Ankara
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55

Berat Albayrak'ın arazisi imara açıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Berat Albayrak'ın arazisi imara açıldı
Eski Hazine ve Maliye Bakanı, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın Kanal İstanbul güzergahında aldığı ‘tarla’ vasfındaki arazi, proje planlarının onaylanmasıyla birlikte kesin olarak imara açıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 17 Ocakt'ta Kanal İstanbul’un çevresine kurulacak Yenişehir’in 1, 2 ve 3’üncü etaplarına ait tapulara ilişkin imar uygulamasını onaylamıştı. 

Uzmanların uyarılarına ve muhalefet ile çevrecilerin tepkilerine rağmen  Kanal İstanbul süreci devam ediyor.  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 17 Ocakt'ta Kanal İstanbul’un çevresine kurulacak Yenişehir’in 1, 2 ve 3’üncü etaplarına ait tapulara ilişkin imar uygulamasını onaylamıştı. 

Gazete Duvar'dan Hazal Ocak'ın haberine göre, Bakanlık, İmar Kanunu’nun 18. Maddesi hükümlerince hazırlanan imar uygulamasını kadastro cetvelini askıya çıkardı. İtirazlar 17 Şubat’a kadar yapılabilecek. Bu cetvelle arsa tapuları ve parsellerin son hali belirleniyor.

"Engel kalmadı"

Güzergahtaki  arazilerden biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 2012 yılında aldığı ‘tarla’ vasfındaki araziydi. Yenişehir’in planlarının belirlenmesiyle Albayrak’ın arazisi de ‘tarla’ alanından konut + ticaret alanına alınmıştı. Araziler değerlenmişti. Konut, alışveriş merkezi, otel, konaklama tesisi gibi yapılar inşa edilebilecek hale gelen arazi, imar uygulamasının onaylanmasıyla da kesin olarak imara açılmış oldu. Edinilen bilgilere göre 13 bin 899,50 metrekarelik arazide imar uygulamasıyla yüzde 45 Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) kesintisi yapıldı. Yani arazide kamunun ortak kullanımına ait olacak alanların yaratılabilmesi için kesintiye gidildi. 7 bin 644 metrekareye indirilen arazi 4 kat izinli ticaret+konut alanı olarak belirlendi. Uzmanlardan edinilen bilgiye göre arazinin önünde ruhsat alabilmesi için bir engel kalmadı.

 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ekonomik güven endeksi ocakta arttıÖnceki Haber

Ekonomik güven endeksi ocakta arttı

Bu liyakatsizlik sanayiciyi iflasa sürüklüyorSonraki Haber

Bu liyakatsizlik sanayiciyi iflasa sürük...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar