlandı. Danişmendler mevkiine gelindi. Burada 3 saatlik bir mola verildi. Bu uzun toplantının nedeni yol kenarında oluşturulan alanda MYK toplantısını da yapmak.  

MYK sonrası 4.6 ve ardından 5.2 km daha yürüyüş gerçekleşecek. 

Adalet yürüyüşündeki Mehmet Ali Çelebi paylaştığı fotoğrafın altına "Kumpaslarda yitirdiklerimiz için adalet yürüyüşündeyiz. Okkır için, Tatar için, Çakmak için ..." diye yazdı. AliTatar'ın ağabeyi Ahmet Tatar ve Ali Türkşen fotoğraftaki isimlerden.. 

Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’ 7. gününde devam ediyor. Ankara- Bolu il sınırına ulaşılması planlanan bugünkü yürüyüşte yaklaşık 20 kilometre katedilecek. Kılıçdaroğlu yürüyüş öncesi sabah açıklamasını yapmadı; ancak yürüyüş öncesi Fox Tv canlı yayınında İlker Karagöz'ün sorularını yanıtladı:

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Doğa çok güzel, hava çok güzel, gayet güzel geçiyor. Biz bir yürüyüş başlattık. Bu ülkede adalet yok. Adalet yürüyüşü. Bu ülkede adaletin olmadığını mahalledeki bakkal da biliyor. Kimin siyasi gücü varsa bunların hiçbiri malum olmuyor. Elini kolunu sallayarak geziyor. 3 günlük asker eline silah bile almamış hala hapiste. Bu mudur adalet? Eğer bu adaletse benimle onların arasındaki adalet anlayışı farklı. 3 günlük çocuk anne sütüne muhtaç değil mi? Aldınız hapse attınız ilaçlarını vermediniz. Öldü. Bu mudur adalet. Linç etmek suç değil midir? Bunun soruşturulması gerekmiyor mu? Nerede adalet?"

‘Adalet Yürüyüşü’nün birinci haftasında MYK toplantısı verilecek uzun molada yapılacak.

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE 6. GÜN SONA ERDİ

Kılıçdaroğlu'na yürüyüşü sırasında tiyatro ve sinema oyuncusu Enis Fosforoğlu ve sanatçı Hüseyin Turan da eşlik etti. Kılıçdaroğlu, yürüyüş sırasında Turan ile türkü söyledi.

Geceyi alana getirilen karavanda geçirecek Kılıçdaroğlu'nun yarın sabah saatlerinden itibaren yürüyüşüne devam etmesi bekleniyor.

18:00 Sabah saatlerinde Kızılcahamam Bulak köyündeki kamp alanından yürümeye başlayan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bugün yaklaşık 20 kilometre yürümesinin ardından konaklayacağı Ankara-Bolu il sınırındaki Yayla Mokamp Tesisleri’ne ulaştı.

Yürüyüşün tamamlanmasının ardından dinlenmek üzere otobüse geçen Kılıçdaroğlu, vatandaşların çağrısı üzerine otobüsten el salladı.

kilicdaroglu-yuruyus1.jpg

Kılıçdaroğlu, ‘Adalet Yürüyüşü'nün 7. gününe yarın saat 08.30'da Yayla Mokamp Tesisleri’nden başlayacak.

15:00 itibariyle yürüyüşe verilen grup toplantısı molası da sona erdi. Adalet yürüyüşü mola sonrası yeniden başladı. 

Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısını yapacağı noktada güvenlik önlemleri artırıldı. Güvenlik şeridi çekildi ve aramaların ardından vatandaşlar o noktaya gitti. 

kilicdaroglu-yuruyus2.jpg

kilicdaroglu-001.jpg

Kılıçdaroğlu'nun önünde bugün iiçn yaklaşık 8 km daha var. Ankara il sınırına varıldığında geceyi burada geçirecekler. 

Kortej saat 8'de başladığı yürüyüşünde  Ankara- Bolu il sınırına yaklaşıyor. 6 km'lik bri rampa çıkıldı; ardından yarım saatlik bri ara verildi. Bu aranın ardından yürüyüş sürüyor.  Yeniden molanın verileceği noktaya yaklaşıldı. Çünkü korteji bir zorlu rampa daha bekliyor.

08:00 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki yürüyüşünün altıncı gününe başladı.

Geceyi, Kızılcahamam sınırları içindeki Bulak köyünün girişindeki kamp alanında geçiren Kılıçdaroğlu, beraberindeki partililerle yürüyüşüne devam ediyor.

Bugünkü yürüyüşüne başlayan Kılıçdaroğlu, Çamlıdere yol ayrımında saat 13.30'da CHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuşacak.

Kılıçdaroğlu yürüyüşün 5. gününde son durağı olan Bulak köyünde bir ailenin daveti üzerine 59 yaşındaki Turgut Köprücüoğlu’nun evine, iftar yemeği için konuk oldu. Kılıçdaroğlu, yemek yiyip sohbet ettikten sonra teşekkür etti ve dinlenmek için karavanına döndü.

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE 5. GÜN GÜNÜNDEN NOTLAR

Kızılcahamam Orman Deposu mevkiinden başlanan 5 gün de Bulak Köyü'nde son buldu.Yürüyüşe katılanlar geceyi burada geçirdikten sonra 6. günde yürüyüşlerini sürdürecek. 

Kılıçdaroğlu'na Adalet yürüyüşünün 5. gününde de partililerin, sanatçıların, vatandaşların ilgisi yoğundu. Müzisyen Burhan Şeşen, katılımcısı olduğu "adalet yürüyüşü" hakkında ileri sürülen "FETÖ için yürüyorlar" iddiasına sosyal medya hesabında tepki gösterdi. Şeşen, "Okumak FETÖ'ye destek, konuşmak FETÖ'ye destek, yazmak FETÖ'ye destek, şimdi de yürümek FETÖ'ye destek oldu.Hiç utanmanız yok mu?" dedi. 

 

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, yürüyüş güzegâhında internet erişimine güçlük çektiklerini ifade etti. "İnternet 2 gündür kesik. Biz mesaj paylaşamaz duruma geldik. Gazeteciler görüntü ve haber gönderemez durumda. Telefonlar çekmiyor" diyen Şeker, "Coğrafi şartlar tabii ki çekim güçlerini etkileyebilir ama bu sürekli olunca normal değil. Kesinlikle bilinçli olduğunu düşünüyoruz" görüşünü dile getirdi. 

Dün yürürken ayağı yaralar nedeniyle kan içinde klan CHP Milletvekili Haluk Pekşen de yürüyüşten bu fotoğrafı paylaştı. Güzergahtaki bir üst geçitteki pankart'ta Mustafa Kemal Atatürk'ün sözü yazıyordu:

Adalet korteji dün yürüyüşünü sağanak yağmur altında sürdürmüştü.Bugün ise bölgede hva daha açık. Verilen mola sonrasında yürüyüş kaldığı yerden devam ediyor.. 

sarigul-001.jpg

Adalet yürüyüşünün 5. gününde dikkat çeken bir isim daha vardı. Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül destek vermeye gelmişti. 

sarigul.jpg

CHP Manisa milletvekili Özgür Özel sosyal medyadan Kızılcahamam'daki yürüyüş fotoğrafını paylaşarak "Adalet Yürüyüşü 5.Gün. Kızılcahamamı geçiyoruz. Moral, motivasyon, güç, kuvvet hepsi yerinde Artık onlar düşünsün." mesajını iletti. 

 

09:30  YÜRÜYÜŞE YARBAY ALİ TATAR'IN AĞABEYİ DE KATILDI

Kılıçdaroğlu, açıklamalarının ardından beraberindekilerle, yürüyüşünün beşinci gününe başladı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugünkü yürüyüşüne "amirallere suikast" soruşturması sürerken intihar eden Yarbay Ali Tatar'ın ağabeyi Ahmet Tatar da katıldı. Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy da Kılıçdaroğlu'nun yürüyüşüne destek verdi. ahmet-tatar.jpg

09:15  -Yürüyüş Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından saat 09:15’te başladı.

Bugün bölgede havanın açık olduğu gözlendi. Tarihi yürüyüşün beşinci gün etabı Kılıçdaroğlu’nun konuşması ile başladı.


SAAT 9:00 

"BİZİ ELEŞTİRENLERİN CANLARI SAĞ OLSUN"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki yürüyüşünün 5. gününün sabahında, Kızılcahamam Orman İşletme Şefliği yakınlarında hazırlanan konaklama alanında açıklamada bulundu. Yürüyüşlerinden son derece memnun olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, adalet kavramına verdikleri önemi artık bütün dünyanın bildiğini söyledi. Adalet, hak ve hukukun birbirinden ayrılmaz kavramlar olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, herkes için adalet, hak ve hukuk istediklerini dile getirdi. "Kimseye zarar vermiyoruz, kimseye kötü söz söylemiyoruz, yan bakmıyoruz" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

Gelip geçenler, belki şöyle düşünmüştür: 'Bu yağmurun altında, bu insanlar niye yürüyor?' Onlara şunu söylemek isterim: Biz, adalet için yürüyoruz. 

"80 milyonunun bir arada, kardeşçe, huzur içinde yaşamasını istiyoruz. Bize saldırılar olabilir, bizi eleştirenler, kızdırmak isteyenler olabilir, hepsinin canı sağ olsun. Ben inatla, kararlılıkla, azimle adalet için yürüyeceğim 80 milyon için. Yürüşümüzün büyük bir kısmını dün yağmur altında yaptık. Gelip geçen kamyonlar, minibüsler, özel arabalar belki şöyle düşünmüşlerdir: 'Bu yağmurun altında, bu insanlar niye yürüyor?' Onlara şunu söylemek isterim: Biz, adalet için yürüyoruz. İnsan varsa bir yerde, adalet de olmak zorundadır."

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yürüyüşüne "Amirallere Suikast" iddialarına ilişkin soruşturma sürerken intihar eden Yarbay Ali Tatar'ın ağabeyi Ahmet Tatar ve ablası Hürriyet Ünver de katılıyor. Kılıçdaroğlu, Kızılcahamam'a ulaştıklarında da bazı vatandaşların ilgi ve desteğiyle karşılaştı. Kılıçdaroğlu, yürüyüş sırasında, Kızılcahamam'ın girişindeki bir üst geçide asılan ve üzerinde "Dinlenmemek için yola çıkanlar asla yorulmazlar" yazan büyük boy bir pankartın önünde fotoğraf çektirdi.

kemal1-001.jpg

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE 4. GÜN NOTLARI 

15 Haziran'da başlayan adalet yürüyüşünün 4. günü de tamamlandı. 432 kilometrelik yürüyüşün geçtiğimiz üç gününde yaklaşık 70 kilometre yol katedildi. Yoğun tempo ve artan sıcaklıklar nedeniyle günlük yürüyüş mesafesi 20 kilometreden 16 kilometreye düşürülürken, mola süreleri de uzatılmıştı. 

Günün çarpıcı karalerinden biri CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen'den geldi. Pekşen yürümekten oluşan yaralarından dolayı ayağı kan içinde kaldı. 

 

Yağmur biraz dinmiş durumda.. Yürüyüş ise sürüyor. Yürüyüşe yeni katılımlar da oluyor. Sanatçıların da ilgisi yoğun. Zülfü Lİvaneli ve Ege de Kılıçdaroğlu'na eşlik ederek yürüyüşe destek verdi. 

Yürüyüşün dördüncü gününde başlayan yağmura rağmen ara verilmedi..

 

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Özgür Özel'le birlikte olan bir fotoğrafıyla  "Ne yağmur durdurabilir Adalet isteğimizi ne yollar..." meajını paylaştı. 

Mehmet Ali Çelebi ise çöp poşetinden yaptığı yağmurlukla Twitter hesabından şu mesajı paylaştı: "Adalet, Bayrak, Atatürk. Çöp poşetinden yağmurluk yapanların kimsesi Cumhuriyet.

Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu da  "Adalet yürüyüşümüze yağmur altında devam ediyoruz Bereketi bol osun." dedi.

Kılıçdaroğlu'yla birlikte yürüyen korumaları da verilen molalarda çimlere oturarak dinleniyor. 

13:00 - Eski İstanbul Barosu Başkanı avukat Turgut Kazan da 'Adalet Yürüyüşü'ne katıldı.

12:10 - Yürüyüşe öğle molası verildi.

10:00 Kılıçdaroğlu,  Kurtboğazı mevkiinde yol kenarında yüksek bir yerde Türk bayrağı açan gençlerin yanına çıktı. Gençlerle konuşup fotoğraf çektiren kılıçdaroğlu yola dönerken toprak zeminde ayağı kayarak düştü.

Koruma polislerinin yardımı ile ayağa kalkan Kılıçdaroğlu, yürüyüşüne kaldığı yerden devam etti.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Adalet Yürüyüşü'ne katılan partililerden biri düşerek yaralandı. Ambulansta yapılan ilk müdahalenin ardından Kahramankazan Devlet Hastanesi'ne kaldırılan yaralının sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtiliyor.

09:10 CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu açıklamasının ardındanKurtboğazı Barajı girişinden itibaren 4. gününde adalet yürüyüşünü de başlattı. 

09:06 Kılıçdaroğlu ilk açıklamasına babalar gününü kutlayarak başladı. 

"4 gündür adalet için, sevgi ve hoşgörüyle yürüyoruz. Herkesi kucaklıyoruz. Adalet isteyen kim varsa gönlümüzü onlara açtık. Buyrun hepbirlikte adalet için yüryelim." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'In dünkü eleştirilerinide gündeme getiren Kılıçdaroğlu "Benim karavanımda altın klozet yok. Bizi tahrik etmek istiyorlar. Yargıyla tehdit ediyorlar. Hakim çağırırmış, yargı çağırırmış diye.. Biz darbecilerin ne yaptıklarını çok iyi biliyoruz. Bu kadar eleştiriyorlar ama "Bizim ülkemizde adalet var; niye yürüyorsun?" diyemiyorlar. Onlar da biliyorlar ki adalet yok. Bu sözlerin nedeni de acizlik. "ifadelerini kullandı. 

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE 3. GÜNÜN AYRINTILARI 

Adalet yürüyüşünde üçüncü gün Kurtboğazı Barajı noktasında tamamlandı. 

14:30 Adalet Yürüyüşü'nün 3. gününde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu spor yaralanmaları konusunda uzman olan bir doktor muayene etti. Doktor Kılıçdaroğlu için yürüyüş öncesi ve sonrasında yapması gereken egzersiz hareketlerini içeren bir program çıkardı.

Ayrıca ilk iki günlük yoğun yürüyüş ve bugün hava sıcaklıklarının çok artması nedeniyle yürüyüş mesafesi 16 kilometreye düşürüldü. İlk iki gündü mesafe 20 kilometreydi. Mola süreleri de doktorun tavsiyesi üzerine yeniden düzenlendi.

10:09 Kortej Kahraman Kazan'da.. Vatandaşlar Kemal Kılıçdaroğlu ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Yürüyüşe bu noktadan itibaren katılan vatandaşlar var. 

Kılıçdaroğlu buradaki kısa açıklamasında "Bütün Kazanlılara 15 Temmuz'daki mücadelelerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Bu yürüyüş bir adalet yürüyüşü. şehitlerimiz için bri yürüyüştür. Bu yürüyüşün siyasi kimliği, etnik kimliği yoktur. Hep brilikte adalet istiyoruz. Adaletten yana olan herkesi kucaklıyoruz." dedi. 

09:00 Yürüyüşün 3. günü de başladı. 

Kılıçdaroğlu yürüyüş başlamadan önce yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Yine büyük bir azim ve kararlılıkla adalet için yürüyeceğiz. İktidar kanadından da eleştiriler geliyor. Saygıyla karşılıyoruz. Eğer yürüyüşümüz rahatsız ediyorsa, umarım duyarsız vicdanlar duyarlı hale gelir. Kavurmacı’nın yeniden tutuklanma kararının haberi geldi. Bu kararı doğru bulmuyorum, yargılama tutuksuz olmalı. Ben kesin mahkumiyet kararı çıkmadığı sürece insanların tutuklanmalarını doğru bulmuyorum” 

 

Kendisine Başbakan'ın "Yürümeseymiş, hızlı tren kullansaymı" sözleri anımsatıldı. Kılıçdaroğlu "Adaletin olmadığı yerde espri de olmaz" diye cevap verdi. 

 

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE 2. GÜN

15:30 Kahramankazan'a ulaşan Kılıçtaroğlu, Adalet Yürüyüşüne ilişkin yapılan eleştirilere cevap verdi. Provakasyon uyarısında bulunan Kılıçtaroğlu'nun açıklamaları şöyle: “Şu an 15 Temmuz’un planlandığı yerdeyiz. 15 Temmuz FETÖ darbe girişimini sokağa çıkan bizim insanımız engellemedi mi? Demek ki demokrasiye adalete her yerde sahip çıkacağız. Buradan bütün yetkililere sesleniyorum. Yargı bağımsızlığından söz ediyorlar. Savcıya talimat veriyorlar. Yargıya talimatı ben değil onlar veriyor. Provokasyon yapıyorlar. Biz hiçbir yerde hiçbir ortamda provakosyanlara alet olmayacağız. Adaleti bulmak için yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

15:00 Cuma Namazı ve sıcak hava ile verilen üç saatlik aranın ardından Kılıçdaroğlu Adalet Yürüyüşünü tekrar başlattı.

Hükümet'ten gelen eleştirilere dair açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, "Yürüyüşümüz Hükümet yetkililerini rahatsız etmiştir. Yapılan açıklamalarda provakasyon mesajı verilmektedir. Genel Başkan'ımız tüm tehditlere rağmen yürüyüşünü sonuna kardar devam ettirecektir" dedi.

11:58 Günün ikinci molası hedefe sekiz kilometre kala verildi. Uzun bir molanın olması beklenirken öğlen yemeği bu noktada yenilecek. Günün hedefine yaklaşık öğleden sonra 16:00 gibi varılması planlanıyor.

Yürüyüşe eski AKP Milletvekili, Faruk Uysal, AKP eski MKYK Üyesi Fatma Bostan ve AKP'li Cihangir Bostan da yürüyüşe katıldı.

11:00 İkinci günde ilk mola verildi. Artık şehirden çıkıldı. E-5 karayolundan eski İstanbul yolu diye bilinen yerden adalet yürüyüşü devam ediyor. Kortej giderek büyüyor. Görenlerin büyük desteği sözkonusu..

08:00  'Adalet Yürüyüşü'nün 2. günü bu sabah 08.00'de başladı. Ankara'nın KahramanKazan İlçesine doğru yürüyüşe geçen Kılıçdaroğlu'nu, bin kişiyle başladığı ikinci günde kendisi ellerinde Türk bayraklarıyla yol boyu vatandaşlar karşıladı. 

"BUGÜN 22 KİLOMETRELİK YÜRÜYÜŞ YAPACAĞIZ"

CHP lideri yoruldunuz mu sorusu üzerine "Gerçekçi olmak lazım. Yorulmadık diyemeyiz. Ama yolumuza devam edeceğiz. Dün biraz uzun bir yürüyüş gerçekleştirdik. Bugün 22 km'lik bir yürüyüş yapacağız. Bu yürüyüşe güzergah üzerinden de katılımlar olacak" dedi.

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE İLK GÜNÜN AYRINTILARI 

25 GÜNDE, 428 KİLOMETRELİK YÜRÜYÜŞ

CHP'nin 'Adalet Yürüyüşü' dün saat 11.00’de Ankara Güvenpark’ta başladı. Dünkü yürüyüşe Yürüyüşe Haziran Hareketi, ÖDP, Halkevleri destek verdi. AKP kurucularından Fatma Bostan Ünsal ve eşi eski AKP Milletvekili Faruk Ünsal da yürüyüşe katıldı. Ünsal bir süre Kılıçdaroğlu ile birlikte yürüyerek sohbet etti.

GÜNDE 18-20 KİLOMETRE

Kılıçdaroğlu, “Ortalama günde 18 - 20 km. yürüyeceğiz. Bayramda yollarda olacağız” dedi. CHP’liler İstanbul’a kadar 23 nokta belirledi. E-5 Karayolu güzergâhı takip edilecek. Yürüyüşün 25 günde tamamlanması bekleniyor. 

Kılıçdaroğlu, ilk günkü yürüyüşe Ankara Batıkent'teki 75. Yıl Hipodromu yakınlarındaki alanda ara verdi. Kılıçdaroğlu, alanda bulunan otobüsten istirahat etmek için karavana geçti. 

ADALET YÜRÜYÜŞÜNDE BİRİNCİ GÜN TAMAMLANDI

16:18 Kılıçdaroğlu yürüyüşün birinci gününü tamamladı. Yürüyüşün ardından basın açıklaması yapan, "Zaman zaman provokatif eylemler de oldu ancak tahriklere kapılmadık. Biz haklıyız. Adalet için yürüyoruz. Kararlılıkla, azimle yola devam ediyoruz. Adalet özellikle de sizin için önemli. Dünyada bilinen bir gerçek; Türkiye'de demokrasi yok. Akşam burada konaklayacağız. Elbette yürüyüşümüz şenlik havasında. Adalet arıyoruz; edişeli değiliz. Bir bahar havası içinde yürüyüşümüzü yaptık. Adalet hepimiz için geçerli bir kavram. Akşam arkadaşlarımla ben de birlikte olacağım. Burada konaklayacağız" şeklinde konuştu.  

15:20 Yürüyüş molanın ardından yeniden başladı. 

15:10 CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yürüyüşünün 17. Km’sinde mola verdi.

Kılıçdaroğlu ‘yoruldunuz mu’ sorusuna “Hayır yorulmak yasak özellikle de benim için” cevabını verdi.“Sağlık durumuyla ilgili bir sıkıntı olursa doktor var mı ekipte?” sorusunu “Milletvekili arkadaşlarımız var doktor olan bir şey olursa onlar mühadale eder haklı bir dava için yürüyoruz. Dinç olmak haklı olmak yürürken sesimizi topluma duyurmak benim hedefim” diyerek yanıtladı.

13:58 Kortej İstanbul yolu üzerinde. Kemal Kılıçdaroğlu da sadece "Adalet" yazan pankartla yola devam ediyor. Ardında da yoğun bir kalabalık var. Kortejin yürüyüşü sırasında bir vatandaşın aracından rabia işareti yapmasıyla hareketliilk yaşandı ancak polisin müdahalesiyle gerilimin yaşanması da önlendi. 

13:00 Ulus geçildi. Varlık Mahallesi’ne ulaşıldı ve İstanbul yoluna çıkılacak. Kortejin en önünde Kemal Kılıçdaroğlu var. Yürüyüşünü sürdürüyor.  İlk durak Eryaman’daki hipodrom olacak. 23 gün sürmesi beklenen yürüyüşün ilk mola durağı da burası olacak. 

12:00 Kızılay Meydanı'ndan Ulus'a ulaşıldı. Ulus'tan İstanbul yoluna doğru yürüyüş sürüyor. Yürüyüşe katılanlar yalnızca "Adalet" yazılı pankartlar taşıyor. Korteje trafikteki araçlar da kornalarını çalarak destek veriyor. Binalardaki vatandaşlar da pencerelerden el sallayarak adalet yürüyüşüne destek veriyor.

11:23  Yürüyüş yoğun bir katılımla sürüyor. Vatandaşlar, partililer ve CHP Anklara İl Teşkilatı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yürüyüşüne eşlik ediyor. 

 11:12  KILIÇDAROĞLU GÜVENPARK'TA KONUŞTU

"Adaletin olmadığı bir ülkede yaşamak istemiyoruz. Gazeteciler hapsedilmesin istiyoruz. Kendi ülkemizde barış içinde yaşamak istiyoruz. Bıçak kemiğe dayandı artık. Bir bedel ödemek gerekiyorsa önce biz ödeyeceğiz. Bu yürüyüş siyasi parti ile ilgili değildir. Bu yürüyüş kutlu bir yürüyüştür. Hapishanelerinin dolu olduğu bir ortamda adalet olmaz. Adaletin olmadığı yerde devlet olmaz. Bütün dünya duysun darbecileri, diktayı, 20 Temmuz darbecilerini istemiyoruz. İşçiler, memurlar, tüm vatandaşlar için adalet istiyoruz."

Bu sözlerin ardından Güvenpark'tan adalet yürüyüşü başladı. 

11:06 Kemal Kılıçdaroğlu  Adalet yürüyüşünün başlayacağı alana ulaştı. 

10.55 KILIÇDAROĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Yürüyüş öncesi açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Birlikte huzur içinde yaşamak istiyoruz" ifadesini kullandı. "Bugün yürüyorum. Umuyorum vicdanları sağır olanlar bizim bu yürüyüşümü anlar. Bizim bu acıyı sonlandırmamız gerekiyor. Bir bedel ödemek gerekiyorsa o bedeli ben öderim demiştim" dedi. 

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Güvenpark'ta CHP genel Bşakanı Kılıçdaroğlu'nun başlatacağı Adalet Yürütüşü için yoğun güvenlik önlemleri alındı. Arama yapmak amacıyla Güvenpark kapatıldı. Ardından vatandaşlar üstleri aranarak parka alınmaya başlandı. ı.

Kemal Kılıçdaroğlu alana gelmeden önce yoğunluğun kontrolü ve KIlıçdaroğlu'na bir alan açabilmek için Güvenpark'ta kalabalığı düzenlemek amacıyla anonslar yapılıyor. 

YÜRÜYÜŞ GÜZERGAHI 

Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamada, yürüyüş güzergahı olarak Ankara ili sınırları içinde E-5  Karayolu güzergahının takip edileceği duyuruldu.

Güzergahta bulunan yerleşim yerlerinde miting ve benzeri etkinlikler  yapılamayacağı vurgulandı.

Yürüyüş sırasında varsa kaldırımlar, yoksa banketlerin kullanılacağı  bildirilen açıklamada, taşıtların seyrine mani olacak ve trafik güvenliğini  tehlikeye düşürecek şekilde yola girilemeyeceği kaydedildi.

Valilik açıklamasında, katılımcıların can güvenliği ve trafik  düzeninin sağlanması için hava kararmadan önce yürüyüşün günlük olarak  sonlandırılacağı aktarıldı.

BÖYLE BAŞLADI

Yürüyüşün başlangıç noktası Güvenpark ve çevresinde, sabahın erken  saatlerinden itibaren polis ekipleri tarafından yoğun güvenlik tedbiri alındı.

Parkın etrafı bariyerlerle kapatıldı, katılımcıların alana üst araması  yapıldıktan sonra alınması için noktalar oluşturuldu.

Genelkurmay Başkanlığı önündeki kavşaktan Güvenpark'a giden Milli  Müdafaa Caddesi ulaşıma kapatılırken, parktaki dolmuş duraklarının hareket  noktası yürüyüşün başlayacağı saate kadar İnönü Bulvarı'ndaki Deniz Kuvvetleri  Komutanlığının önüne alındı.

Güvenpark'ı Necatibey Caddesi'ne bağlayan Kumrular Caddesi ile Yahya  Galip Caddesi de geçici süreyle trafiğe kapatılan yollar arasında yer aldı. Bu  yollarda park halinde bulunan bütün araçlar güvenlik tedbirleri çerçevesinde  kaldırıldı.

Güvenlik önlemleri kapsamında bomba imha uzmanı ekipler de Güvenpark  ve çevresinde dedektör köpeklerle arama yaptı.

Bu arada, hem yürüyüş güzergahında hem de Güvenpark ve Kızılay  çevresinde çevik kuvvet polisleri görevlendirildi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Ankara Valiliği, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Güvenpark'tan başlatacağı yürüyüşe ilişkin güvenlik tedbirleri alındığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu'nun Ankara Güvenpark'tan başlatacağı ve İstanbul Maltepe'ye kadar sürdüreceği yürüyüşle ilgili bazı önlemler alındığı belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Yapılacak etkinlikte kamu düzeninin, kamu güvenliğinin, trafik düzeninin ve toplantıya katılanların güvenliğinin sağlanması esastır. Bu amaçla, alınacak güvenlik tedbirlerine etkinliği düzenleyen ve katılanların uyması zorunludur. Katılımcılar, Güvenpark'taki toplanma alanına üst araması yapılarak alınacaktır. Yürüyüşün Ankara ili sınırları içerisindeki kısımlarında katılımcıların güvenliğini ve trafik düzenini sağlamak amacıyla korteje, Valiliğimize bildirilen makul sayıdaki kişi katılabilecektir. İl merkezinden sonra yürüyüşe devam edecek olanlar, güvenlik kuvvetlerince kendilerinin tanınabilmesi ve güvenliklerinin sağlanabilmesi için pazu bandı, yelek ve yaka kartı kullanacaktır."

E-5 GÜZERGAHI TAKİP EDİLECEK

Açıklamada, yürüyüş güzergahı olarak Ankara ili sınırları içinde E-5 Karayolu güzergahının takip edileceği duyuruldu.

Güzergahta bulunan yerleşim yerlerinde miting ve benzeri etkinlikler yapılamayacağı vurgulandı.  Yürüyüş sırasında varsa kaldırımlar, yoksa banketlerin kullanılacağı bildirilen açıklamada, taşıtların seyrine mani olacak ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürecek şekilde yola girilemeyeceği kaydedildi. 

Valilik açıklamasında, katılımcıların can güvenliği ve trafik düzeninin sağlanması için hava kararmadan önce yürüyüşün günlük olarak sonlandırılacağı aktarıldı. 

"ATTIĞIM HER ADIM HERKES İÇİNDİR"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Twıtter adresinden “Adalet yürüyüşü”ne ilişkin, “Adımlarımı umuda, demokrasiye ve güzel yarınlara atıyorum. Attığım her adım ülkemizde adalete hasret kalmış, adalet bekleyen herkes içindir” dedi.

HER GÜN 18.00'DE 2 DAKİKA ADALETİ DÜŞÜNME EYLEMİ

CHP Türkiye genelinde, 18.00'de 2 dakika adaleti düşünme eylemi başlatma kararı aldı. Tekin Bingöl, "Herkes durarak adaleti düşünecek" dedi. CHP örgütlerinin de bulundukları yerde eyleme katıl

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 34 24 3 7 42 75
2 Fenerbahçe 34 21 9 4 42 72
3 İstanbul Başakşehir 34 22 6 6 28 72
4 Beşiktaş 34 21 8 5 39 71
5 Trabzonspor 34 15 10 9 12 55
6 Göztepe 34 13 10 11 -1 49
7 Demir Grup Sivasspor 34 14 7 13 -8 49
8 Kasımpaşa 34 13 7 14 -1 46
9 Kayserispor 34 12 8 14 -11 44
10 Yeni Malatyaspor 34 11 10 13 -7 43
11 Akhisarspor 34 11 9 14 -9 42
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 7 16 -4 40
13 Bursaspor 34 11 6 17 -5 39
14 Antalyaspor 34 10 8 16 -19 38
15 Atiker Konyaspor 34 9 9 16 -4 36
16 Osmanlıspor FK 34 8 9 17 -11 33
17 Gençlerbirliği 34 8 9 17 -17 33
18 Karabükspor 34 3 3 28 -66 12
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Kocaeli Birlik Spor 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 34 10 6 18 -16 36
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 28.05.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 28.05.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 28.05.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 28.05.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 28.05.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 28.05.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 28.05.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 28.05.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 28.05.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 28.05.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 28.05.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 28.05.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
turkmedya
yukarı çık