Ankara
DOLAR16.8327
EURO17.5787
ALTIN979.82

550 bin kişiye bedelli askerlik affı geliyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
550 bin kişiye bedelli askerlik affı geliyor
AK Parti, bedelli askerlik affı düzenlemesi Meclis'e sundu. Düzenlemenin 550 bin kişiye bedelli askerlik affı getirmesi bekleniyor. Tekliften bedelli askerlikten yararlanamayan yoklama kaçağı ve bakaya kaçakları da yararlanabilecek. Genelkurmay Başkanının görev süresi de birer yıllık süreyle 72 yaşına kadar uzatılabilecek.

AK Parti hazırladığı bedelli askerliğe ilişkin af teklifini Meclis'e sundu. Teklifi TBMM'ye sunan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal yaptığı açıklamada "Askeri Ceza Kanunu ve 7 kanunda değişiklik öngören 20 maddelik yasa teklifimizi Meclis Başkanlığı'na sunuyoruz. Teklifimiz, bedelli askerlikten yararlanamayan yoklama kaçağı ve bakaya kaçaklarının da bedelli askerlikten yararlanmalarını düzenliyor" dedi.

Düzenlemenin 550 bin kişiye askerlik affı getirmesi bekleniyor. Ünal, ödemelerle ilgili esasları Milli Savunma Bakanlığı'nın belirleyeceğini söyledi.

GENELKURMAY BAŞKANI 72 YAŞINA KADAR GÖREV YAPABİLECEK

7 Kanunda düzenleme/değişiklik öngören toplam 20 maddeden oluşan teklifte yer alan düzenlemeler özetle şöyle:

- Millî Savunma Bakanlığı kadrolarında çalışan kamu görevlileri ile askerlik hizmetini yerine getiren yedek subaylar ve yedek astsubaylar ile erbaş ve erleri ilgilendiren ve askerî hizmete ilişkin idari işlem ve eylemlerden doğan uyuşmazlıklarda Ankara İstanbul, İzmir, Konya, Adana ve Erzurum İdare Mahkemeleri yetkili kılınacak.

- Astsubaylar dokuzuncu derece birinci kademe yerine, dokuzuncu derece ikinci kademeden göreve başlayacak

- Genelkurmay Başkanının görev süresi birer yıllık süreyle 72 yaşına kadar uzatılabilecek.

- Askeri araç kazası sonucu harp malzemesine zarar vermek suçundan yargılanan erbaş ve erlerin, kasıt veya ağır kusur nedeniyle mahkûm olmaları durumu hariç meydana gelen zarardan sorumlu olmayacaklar.

- Bakanlık bünyesinde teşkil edilen döner sermaye işletmelerinde, Cumhurbaşkanı kararı ile sermaye artırımına dair düzenleme yapılabilecek. Bu karara müteakip gerekli olan sermaye döner sermayeli işletmelerin kaynaklarından tamamlanacak.

- Harekât veya yurtdışı operasyon görevleri nedeniyle uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçiş sınavlarına katılamayan uzman erbaşlara bu statüye geçiş için ilave sınav hakkı verilecek.

- Ödemeleri gereken yabancı ülke parasını ödemedikleri veya herhangi bir takvim yılında toplam olarak 184 gün ve daha fazla süreyle yurt içinde bulundukları için dövizle askerlik kapsamından çıkarılanların askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmalarına imkân tanınacak.

 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İSPARK ücretlerine yüzde 25 zamÖnceki Haber

İSPARK ücretlerine yüzde 25 zam

TMSF iddiasına sert tepkiSonraki Haber

TMSF iddiasına sert tepki

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar