Ankara
DOLAR15.9352
EURO16.8422
ALTIN941.58

Boğaziçili akademisyenlerin nöbeti 390'ıncı gününde

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Boğaziçili akademisyenlerin nöbeti 390'ıncı gününde
Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin rektörlüğe Melih Bulu'nun atanması sonrası başladığı protestolar 390'ıncı gününde devam etti. Açıklamada, akademisyenler rektörlük binasına sırtlarını döndü.

Boğaziçi Üniversitesi'nde 2 Ocak 2021'de Prof. Dr. Melih Bulu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rektör olarak atanmasıyla başlayan protestolar, Bulu'nun görevden alınmasının ardından da devam ediyor. Direnişin 390'ıncı gününde Boğaziçili akademisyenler bir araya gelerek rektörlük binasına sırtlarını döndüler ve Bulu'nun ardından rektörlüğe atanan Naci İnci'yi protesto ettiler.

Direnişin 56'ncı haftasında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bugün 28 Ocak 2022, Cuma. Boğaziçi Üniversitesi’nde direnişin 1. yılı doldu ve 56. haftası sona eriyor. Bugün direnişin 390. günü.

Naci İnci’nin ilgili kurullarının hiçbiri muhatap alınmadan, kurum iradesi hiçe sayılarak şeffaf olmayan bir şekilde Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının yüz elli beşinci; 30 Temmuz günü gerçekleştirdiğimiz destek oylamasında akademisyenlerin yüzde 95 oranında rektör adaylığına karşı olduğu açıklanan İnci’nin rektör vekili iken Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümü tam zamanlı öğretim görevlisi Can Candan’ı görevden almasının yüz doksan üçüncü, Candan’ın İnci’nin talimatıyla kampüse alınmayışının yüz onuncu, Matematik Bölümü tam zamanlı öğretim üyesi Mohan Ravichandran’ın hiçbir gerekçe gösterilmeden dönem ortasında görevden alınmasının yetmiş dördüncü günü !!!

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri haftanın her iş günü olduğu gibi bugün de #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz diyerek arkalarını 265. kez rektörlük binasına döndüler.

Akademisyenler nöbet boyunca ellerinde “Kabul Etmiyoruz” “Vazgeçmiyoruz”, “Özerk, Özgür, Demokratik Üniversite” yazan dövizler, üzerlerinde #Kabul EtmiyoruzVazgeçmiyoruz” yazan Can Candan fotoğrafları ile derslerine son verilen Feyzi Erçin ve Seda Binbaşgil fotoğrafları taşıdılar.

 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Vaka sayısında yeni rekorÖnceki Haber

Vaka sayısında yeni rekor

Akaryakıta bir yılda 79 kez zamSonraki Haber

Akaryakıta bir yılda 79 kez zam

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar