Ankara
DOLAR17.9575
EURO18.2708
ALTIN1025.2

'Bu bir iflas açıklamasıdır'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
'Bu bir iflas açıklamasıdır'
Partisinin Bilecik Kongresi'nde konuşan DEVA Partisi lideri Babacan, Bakan Albayrak'ın istifa paylaşımına ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Babacan, "Dün gece yapılan açıklama bir istifa değil, bir iflas açıklamasıdır" dedi.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Bilecik İl Kongresi'nde konuştu. Burada önemli açıklamalarda bulunan Ali Babacan, dün akşam gündeme bomba gibi düşen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın görevinden istifa paylaşımına ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

'İSTİFA DEĞİL, İFLAS AÇIKLAMASI'

Açıklamanın aslında bir istifa açıklaması değil iflas açıklaması olduğunun altını çizen Babacan, "Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi dün gece sosyal medya üzerinden iflasını açıklamıştır. Beceriksiz ekonomi politikalarının iflasını canlı canlı izledik" dedi. Çok konuşulan açıklamaya ilişkin resmi kurumlardan hala bir açıklama gelmemesini de eleştiren Babacan, "Demokrasiyi, hukuku, insan haklarını askıya alanlar saatlerdir devleti de askıya almış durumda" sözlerini kaydetti.

Ali Babacan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Şu an ekonomimiz adeta bir uçurumdan aşağı doğru yuvarlanıyor. Ülkenin her alanda durumu içler acısı. Basın özgürlüğü yok, AYM'nin kararlarına dahi uyma yok. Hukuk devleti yok. Böyle olunca da ekonomi tam gaz düşüşe geçiyor. Bu milletin kazandığı ne varsa teker teker tükettiler. Merkez Bankasının birikimini, yedek akçelerini bir çırpıda harcadılar. Kendileri ve yandaşları dışında herkes fakirleşti, fakirleşiyor.

'EKONOMİNİN TOPARLANMASI MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR'

Bu yönetim anlayışıyla da ekonominin toparlanması artık mümkün görünmüyor. Bizi daha da yoksullaştıracak bu anlayış. Pazara, markere gittiğinizde hangi parayla neyi alabiliyorsunuz? Bütün bu tablonun tek bir sebebi var o da kötü yönetim. Açıkça söyleyelim bu partili cumhurbaşkanlığı sistemi ve onun ortakları ülkemizi her konuda aşağı çekiyor.

'ÜLKENİN BAKANI İSTİFA EDİYOR AMA BASINDAN ÇIT YOK'

Rekor demişken dün akşam saatlerinde bir istifa mektubu paylaşıldı. Bu mektup da beğeni rekoru kırdı. Dakikada 3 bin kişi istifayı beğendi. İnsanlar sosyal medyada aldılar bu haberi ve telefonlarının o “like” tuşuna bastılar hemen. Tabi, şöyle baktığımızda niye böyle oldu, nasıl oldu da memleketimiz bu hale düştü diye son derece üzülüyoruz.

Ülkenin bir bakanı sosyal medya hesabından istifa mektubu paylaşıyor fakat basından çıt yok. İnsanlar sosyal medyadan bu haberi alıyorlar ne devlet basınında ne de hükümetin kontrol ettiği basında hiçbir şey yok belli ki talimat bekleniyor. Basınımız bir istifa haberini talimat almadan veremiyor. Gerçekten sadece ekonominin değil basın özgürlüğünün de şu anda gelmiş olduğu nokta içler acısı. 

Akraba kayırmacılığının, basını sansürleme işgüzarlığının kötü sonuçlarına son 24 saatte tekrar şahit olduk.

ALİ BABACAN'DAN BERAT ALBAYRAK AÇIKLAMASI

Dün gece yapılan açıklama aslında bir istifa açıklaması değil iflas açıklaması. Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi dün gece sosyal medya üzerinden iflasını açıklamıştır. Halkımıza yoksulluğu dayatan beceriksiz ekonomi politikası iflasını canlı canlı izledik. Demokrasiyi hukuku askıya alanlar saatlerdir devleti de askıya almış durumda. Türkiye bir kabile devleti değil.

'HAZİNEYİ BOŞALTTILAR ANLADIK DA...'

Şu anda bakıyorsunuz devletin bir kurumunun başı boş. Hazineyi boşalttılar anladık da, şu anda hazinenin başı da boş. Devlet böyle yönetilmez, ciddiyete yakışmaz. Özgürlüklerin olmadığı, adaletsizliğin kol gezdiği bir ülkede ekonomi de iyiye gitmez. Şu anda yaşanan sorun böyle tek tek kişilerle çözülebilecek bir sorun değil. Şu anda ne yapıyorlar bütün bu başarısızlığın faturasını bir iki tane isim değişikliğiyle kapatmaya çalışıyorlar. Şu anda Türkiye ekonomisinin içine düştüğü bu çukur sadece ekonomi yönetimini değiştirmekle olmaz. Anayasanın açıkça ihlal edildiği bir ülke hukuk devleti olamaz. Anayasayla kendinizi bağlı hissetmiyorsanız bu ülkenin çivisi çıkmış demektir. 

'BU İKTİDAR DEĞİŞMEDEN EKONOMİ DÜZELMEZ'

İstediğiniz kadar adamları değiştirin; adaleti düzeltmedikçe, demokrasiyi iyileştirmedikçe, özgürlük ortamını genişletmedikçe ekonomi toparlayamaz. Ekonomi sağlam bir temel üzerine inşa edilir. Bu temelde, adalet, demokrasi ve özgürlükler vardır. Bu zihniyet, bu iktidar değişmeden ekonomi düzelmez. Şu anda tam bir varlık içerisinde yokluk yaratıyorlar ülkeye. Şu yaşadığımız son 24 saatteki gelişmeler herhalde yakın tarihe bir not olarak düşecektir. 

Ülkemizi yönetenler şu anda büyük bir yoksul kesim oluşturmuş bulunmakta. Diyorlar ki 'Dış güçler saldırdı, ekonomimiz iyiydi.' Artık bu millet bunları yutmuyor. Açlığın, enflasyonun tek bir sebebi var o da kötü yönetim. Zenginliğin orta yerinde fakirleşiyoruz. Hem yönetemiyorlar hem de halkımızın onuruyla oynuyorlar."

NE OLMUŞTU?

Türk Lirası'nın tarihsel rekorlarla değer kaybetme sürecinin ekonomi yönetiminde yarattığı sarsıntı sürüyor. 16 ay önce göreve getirilen Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın cuma gece yarısı görevden alınarak yerine Naci Ağbal'ın göreve getirilmesinden yaklaşık 36 saat sonra Berat Albayrak Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan istifa etti. Albayrak, Instagram'daki mavi tikli resmi hesabından paylaştığı açıklamada, istifasını "sağlık sorunları nedeniyle artık devam edememe" ifadesiyle gerekçelendirdi. "Artık ailesine zaman ayıracağını" belirterek aktif siyasete de ara verdiğini ima eden Albayrak, "at izinin it izine karıştığı çetin bir dönemden" geçildiğini belirttiği, "ülkeye ve ümmete hizmet ettiğini"  vurguladığı açıklamasını "Cenabı Allah sonumuzu hayreylesin" diyerek noktaladı. Instagram'da paylaşılan istifa duyurusu için saatlerce resmi açıklama yapılmaması "Albayrak'ın tepkisinin ölçüsünün Beştepe'de öngörülmediği" yorumlarına ve "kabine revizyonu" beklentisine neden oldu.
 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
'Bir devlet kriziyle karşı karşıyayız'Önceki Haber

'Bir devlet kriziyle karşı karşıyayız'

Borcuna en sadık il HakkariSonraki Haber

Borcuna en sadık il Hakkari

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar