Ankara
DOLAR18.6369
EURO19.5716
ALTIN1071.8

54 lira yetersiz en az 70 lira olmalı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
54 lira yetersiz en az 70 lira olmalı
Trabzonlu fındık üreticileri Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın fındık fiyatını 54 lira olarak açıklamasına tepki gösterdi. Fındık fiyatının en az 70 lira olması gerektiği görüşünü savunan fındık üreticileri, Erdoğan tarafından açıklanan fiyatların 'yetersiz' olduğunu vurguladı.

Trabzonlu fındık üreticileri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ordu'da yaptığı "2022 alım sezonunda kabuklu fındığa kg başına alan destekli olarak Levant ve Giresun kalite ortalamasını 54 lira olarak açıkladık" açıklamasına tepki gösterdi.

Erdoğan tarafından açıklanan fındık fiyatının 'çok düşük' olduğunu belirten üreticiler, fındığın fiyatının en az 70 lira olması gerektiği görüşünü savundu.

Fındık üreticilerinin emeğinin karşılığının verilmesi gerektiğini dile getiren Hasan Argunağa, "Fındık fiyatlarının; fındık emekçilerinin, fındık üreticilerinin alın terinin, emeklerinin karşılığını bulması gerekiyor" diye konuştu.

"70 liradan aşağıda olmaması lazım"

Argunağa şunları söyledi:

Özellikle son bir yılda artan enflasyon; bütün çalışan, emekçi, üreten insanları perişan etti. Bunların alın terinin karşılığının verilmediğine inanıyorum. Bugüne kadar verilen baş fiyatlar ve memurlara verilen zamlar dahil emeklerinin karşılığının verildiğine inanmıyorum. O nedenle bence çok düşük fiyat verildi yani 70 liradan aşağıda olmaması lazım. Fındık fiyatlarının; fındık emekçilerinin, fındık üreticilerinin alın terinin, emeklerinin karşılığını bulması gerekiyor. Üreten insanlar onlar, bizler tüketiciyiz. Toplumun büyük çoğunluğu tüketici. Onlar üretiyor alın teri döküyor büyük emeklerle şey yapıyorlar ama alın terinin karşılığını bulmaları gerekiyor. Bu hem üretim ülke ekonomisi açısından gerekli, sürdürülebilirlik açısından da gerekli; hem de günümüz hayat şartlarının dikkate alınması halinde etik olanın bu olması gerekli, ahlaki olan; emeğin ve alın terinin karşılığının verilmesidir maalesef bu verilmiyor.

“Bu şartlarda 70 lira olması lazım”

Emekli maaşıyla geçindiğini kaydeden Zekeriya Cevahir ise fındık fiyatlarının geçen yıla göre 'iyi' olduğunu belirtirken "fındığın fiyatının bu şartlarda 70 lira olması lazım, en az 70" dedi.

Cehavir şunları söyledi:

“Fındık fiyatları geçen seneye nazaran iyi. Ama geçen sene 10 lira olan ürün 20 lira, fındık da aynı değişen bir şey yok. İşçilikler arttı değişen bir şey yok yani. Bir paket sigara, sigara sağlığa zararlı bunu baştan söyleyelim; benim içtiğim sigaram 11 buçuk liraydı 10 ayda 27 buçuk lira oldu. Değişen bir şey yok.

Günü gün yapıyoruz. ‘Dün dündür, bugün bugündür’ diyor Süleyman Demirel öyle söylemişti. Şimdi aynı yani günü gün yapıyoruz, başka yapacak bir şey yok. Ben emekliyim, emekli maaşımla zor geçiniyorum gerçekten öyle yani. Her şeyi istediğimiz gibi alıp yiyemiyoruz yani, canımızın çektiği bir şeyi alıp yiyemiyoruz. Kilolar grama döndü, tonlar 1 kiloya indi böyle onun için çok iyi bir hal yok ama çok da kötü değil yani. Bazı şeyleri de görmek lazım. Yapılan çok şeyler de var. Ama enflasyona göre fiyatları artırdılar, yoksa fındığın fiyatının bu şartlarda 70 lira olması lazım, en az 70. Ama yine de Allah’a şükür ne yapalım.”

"Sayın Recep Tayyip Erdoğan, çok güzel bir fiyat verdi. Biz memnunuz"

Mustafa Karaca isimli vatandaş ise fındık fiyatlarından memnun olduğunu vurgulayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı fındık fiyatını "çok güzel" şeklinde yorumladı.

Karaca şunları söyledi:

“Valla biz memnunuz. Sayın Recep Tayyip Erdoğan, çok güzel bir fiyat verdi bize. Biz memnunuz Karadeniz olarak. Biz yani bu kadarını da beklemiyorduk, biz 50 yani 48 civarı bekliyorduk. 54 çok güzel bir fiyat bizim için.”

"54 lira çok iyi bir fiyat"

Bir vatandaş ise 54 liranın çok iyi bir fiyat olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Bana sorarsanız bir fındık üreticisi olarak, fındığımız var bizim 54 lira çok iyi bir fiyat, benim fındığa dayanarak söylüyorum 54 lira çok iyi bir fiyat. Geçen sene benim 1 ton fındığım vardı 23 liraya sattım. 1 ton fındığım bugün olmuş olsa. Şimdi adamın birisi çıkıp diyecek ki bunun gübresi var, bunun otu var, bunun eşkini var, bunun günlükçü yevmiyesi var… Evet doğru var o zaman daha çok ekeceğiz, daha çok üreteceğiz, daha çok faydalanacağız.”

“Güzel bir fiyat verdi”

Trabzonlu vatandaş Recep Aksoy verilen "Güzel" olduğunu dile getirerek şunları kaydetti:

“Güzel bir fiyat verdi yüzde 100 benim düşüncem uygun bir fiyat verdi Allah razı olsun. Misal bu 54 lira taban fiyat koymuş ama bu taban fiyat olarak belki daha yukarı 60’a da satılabilir, düşük fiyata da... Bizim buranın Trabzon’un sahilinin fındığı yüzde 50’nin üstünde iç verir, yüzde 40-43’lere düşen var. Misal biz fındıkçıyız. Yomralıyım. Verdiği fiyat uygun. 330 lira 335 lira yevmiye koydular, 335 lira yemeği kendinden çalışacak. Enflasyon aldı başını gitti, 335 lirayla ne alırsın. Benim günlük masrafım 5 nüfusuz, günlük 400 lira, 350 lirayı hiç düşmüyor. 350 lira olsa bir kişinin yevmiyesi bir evin günlük gideri. Normaldir fiyat ne aşırı yüksek ne de düşük. Normalinde verilmiş.”

“Yetersiz buluyorum”

Mevlüt Demir ise verilen fiyatı 'yetersiz' bulduğunu belirterek “Yetersiz buluyorum biraz daha milletin ekonomisini kaldırmak amacıyla 70 falan olsaydı iyiydi. Çok zor şu anda masrafların o insanın orda yediği içtiğini düşünün. İnsanın maliyeti var o bahçeye, o insanların maliyeti de hepsini bir araya koyduğunuzda o fiyat zor karşılar” dedi.
 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mersin 3 gündür alevler içindeÖnceki Haber

Mersin 3 gündür alevler içinde

Tekneler denizin ortasında çarpıştıSonraki Haber

Tekneler denizin ortasında çarpıştı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar