Reklamı Geç
1 saniye kaldı
turkhaber üst

Alkent 2000'e İstirdat davası bombardımanı

Alkent 2000 Mahallesinde yüzlerce kişi kendilerinden cebren ve hileyle alınan milyonlarca TL yi geri almak için Avukat Etem Kağan Çelik'e vekalet vermek için görüşmeler yapıyorlar. Hukukda İstirdat ( geri alma ) denen davayı açan her villa ve apartman sahibi Alkent 2000 in mahalle olduğu 24.10.2000 tarihinden itibaren ödediği yaklaşık 1 milyon TL ( 1 trilyonu ) geri alacak. Buda kendine yönetici diyen herkesin, villalarını satarak ancak bu paraları geri ödeyebileceği anlamına geliyor.

Alkent 2000'e İstirdat davası bombardımanı
  • 07 Mayıs 2019, Salı 17:18

İstanbul Büyükçekmece Alkent 2000 Mahallesinde, kendine 7 Tepe ve Çamlıca sitesi yönetim kurulu başkan, üyeleri, denetleme kurulu üyesi diyenleri  çok zor günler ve yüzlerce davalı günler bekliyor..

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 2013-18-362 E. 2013-1528 K. ilamınında Toplu yapıya geçilmemiş. Birden çok parselde kurulu yerde Kat Mülkiyeti Kanunu olmaz dedi.  Bu demek ki, toplu yapıya geçilmeyen yerde, yönetim planı, işletme projesi, ortak gider, aidat, yönetici, yönetim olmaz.

Bu emsal karar  yüzlerce istirdat davasının açılacağı ve 19 senedir zorla aidat diye para ödeyenler, tüm ödedikleri paraları faizleriyle birlikte geri alacaklar.

Her villa sahibi istirdat davası için 50 bin TL vekalet parası ödeyecek.  1 milyon TL ( 1 Trilyon TL civarında ) parayı geri alacak. 

Bu 50 bin TL nin içinde, 20 bin TL peşin vekalet parası, 17 bin TL civarında mahkeme harcı var. Avukat Etem Kağan Çelik, her davadan tahsil edilen paranın yüzde % 10'unu vekalet parası alacak. 

Gazeteci Dursun BORAN , 250 milyon dolarlık aidat vurgununu tek başına ortaya çıkardı..

Star TV E. Haber Müdürü mahale sakini Dursun Boran, 16 senedir 2003 den beri tek başına aidat çetesiyle savaştı. Yüzlerce duruşmaya avukatsız girdi. Site denen yerin Mahalle olduğunu belgeler ile ortaya çıkardı. Bunları TV ve gazetelerce haberler yaptrarak, halkın bilgi eksikliğinin kötüye kullanılmasını önledi.

Her villa sahibinden (çamlıca bulvarında) ayda yaklaşık bin dolar, senede 12 bin dolar toplanmış. 19 senede her villa sahibi 250 bin dolar civarında aidat diye boşuna para ödemiş. Bu sıfır km bir mercedes, BMW jeep, 2 de 1 artı 1 ev parası demek. 

İHTİYATİ TEDBİR TALEPLİ DAVALAR AÇILACAK..

Bu demek ki, geçmişte başkanlık yapan Cem Altan, Hatice Şahin, Mustafa Koldamca, Ali Altınbaş, Burak Dalgıç, Vakkas Altınbaş vd. üyelerin evlerine, arabalarına ihtiyati tedbir talep edilecek. 

İstirdat Nedir? İstirdat Davası Nasıl Açılır?

İcra takibi neticesinde borçludan herhangi bir neden olmaksızın alınan paranın, borçlu tarafından geri talep edilmesi üzerine açılan davalardır. İstirdat davaları icra takibine itiraz etmeyen ya da itirazının kaldırılmış olması sebebiyle borcu olmadığını ileri sürdüğü borcu tamamen ya da kısmen ödemek zorunda kaldığı durumlarda borçlu kişi, bu parayı ödediği tarihten sonraki takiben bir yıl içerisinde genel hükümler göz önünde bulundurularak istirdat davasını açabilir.

İstirdat Davası Neden Açılır?

İcra takibi öncesinde borçlu ihtiyadi tedbir olarak kişi menfii tespit davası açmış ve sonuç alamamış ise borçlu kişi borcu olan bu miktarı ödemek zorundadır. Bu halde dahi gerçekten borçlu sayılmayabilir ya da borcu olmadığını düşünebilir ve fazladan ödemiş olduğunu düşündüğü parasını geri talep edebilir. Haliyle daha önce itiraz edip bu konuda bir dava açmadığı için borçlu olduğuna dair herhangi bir mahkeme kararı da olmayacaktır.

İstirdat Davası Şartları Nelerdir ?

İstirdat davası daha önce de bahsettiğimiz sebepsiz zenginleşme davası gibi görülebilir. Aynı sebepsiz zenginleşme’de olduğu gibi mağdur olan kişi mağduriyetinin giderilmesi ve fazla ödediği parayı almak adına davacı olur. Mahkemeler yine bu konuda ispat yükümlülüğünü davacıdan talep eder. Bu kapsamda;

  • Borçlu kişi, borçlu olmadığını düşünüyorsa istirdat davası açabilir.
  • Ödeme borçlu kişi tarafından icra takibi sırasında ödenmişse yine bu noktada da istirdat davası açılabilir.
  • Borcun, borçlu kişi tarafından cebr-i icra tehdidi ile ödenmesi sebebi ile de istirdat davası açılabilir.
  • İstirdat davası için zamanaşımı bir yıldır. Yani bu dava bir yıl içerisinde mutlaka açılmalıdır.

İstirdat Davasında Yetkili Mahkeme

İstirdat davası vb. maddi uyuşmazlıklarda yetkili mahkemeler daima Sulh Hukuk Mahkemeleridir. Kişiler ikamet ettikleri bölge ya da şehirdeki adliyelerde bu davaları açabilirler.

Menfii Tespit Davasının İstirdat Davasına Dönüştürülmesi

İcra ve İflas Kanunu gereğince menfii tespit davasında tedbir kararı uygulanmamışsa ve buna mukabil olarak borçlu da borcunu ödemiş olursa, hali hazırda devam eden menfii tespit davası istirdat davasına dönüştürülebilir.

İstirdat Davasının Sonuçları

Şayet istirdat davası açılırsa ve dava mahkeme tarafından kabul edilirse icra takibi safhasında ödenen para, harç ve giderler davacıya ödenir. Ayrıca davalı yargılama giderlerini de ödeyecektir.

 

Mahkeme: Alkent 2000 site değil, mahalle

 

MAHALLE HAKKINDA BİLGİ :

Alkent 2000 sitesi 1987 de 7 Tepe ve Çamlıca diye 2 kısımdan oluşan bir yerleşim yeri iken B.Çekmece Belediye Meclisinin 24.10.2000 gün ve 9 sayılı kararıyla MA H A L L E yapıldı.

3 Haziran 2001 Pazar yapılan seçimle bu işlem tamamlandı. Mahalle muhtarı seçildi. Böylece site yönetimi, yönetim planı, işletme projesi tüm yönleriyle hükümsüz kaldı.

Yeni yönetime, yönetim planına ihtiyaç yoktur.

Sözde Çamlıca ve 7 Tepe siteleride, MAHALLE olmadan önce var olan oluşumlardı. MAHALLE olduktan sonra, kurulan siteler değiller.

Kimse aidat ödemesin. Zararına çalışan 20-25 kişinin faydalandığı, yüzlerce insanın masrafına ortak olmaya zorlandığı sosyal tesisler satıldın.

 

NEYE AİDAT ÖDEYECEĞİM. Gazeteci Dursun Boran şöyle dedi :

Bağımsız parsel üzerine kurulu 2 katlı villaların elektrik, su, doğalgaz saatleri bağımsız, bahcıvanları ayrı. Çöpleri Belediyenin topluyor. Asayişi Polisin sağlamasına, kamuya terk sokakları Bedaş ın ücretsiz aydınlatmasına ( aydınlatmak zorunda olmasına rağmen ) 295 kişiden sözde site yönetimi her ay villa başı. 4000- 5.300 arası TL ( bin dolar ) senede 24 – 40 bin TL ( 12 bin dolar ) Yılda toplam 6 milyon TL sözde aidat adı altında zorla para topluyorlar.

 

HABERE AİT VIDEO

https://www.youtube.com/watch?v=Xc7XZoFFSvE
Beğendim 0 Muhteşem 1 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 22.07.2019 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
turkhaber alt
yukarı çık