Ankara
DOLAR18.4191
EURO17.8508
ALTIN973.15

4 ayda 781 milyon lira harcadı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
4 ayda 781 milyon lira harcadı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın örtülü ödenek harcamaları 4 ayda 781 milyon liraya yükseldi. Abdurrahman Tutdere örtülü ödeneğin merkezi yönetim bütçesi için büyük bir kara delik haline geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı örtülü ödeneği harcamalarında her geçen gün artış yaşanıyor. Bu duruma dikkat çeken TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, örtülü ödeneğin merkezi yönetim bütçesi için büyük bir kara delik haline geldiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2014 yılında Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte örtülü ödenek harcamalarında yıldan yıla büyük bir artış yaşandığını söyleyen Abdurrahman  Tutdere, “Gizli hizmet giderleri ödeneği, yani örtülü ödenek harcamaları her geçen yıl katlanarak artmaktadır. AKP’nin ilk bütçesini yaptığı 2003 yılında örtülü ödenek kullanımı 98.3 milyon lira iken bu rakam 2020 yılında 2 milyara dayanmış. 2021 yılının ilk dört ayında ise örtülü ödenekten 781 milyon lira harcanmış. Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiği günden bu yana örtülü ödenek harcamaları katlanarak artmış durumda.” dedi.

ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN 4 AYDA 781 MİLYON LİRA HARCANDI

Gizli hizmet giderlerini yönetme ve harcama yetkisinin sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan'da olduğunu anımsatan Tutdere, “Örtülü ödenekten 2021 yılının ocak ayında 267 milyon lira, şubat ayında 89 milyon lira, mart ayında 371 milyon lira, nisan ayında ise 52 milyon lira harcandı. AKP döneminde katlanarak artan bu bütçenin hesabı sorulamıyor, nereye harcandığı bilinmiyor ve denetime tabi tutulmuyor. Her şeyde olduğu gibi bu bütçenin kullanımı da tek adamın yetkisi ve kontrolü altında.” diye konuştu.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan Kamuda Tasarruf Genelgesiyle ilgili eleştirilerde bulunan Abdurrahman Tutdere, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan genelgede adeta yurttaşlarımızla dalga geçmiştir. Yayımlanan genelgede Şahsım Hükümeti’nin harcamaları tasarruftan muaf sayılmış, genelgeyle adeta ben hariç herkes tasarruf edecek denilmiştir. Bütçenin adeta karadeliği haline gelen Cumhurbaşkanlığı harcamalarının tasarruftan muaf tutulması hiçbir şekilde kabul edilmez, mantıkla açıklanamaz. Bütçenin karadeliğini kapatalım, ülkemizin öz kaynaklarını Şahsım Hükümeti’ni değil yurttaşlarımıza aktaralım.” değerlendirmesinde bulundu.

ÖRTÜLÜ ÖDENEK KARADELİK HALİNE DÖNÜŞTÜ

Milletvekili Abdurrahman Tutdere, “Denetimden uzak ve nereye harcandığı bilinmeyen bu bütçe maalesef merkezi yönetim bütçesi içinde büyük bir karadelik haline gelmiştir. Örtülü ödenekten kimlere ödeme yapıldığı ve nerelerinin finanse edildiği kamuoyuna açıklanmalıdır.” ifadelerini kullandı.
 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Muhalif sesleri kısmak için kullanıyorlarÖnceki Haber

Muhalif sesleri kısmak için kullanıyorla...

18 ayda tek bir uçak dahi inmediSonraki Haber

18 ayda tek bir uçak dahi inmedi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar