TCK 285 ve 286 ‘nın iptal edilmesi istendi.

İstanbul 3. Bölge Ak Parti Milletvekili Adayı Gazeteci. Dursun Boran. Anayasanın 25, 26, 28, maddelerine aykırı olan bu maddeler iptal edilirse, mahkemelerde basın mensupları, eskiden olduğu gibi, duruşmalarda resim, video çekerek rahat haber yapabilecekler. Bu haberler, toplumsal eğitim, kamu düzeninin korunması, suçun önlenmesi için faydalı olacak. Boran kanunlar Anayasaya aykırı olmaz diyor.

TCK 285 ve 286 ‘nın iptal edilmesi istendi.
  • 17 Mayıs 2018, Perşembe 22:46

Polis, Adliye ve yüksek yargı muhabiride olan Star TV E. Haber ve Protokol Müdürü Dursun BORAN. Adliyelerde, Ağır, Asliye Cezalar, Aile, Sulh, Ticaret, İcra Mahkemelerinde çok ders alınacak davalar olduğunu, bunların TV, Gazeteler, Radyolar, haber sitelerinde, sosyal medyada paylaşılması halinde, suç oranının düşeceğini söyledi.

Her dava konusu, adeta bir seminer gibi diyen BORAN, dava konuları ve duruşma salonlarında ki , mağduriyetler, taraf beyanlarının görülmesi, seyredilmesi milyonlarca insanın, daha dikkatli yaşayıp, davranmasını, ticaret yapmasını, sözleşmeler düzenlemesini sağlayacaktır kanaatinde.

KANUNLAR ANAYASAYA TERS OLAMAZ !

 

Devletin temel amaç ve görevleri

MADDE 5. – Devletin temel amaç ve görevleri, Türk Milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.

 

Anayasanın bağlayıcılığı ve üstünlüğü

Madde 11. – Anayasa hükümleri, yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını ve diğer kuruluş ve kişileri bağlayan temel hukuk kurallarıdır.

Kanunlar Anayasaya aykırı olamaz.

 

Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti

MADDE 26. – Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir.

Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.

Basın hürriyeti

MADDE 28. – Basın hürdür, sansür edilemez. Basımevi kurmak izin alma ve malî teminat yatırma şartına bağlanamaz. Devlet, basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır.

Basın hürriyetinin sınırlanmasında, Anayasanın 26 ve 27 nci maddeleri hükümleri uygulanır.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ‘e Twitter gönderen BORAN, Türk Ceza Kanunu ( TCK ) 285 Gizliliğin ihlali, 286 Ses ve görüntülerin kayda alınması, maddelerinin iptalini talep etti.

Mahkemelerde ki, senelerde devam eden, her celsesi için insanların saatlerce beklediği Adliyelerde ki duruşmalar, kamunun eğitilmesi , suçdan kaçması için tesirli olacaktır.

 

GİZLİLİĞİN İHLÂLİ

Madde 285 - (1) Soruşturmanın gizliliğini alenen ihlâl eden kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Ancak, soruşturma aşamasında alınan ve kanun hükmü gereğince gizli tutulması gereken kararların ve bunların gereği olarak yapılan işlemlerin gizliliğinin ihlâli açısından aleniyetin gerçekleşmesi aranmaz.

(2) Kanuna göre kapalı yapılması gereken veya kapalı yapılmasına karar verilen duruşmadaki açıklama veya görüntülerin gizliliğini alenen ihlâl eden kişi, birinci fıkra hükmüne göre cezalandırılır. Ancak, bu suçun oluşması için tanığın korunmasına ilişkin olarak alınan gizlilik kararına aykırılık açısından aleniyetin gerçekleşmesi aranmaz.

(3) Bu suçların basın ve yayın yoluyla işlenmesi hâlinde, ceza yarı oranında artırılır.

(4) Soruşturma ve kovuşturma evresinde kişilerin suçlu olarak damgalanmalarını sağlayacak şekilde görüntülerinin yayınlanması hâlinde, altı aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

SES VEYA GÖRÜNTÜLERİN KAYDA ALINMASI

Madde 286 - (1) Soruşturma ve kovuşturma işlemleri sırasındaki ses veya görüntüleri yetkisiz olarak kayda alan veya nakleden kişi, altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Resim’de, İstanbul Ak Parti 3. Bölge Milletvekili Adayı Gazeteci. Dursun BORAN görülüyor. Boran, halkın hukuk bilgiside atacak diyor. Bu yasaklar kalkarsa.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 17.01.2019 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 17.01.2019 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 17.01.2019 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 17.01.2019 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 17.01.2019 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 17.01.2019 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 17.01.2019 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 17.01.2019 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 17.01.2019 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 17.01.2019 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 17.01.2019 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 17.01.2019 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
turkhaber alt
yukarı çık