Ankara
DOLAR17.9634
EURO18.2802
ALTIN1024.8

Devlet televizyonu müdürüne ceza

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Devlet televizyonu müdürüne ceza
KKTC devlet kanalı BRTK'nin müdürü Meryem Özkurt, ‘seçim yasaklarına uymadığı’ gerekçesiyle iki ay hapis cezasına çarptırıldı. KKTC Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçim yasakları kapsamına girdikleri gerekçesiyle; Ekim 2020’deki Geçitköy ve kapalı Maraş’taki yayınların durdurulmasını istemiş, Özkurt’sa yayını durdurmayıp YSK’nın ihtarına uymamıştı.

Yenidüzen gazetesinin haberine göre, Lefkoşa Ceza Mahkemesi’nde Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda itham edilen Meryem Özkurt, suçlamaları kabul etti. Yargıç Mine Ozankaya, Meryem Özkurt’un YSK’nın kararlarına aykırı harekette bulunup, dava konu suçları işlediğine değindi, kamu görevinde bulunan kişilerin yasalara uymalarının önemine vurgu yaptı. Ozankaya, Seçim ve Halk Oylaması Yasası’na aykırı harekette bulunmanın 2 yıla kadar hapis cezası öngördüğüne değindi. Ozankaya, seçimin Anayasal düzende yapılmasının önemine de vurgu yapıp, sanığa 2 ay hapis cezası verdiğini açıkladı.

6 EKİM 2020 YSK KARARI: NUTUK VE DEMEÇ VERİLMEMELİ

Yüksek Seçim Kurulu 6 Ekim 2020 tarihli uyarısında Geçitköy Barajı’nda yapılacak törenle ilgili Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın 80’inci maddesi hatırlatmış, seçim takvimi dahilinde tören yapılması, nutuk veya demeç verilmesinin yasak olduğunun altını çizmişti.

YSK kararında şu ifadeleri kullanmıştı: “Yüksek Seçim Kurulu, 11 Ekim 2020 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve Halkoylamasının düzen içerisinde yönetimini ve dürüstlüğünü etkileyecek her türlü davranıştan sakınılmasının zorunlu olduğunu hatırlatır ve 6 Ekim 2020 tarihinde Geçitköy Barajı’nda yapılması olası tören düzenlenmesi ve burada nutuk ve demeç verilmesini de belirtilen kapsamda değerlendirdiğinden, 6 Ekim 2020 tarihinde Geçitköy Baraj bölgesinde yapılacak açılış sırasında tören düzenlenmemesi ve nutuk veya demeç verilmemesi için gerekli tedbirlerin alınmasına oyu birliğiyle karar verir. Bu kadarda belirtilen hususlara uyulmasını sağlanması için bu kararın Polis Genel Müdürlüğü dahil tüm görevli ve yetkililere tebliğ edilmesine de ayrıca karar verilir.”

'KARARLARIMIZ KESİNDİR VE BUNLARA UYULMASI ZARURİDİR'

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 7 Ekim 2020’de ise, yayınladığı duyurular ve aldığı kararlar ile seçim sürecini idare ettiğini belirterek, “Yüksek Seçim Kurulu’nun aldığı kararlar kesindir ve bunlara uyulması zaruridir. Yüksek Seçim Kurulu’nun duyurularına veya kararlarına uyulmaması suçtur” açıklamasında bulunmuştu.

YSK, kurumların yetkilerinin yasalarla belirlendiğini ifade ederek, “Herhangi bir kurum kendisinde olmayan bir yetkiyi kullanamaz. Kendisine yasa ile verilmeyen bir yetkiyi kullanmadığı cihetle de o kurulun ‘etkisiz ve yetkisiz konuma düştüğünü’ söylemek en basit deyimle Yüksek Seçim Kurulu’nun yetki ve görevlerini bilmemektir” dedi. YSK’dan yapılan yazılı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu’nun yetkilerinin “5/1976 Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın 20’nci maddesinde” yer aldığına işaret edildi.

 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Vatandaşımız enflasyon canavarına ezdirilmeyecekÖnceki Haber

Vatandaşımız enflasyon canavarına ezdiri...

Yap-işlet-devlet modelinin maliyeti 23 milyar dolarSonraki Haber

Yap-işlet-devlet modelinin maliyeti 23 m...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar