Reklamı Geç
8 saniye kaldı
Turkhaber Gazetesi 1200x300

Kılıçtaroğlu: Halkın 15 Temmuz'u, sarayın 15 Temmuz'u

Ankara'dan İstanbul'a başlattığı "Adalet Yürüyüşü"nün 6. gününde olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısını da güzergahı üzerindeki Çamlıdere'de yaptı. Yürüyüşünün gerekçelerini anlatan ve kendilerine yönelik eleştirilere yanıt veren CHP lideri Kılıçdaroğlu, 'Ben kendim için yürümüyorum, adalet arayan bütün mazlumlar için yürüyorum. Kim adalet beklentisi içindeyse onun yanındayım, bu benim insanlık görevimdir' dedi.

Kılıçtaroğlu: Halkın 15 Temmuz'u, sarayın 15 Temmuz'u
  • 20 Haziran 2017, Salı 14:39

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt verdi

Bize doğuştan gelen haklarımızı, anayasal haklarımızı lütuf olarak sunmaya çalışanlar var. 'Efendim yürüyorsunuz, bunu size biz lütfediyoruz'. Bunu tarihte firavunlar, günümüzde de diktatörler söylüyor. Doğuştan gelen, insan olmaktan gelen haklarımız var. Birisi bana bunları lütuf olarak hatırlatıyorsa, ben de ona diktatörlüğünü hatırlatıyorum, 'Sen diktatörsün' diyorum.

'Hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmayın'

Adalet için yürüdüğüm bu yolda tek başıma yürümeye karar vermiştim. Elimde bir pankart ve üzerinde adalet olacaktı. Güvenpark'tan İstanbul'a yürüyeceğim demiştim. Beni bu yolda yalnız bırakmayan tüm vatandaşlarıma içtenlikle saygılarımı, muhabbetimi, teşekkürümü sunuyorum. Burada olmayan ama bizi savunan tüm yurttaşlarıma muhabbetlerimi gönderiyorum. Hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmayın, nerede tüten bir baca varsa, orada adaleti savunan vardır.

'Memlekette adalet var da biz onun için mi yürüyoruz'

Diyorlar ki, 'Niye adaleti yürüyerek savunuyorsunuz?' Ama şunu söyleyemiyorlar, 'Memlekette adalet var da biz onun için mi yürüyoruz'. Adalet olsa niye yürüyelim, yüzümüz güler, adaletsizlikten şikayet etmeyiz. Adaletin olmadığı bir yerde ne yapacağız? Yürüyoruz, haklarımızı savunuyoruz. 'Sivil itaatsizlik' diyorlar, 'Neden izin almadılar?' Adaleti savunmak için kimseden izin alınmaz. Adalet Allah'ın emridir.

'Adalet ne zaman çöktü?'

Adalet ne zaman çöktü? Adaletin doğru dürüst işlemediğini hepimiz biliyoruz. Aksaklıklar vardı ama çökmemişti. Yine birileri bir yerde 'adalet, adalet, adalet' diyordu. 15 temmuz hain darbe girişiminden sonra yüzbinlerce insan sokağa indi. Kimse 'Niçin sokağa indiniz?' diye sormadı. Çünkü onlar demokrasiyi, bayrağı, birlikte yaşamayı savunuyorlardı. 

'Halkın 15 Temmuz'u, sarayın 15 Temmuz'u'

Ama bir de ikinci bir 15 Temmuz var. İki ayrı 15 Temmuz var. Halkın 15 Temmuz'u, bir de sarayın 15 Temmuz'u. İki 15 Temmuz'u unutmayın. Halkın 15 Temmuz'unu gayet iyi biliyoruz. Halk sokağa indi, demokrasiye, bayrağına sahip çıktı, 249 şehidimiz, 2301 gazimiz var. Halkın 15 Temmuz'u budur. Yine bizim tarihimizde bir ilk daha gerçekleşeti. Parlamentoda olsun olmasın bütün siyasi partiler, bütün STÖ'ler, meslek kurluşları, bütün medya onuruyla darbeye karşı durdu. Ama geldik 20 Temmuz'a. Sarayın 15 Temmuz'u... Sarayın 15 Temmuz'u nedir? Sarayın 15 Temmuz'u şudur, halkın 15 Temmuz'u aydınlanmasın diye özel mücadele ettiler.

'İki bürokrat darbenin olduğu gün ne yaptı?'

Meclis'te komisyonlar kuruldu, 'Darbeyi kim yaptı, aktörleri kimlerdir, bunları yakalayalım, darbeyi ortaya çıkaralım' diye. Eski Genelkurmay Başkanları, MİT Müsteşarları, eski bürokratlar, yeni çalışanlar geldi ama en temel iki aktör hiçbir zaman gelmedi. Niye gelmedi? Çünkü sarayın 15 Temmuz'unu gerçekleştirenler buna izin vermediler, 'Gitmeyeceksiniz oraya' dediler. Hani yeri ve zamanı gelir ya, 'Gazi Meclis, yüce Meclis, şöyle Meclis'... Niye senin iki bürokratın bu Meclis'e gelmiyor? Senin iki bürokratın darbenin olduğu gün ne yaptılar, neden gelip bilgi vermiyor. İzin verilmedi ve bilgi de verilmedi. 

Ve 20 Temmuz'da bir darbe yaptılar, hiç unutmayın. OHAL kararname çıkarma yetkisinin hükümete verildiği tarihtir 20 Temmuz darbesi. Ne yaptılar. Geldiler, bu kanuna parlamentoda CHP karşı çıktı. Sayın Başbakan beni aradı, dedi ki, 'OHAL'le ilgili kanun getireceğiz ve kararname çıkarma yetkisini hükümete vereceğiz'. Kendisine aynen şunu söyledim: 'Bu parlamentoda demokrasiyi savunacak bir partiye ihtiyaç var, o da en çok CHP'ye yakışır. Kusura bakmayın biz buna izin veremeyiz.' Kendisi hayatta. Geldiler, kararnameler arka arkaya çıktı. 105 bin 836 kamu görevlisinin işine son verdiler. Bunlar mı darbayi yaptı? Sorgusuz, sualsiz... Kimse sormadı, 'Ya arkadaş bunları hangi gerekçeyle devlet görevinden atıyorsun?' Binlerce işçinin işine son verildi. Kolektif suç icadettiler, oluşturdular, tezgahladılar. Aileden bir kişiyi suçlu ilan ediyor, bütün aileyi suçluyorlar. 13-14 yaşındaki çocuklar açlığa mahkum edildi, çalışacak yer bulamadılar, hepsini fişlediler. Bu mudur darbeyle mücadele etmek, yoksa bu mudur 20 Temmuz darbesini güçlü hale getirmek... Bütün muhalifleri susturmak... Bu mudur! Bunu yapmaya çalıştılar ve adaleti çökerttiler.

'Diktatörler vicdanlarını yitirmişlerdir'

İş verenler korkularından konuşamıyor. Kazaen biri hukuk diyor, en şiddetli şekilde eleştiriliyor. Bundan sonra iş verenler adaletten söz edecek mi, ondan da şüpheliyim. Bunları yapanlar dikta yönetiminde görev başında olanlardır. Yani diktatörlerdir. Diktatörler insan değildir, çünkü bütün vicdanlarını yitirmişlerdir. Çolukmuş, çocukmuş bunlara bakmazlar herkesi ölüme mahkum etmekten özel bir zevk duyarlar.

'3 asker linç edildi, dava bile açılmadı'

Bana bir söz verilmişti, kendileriyle görüşürken dedim ki, '249 şehidimiz var, doğrudur, linç edilen 3 de askerimiz var. Onların da hakkını savunmamız lazım. Onlar darbe yapamaz ki, rütbesi yok askerin'. Onların faillerini de yargı önüne çıkarmamız lazım. Söz verdiler, 'Haklısın Kemal bey, linç olmaz, demokrasilerde linç olmaz' dediler. 3 askerimiz linç edildi, daha dava bile açılmamış. Diktatörlerin temel bir özelliği daha var; çok rahat ve kolaylıkla yalan söyleyebilirler, at işkembeden gitsin. Hava Harp Okulu öğrencisi Murat Tekin linç edildi. Bir öğrenci niye linç edilir, failleri niye bulunmaz? Peki bunun hakkını kim arayacak, adaleti savunan biz arayacağız? Bu çocuk belki bir siyasi partiye oy da vermedi belki ama onun hakkını adaleti savunan bizler arayacağız.

Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu'nu örnek verdi

Binlerce akademisyenin işine son verildi. Üniversiteden sorgusuz sualsiz atıldılar. Hep darbe dönemlerinde bu olur. 71, 80 ve şimdi de 20 Temmuz darbesinde de bu oldu. Bunların hakkını kim arayacak? Hep beraber bizler arayacağız. Bu yürüyüşü adalet için ve bunlar için yapıyoruz. İbrahim Kaboğlu'nu hepiniz bilirsiniz, dünyanın bütün anayasa hukukçuları tanırlar. Pasaportuna el koydular, 'yurt dışına çıkamazsın' dediler, Fransa'ya üniversitedeye ders vermeye gidecekti, izin vermediler. Bunu vicdan kabul etmez. Bu doğru bir olay değildir. Onun da hakkını, hukukunu ve adaletini biz arayacağız. Bu bizim insanlık görevimizdir.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'ya selam gönderdi

5 günlük er Ömer Kara, 290 gün mahpusta yattı, 3 günlük asker, eline silah bile almamış, hala hapiste İsmail Sade... Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın da işine son verildi. Öğretmen, çocuklarımızı yetiştiriyorlar, bir yanlışları varsa söyleyin. Ellerine silah aldılar, camı pencereyi kırdılar, bir insan öldürdülerse söyleyin biz de bilelim. Ne istiyorlar, ellerine bir kağıt almışlar, İnsan Hakları Anıtı önünde bekliyorlar, 'İşimizi istiyoruz' diyorlar. Hangi gerekçeyle işlerine son verildiğini kimse bilmiyor. Dediler ki, 'Sesimizi duyurmamız lazım, kimse bilmiyor, en iyisi açlık grevi yapalım. Belki bir Allah'ın kulu duyar bizim haklarımıza sahip çıkar'. Açlık grevi yaptılar, 'vay sen misin açlık grevi yapan', biber gazından tutun, tekme tokata kadar her şeyi yaptılar. Baktılar yine başa çıkamıyorlar, 'en iyisi bunları terörist diye alalım'... Bugün ikisi de mahpus damlarında yatıyorlar. İkisine de buradan selamlarımızı, saygılarımızı gönderiyoruz. 

Tutuklu gazetecilere değindi: 'Ülkede adalet, demokrasi yok'

Sadece darbe dönemlerinin özelliği, 20 Temmuz'a da aynen yansıdı; gazetecilere de düşmandır bunlar. Nerede bir özgür, hükümeti eleştiren gazeteci varsa, tahammül edemez bunlar, alırlar doğru hapse atarlar. Kadri Gürsel, Murat Aksoy, Ahmet Şık, Nazlı Ilıcak, Ali Bulaç, Gökmen Ulu, Mediha Olgun niye hapiste, 156 gazeteci niye hapiste? Çünkü Türkiye bir darbe süreci yaşıyor. Darbenin olduğu yerde 156 gazeteci hapiste olur. TBMM Başkanına söyledim, aynen şu cümleleri kurdum; 'Eğer bir ülkede 150'den fazla gazeteci hapisteyse, siz o ülkede demokrasi vardır sözünü anlatamaz, kimseye de dinletemezsiniz'. Evet ülkede adalet yok, demokrasi yok.

'Yargıya müdahale' eleştirilerine böyle yanıt verdi

Adaletten söz ediyorlar Murat Aksoy ve Atilla Taş, iki değerli insan. Duruşmaya çıktılar savcı, 'Bunların tutuksuz yargılanmaları gerekir'. Güzel. Hakim de katıldı, o da aynı kararı verdi. Siz misiniz savcı ve hakim olarak bunların tutuksuz yargılanmalarını istiyorsunuz! Hem hakimi hem savcıyı açığa aldılar. Kim? Hakimler Savcılar Kurulu (HSK). Eskiden 'yüksekti' tahammül edemediler, onu da aşağı indirdiler (Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu HSYK'yı kastediyor). İkisini de açığa aldılar. Diyorlar ki 'adalet var, kimse yargıya talimat veremez'. Yargı adalet varsa, bir hakim savcı 'bunların serbest kalarak yargılanmaları gerekir' diyorsa, bu karara herkes uymak zorunda değil midir? Ama kim uymuyor? Diktatörler, darbeciler uymazlar. Bu kararı verdiler diye hakim ve savcının burnundan getirdiler. 

Anayasa Mahkemesi'ne seslendi

Bu arada bir konuya daha değinmek isterim; Anayasa Mahkemesi'ne... Anayasa Mahkemesi 20 Temmuz darbesinden sonra iyi bir sınav vermemiştir ve sınıfta kalmıştır. Anayasa Mahkemesi'nin saygıdeğer üyelerine seslenmek isterim; neden karar vermiyorsunuz, eski kararlarınıza neden sahip çıkmıyorsunuz, eski kararlarınızın arkasında neden dik ve onurlu durmuyorsunuz? Milletvekilleri hapisteyken neden sessiz kalıyorsunuz? 'Milli irade, milli irade' diye bağıranlara karşı neden 'milli iradeyi hapsedemezsiniz' demiyorsunuz?"

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 34 24 3 7 42 75
2 Fenerbahçe 34 21 9 4 42 72
3 İstanbul Başakşehir 34 22 6 6 28 72
4 Beşiktaş 34 21 8 5 39 71
5 Trabzonspor 34 15 10 9 12 55
6 Göztepe 34 13 10 11 -1 49
7 Demir Grup Sivasspor 34 14 7 13 -8 49
8 Kasımpaşa 34 13 7 14 -1 46
9 Kayserispor 34 12 8 14 -11 44
10 Yeni Malatyaspor 34 11 10 13 -7 43
11 Akhisarspor 34 11 9 14 -9 42
12 Aytemiz Alanyaspor 34 11 7 16 -4 40
13 Bursaspor 34 11 6 17 -5 39
14 Antalyaspor 34 10 8 16 -19 38
15 Atiker Konyaspor 34 9 9 16 -4 36
16 Osmanlıspor FK 34 8 9 17 -11 33
17 Gençlerbirliği 34 8 9 17 -17 33
18 Karabükspor 34 3 3 28 -66 12
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Kocaeli Birlik Spor 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 34 10 6 18 -16 36
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 25.05.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 25.05.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 25.05.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 25.05.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 25.05.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 25.05.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 25.05.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 25.05.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 25.05.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 25.05.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 25.05.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 25.05.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
turkmedya
yukarı çık