Reklamı Geç
1 saniye kaldı
turkhaber üst

Dursun BORAN ‘dan, Adalet Bakanına tavsiye

Gazeteci Dursun BORAN, adliye binalarında duvarlara resim tabloları asılması yerine, asansör kenarlarına Anayasa, TCK maddelerinin yağlı boyalar ile yazılmasını, insanların hukuki bilgilerinin gelişmesinin sağlanmasını tavsiye etti. Adalet Bakanlığı ve bakan Abdülhamit Gül'e, ilginç fikir tavsiye eden Boran'ın projesi, çoğu hukukçularca faydalı görüldü.

Dursun BORAN ‘dan, Adalet Bakanına tavsiye
  • 01 Haziran 2019, Cumartesi 19:45

Star Tv E. Haber Müdürü gazeteci Dursun BORAN, Türkiye’de insanların hak ve hukuklarını, Anayasa, TCK (Türk Ceza Kanunu )  -

KMK ( Kat Mülkiyeti ) Boçlar Kanunu gibi kanunları bilmediğini, en küçük hukuki meselesinde ne yapacağını şaşırdığını söyledi.

Bunun kamu spotları, TV haberleri, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay, Anayasa Mahkemesi, ve Adliye binalarında, barolarda duvarlara, lavabo girişlerine, cezaevleri duvarlarına, asansörlere, asansör girişlerine, otobüs duraklarına, toplu taşıma istasyonları duvarlarına sanatsal tarz yazılar ile, yazılarak halledilmesinin mümkün olduğunu anlatan gazeteci BORAN şöyle dedi :

 

“ Eğitimde sınır olmaz. Her yer ve tarzda kamuoyunu bilgilendirmek mümkün, Anayasa kitabı 190 sayfa 177 madde var. Burda her vergi ve oy verenin bilmesi gereken 40 civarında madde var. Her insan günde 10 sayfa okusa Anayasa kitabını 15 günde bitirir. Aklında bir şeyler kalır.

Haa, benim hakkım, hukukum varmış der. TCK ( Türk Ceza Kanunu ) 133 sayfa. 344 madde. Bununda öncelikle, neyin suç, hangi eylemin cezası ne kadar buna dair 50 civarında maddeyi kesinlikle herkesin bilmesi lazım. Bu suç işleme miktarınıda önler.

Kat Mülkiyeti Kanunu ( KMK) 58 sayfa. 72 madde.

Borçlar Kanunu (BK) 290 sayfa Burda da 30 civarında maddenin herkesin bilmesi gerekir.

 

ANAYASA. Devletin temel gaye ve görevleri MADDE 5- Devletin temel amaç ve görevleri, Türk milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.

 

ANAYASA . Kanun önünde eşitlik MADDE 10- Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.

Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür.

Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz. Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz. Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz. Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar.

 

Anayasanın bağlayıcılığı ve üstünlüğü  MADDE 11- Anayasa hükümleri, yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını ve diğer kuruluş ve kişileri bağlayan temel hukuk kurallarıdır. Kanunlar Anayasaya aykırı olamaz.

 

Anayasa. Yerleşme ve seyahat hürriyeti MADDE 23- Herkes, yerleşme ve seyahat hürriyetine sahiptir. Yerleşme hürriyeti, suç işlenmesini önlemek, sosyal ve ekonomik gelişmeyi sağlamak, sağlıklı ve düzenli kentleşmeyi gerçekleştirmek ve kamu mallarını korumak; Seyahat hürriyeti, suç soruşturma ve kovuşturması sebebiyle ve suç işlenmesini önlemek; Maksatlarıyla kanunla sınırlanabilir.

 Vatandaşın yurt dışına çıkma hürriyeti, ancak suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle hâkim kararına bağlı olarak sınırlanabilir. Vatandaş sınır dışı edilemez ve yurda girme hakkından yoksun bırakılamaz.

 

TCK Kast  Madde 21- (1) Suçun oluşması kastın varlığına bağlıdır. Kast, suçun kanuni tanımındaki unsurların bilerek ve istenerek gerçekleştirilmesidir.  (2) Kişinin, suçun kanuni tanımındaki unsurların gerçekleşebileceğini tahmin etmesine rağmen, fiili işlemesi halinde olası kast vardır.

TCK Güveni kötüye kullanma  Madde 155-  Başkasına ait olup da, muhafaza etmek veya belirli bir şekilde kullanmak üzere zilyedliği kendisine devredilmiş olan mal üzerinde, kendisinin veya başkasının yararına olarak, zilyedliğin devri amacı dışında tasarrufta bulunan veya bu devir olgusunu inkar eden kişi, şikayet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis ve adlî para cezası ile cezalandırılır.

(2) Suçun, meslek ve sanat, ticaret veya hizmet ilişkisinin ya da hangi nedenden doğmuş olursa olsun, başkasının mallarını idare etmek yetkisinin gereği olarak tevdi ve teslim edilmiş eşya hakkında işlenmesi halinde, bir yıldan yedi yıla kadar hapis ve üçbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.   

 

BORÇLAR KANUNU MADDE 49- Kusurlu ve hukuka aykırı bir fiille başkasına zarar veren, bu zararı gidermekle yükümlüdür. Zarar verici fiili yasaklayan bir hukuk kuralı bulunmasa bile, ahlaka aykırı bir fiille başkasına kasten zarar veren de, bu zararı gidermekle yükümlüdür.

 

TCK Kişilik hakkının zedelenmesi  MADDE 58- Kişilik hakkının zedelenmesinden zarar gören, uğradığı manevi zarara karşılık manevi tazminat adı altında bir miktar para ödenmesini isteyebilir. 

Bu kanun maddeleri, boya firmalarının sponsorluğuyla, Meslek Okulları öğrencilerinden alınacak, yada yazı konusunda tecrübeli mahkumlar ile saydığım  kamu kurumlarının iç, dış cephelerine, yazılabilir. “

 

Resim’de ; İstanbul’dan 5 dönem milletvekili adayı olan Gazeteci Dursun BORAN görülüyor. BORAN, farklı proje ve fikirleriyle tanınıyor. Boran 1997 de evlendiğinde nikah şekeri yerine bine yakın davetliye Anayasa Kitabı dağıtmış. Tüm medyada haber olmuştu.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 16.07.2019 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 16.07.2019 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 16.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 16.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 16.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 16.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 16.07.2019 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 16.07.2019 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 16.07.2019 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 16.07.2019 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 16.07.2019 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 16.07.2019 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
turkhaber alt
yukarı çık