'Çoklu baro sistemine karşıyım'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
'Çoklu baro sistemine karşıyım'
Barolar tarafından çokça eleştirilen ve istifaya davet edilen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu beklenmeyen bir çıkış yaparak AK Parti'nin Meclis'e sunduğu çoklu baro sistemine karşı olduğunu açıkladı. Feyzioğlu, "Çoklu sistem mezhepçi, etnikçi, marjinal baroların türemesine yol açacak bir sistemdir" dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, AK Parti tarafından bugün Meclis'e sunulan çoklu baro teklifi ile ilgili, "Çoklu sistem mezhepçi, etnikçi, marjinal baroların türemesine yol açacak bir sistemdir" dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkan (TBB) Başkanı Feyzioğlu, Çoklu Baro sistemine karşı çıkmasının nedenlerini anlattı. 

"SAVUNMA AĞIR DARBE ALACAK"

Habertürk'ten Sevilay Yılman'ın haberine göre Feyzioğlu, "Çoklu baro adalet sisteminin ayrılmaz bir parçası olan savunma mesleğinin temsilcilerinin daha çok bölünmesine, ayrışmasına neden olacak ve savunma ağır darbe alacak bu sistem nedeniyle" dedi. 

Yargının savunma makamı olan avukatların bölünmesinden endişeli olduğunu belirten Feyzioğlu, "Karşıyım ve yanlış buluyorum… Çünkü endişeliyim… Çoklu sistem mezhepçi, etnikçi, marjinal baroların türemesine yol açacak bir sistemdir. Ve dünyanın da hiçbir yerinde böyle bir sistem yoktur. Sadece İngiltere’de çoklu baroya benzer bir düzen vardır ama o sistem İngilizlerin 1000 yıllık geleneğinin bir sonucudur. Türkiye’ye uyarlaması mümkün değildir çünkü mesela Londra’daki bir avukatın bir baroya kabulünde hangi etnik kökenden, mezhepten, siyasetten, şehirden geldiğine bakılmaz! Sadece ve sadece ne kadar liyakat sahibi olduğuna bakılır! Türkiye’de olacak şey ise daha şimdiden belli. Zaten siyasileştiğinden şikayet edilen barolar çoklu baro ile birlikte iyice siyasileşecek ve zaten kutuplaşmış olan savunma iyice kutuplaşacak. Başından beri söylediğimi bir daha söylüyorum. Çoklu Baro adalet sisteminin ayrılmaz bir parçası olan savunma mesleğinin temsilcilerinin daha çok bölünmesine, ayrışmasına neden olacak ve savunma ağır darbe alacak bu sistem nedeniyle" dedi. 

"CUMHURBAŞKANI İLE YAKIN OLMAMIN NEDENİ BELLİDİR"

 "Benim Sayın Cumhurbaşkanı ile yakın olmamın nedeni bellidir" diyen Feyzioğlu, "Ben siyasetçi değilim. Bir partinin temsilcisi değilim. Ben ülkenin Barolar Birliği Başkanıyım ve sorumluluğum da bu birliğin çatısı altındaki avukatların çıkarlarının kollanması adına tavır almaktır!" ifadelerini de kullandı.

Kanal34
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
'Silah kullanılmak için alınıyor'Önceki Haber

'Silah kullanılmak için alınıyor'

Türkiye'nin dış borcu 431 milyar dolarSonraki Haber

Türkiye'nin dış borcu 431 milyar dolar

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!