Ankara
DOLAR18.632
EURO19.3625
ALTIN1050.5

Ahmet Özhan tarikat şeyhi oldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ahmet Özhan tarikat şeyhi oldu
Hayatını kaybeden Cerrahi tarikatının şeyhi Ömer Tuğrul İnançer'in yerine geçen isim duyuruldu. Türk Sanat Müziği sanatçısı Ahmet Özhan, İnançer'in yerine geçti.

Hayatını kaybeden Cerrahi tarikatının şeyhi Ömer Tuğrul İnançer, 76 yaşında öldü. 5 Eylül günü toprağa verilen İnançer'in cenaze törenine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da katılmıştı. İnançer'in hayatını kaybetmesiyle yerine geçecek ismin ise kim olacağı merak ediliyordu.

İnsicam dergisinin genel yayın yönetmeni Mustafa Özel, Türk Sanat Müziği sanatçısı Ahmet Özhan'ın İnançer'in yerine geçtiğini duyurdu.

ahmet-ozhan.jpg

17 yaşından beri Cerrahi tarikatına mensup olduğunu söyleyen Özhan, İnançer’in olmadığı günlerde meşkleri yönetiyordu. İnançer ile 17 yaşındayken Üsküdar Musiki Cemiyeti'nde tanıştığını söyleyen Ahmet Özhan bir röportajında, ilk andan itibaren ‘Hakk'a göçeceği zamana kadar’ hiç ayrılmadıklarını ifade etmişti.

Ahmet Özhan kimdir?

26 Ağustos 1950'de Şanlıurfa'da doğan Ahmet Özhan, 1960'lı yılların sonlarında İstanbul Belediye Konservatuvarı ve Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde müzik eğitimini tamamladı. Özhan'ın ilk profesyonel sahne deneyimi 1968 yılında Bebek Belediye Gazinosu'nda oldu. Özhan 1970'li ve 1980'li yılların popüler Türk müziği yorumcusu olarak tanındı. İlerleyen yıllarda plak çalışmalarının yanı sıra, sinema filmleri, televizyon dizi ve konserleri, radyo çalışmaları ile çeşitli televizyon kanallarının müzik programlarında solist ve sunucu olarak görev aldı. Birçok 45'lik, plak, kaset ve CD çalışmaları bulunan Ahmet Özhan, popüler ve klasik Türk müziğinin yanı sıra, 80'li yılların başından itibaren tasavvuf müziği çalışmalarına yöneldi.

1981-1991 yılları arasında TRT İstanbul Radyosu'nda ses sanatçısı olarak görev yapan Ahmet Özhan, 1991 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun kuruluşunda yer aldı. 1998 yılında “devlet sanatçısı” ünvânı alan Özhan, Mevlâna'yı anmak için Konya'da düzenlenen Şeb-i Aruz törenlerine de konuk sanatçı olarak katılıyor.

 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Vatandaş et ve süt bile bulamayacakÖnceki Haber

Vatandaş et ve süt bile bulamayacak

Şekere zam üstüne zamSonraki Haber

Şekere zam üstüne zam

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar