Ankara
DOLAR18.6348
EURO19.346
ALTIN1048.9

Devletten yüzde 12 faizle alıp tüketiciye yüzde 60'la veriyorlar

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Devletten yüzde 12 faizle alıp tüketiciye yüzde 60'la veriyorlar
Merkez Bankası beklenmedik bir şekilde politika faizini 100 baz puan düşürerek yüzde 12'ye çekti. Ancak bankaların faizi artırmaya devam ettiği belirtildi. Bankaların devletten yüzde 12 faizle kredi aldığı tüketicie ise yüzde 60'la verdiği belirtildi. Bankalarda tüketici kredi faizleri yüzde 60 bandına kadar çıkmış durumda. İhtiyaç kredilerinde yıllık yüzde 27 ile yüzde 60'a varan oranlarda maliyetle karşı karşıya kalınırken, konut kredilerinde yüzde 15'den başlayıp yüzde 49'lara kadar çıkıyor.

Merkez Bankası politika faizini yüzde 12'ye çekti ancak kredi faizleri ile arasında açılan makas bir türlü kapanmıyor. Merkez Bankası'nın geçen ay zorunlu karşılıklar ile yaptığı düzenleme ticari kredi faizlerinin düşmesine yol açtı fakat aynı durum tüketici kredilerine yansımadı.

Bankalarda tüketici kredi faizleri yüzde 60 bandına kadar çıkmış durumda. İhtiyaç kredilerinde yıllık yüzde 27 ile yüzde 60'a varan oranlarda maliyetle karşı karşıya kalınırken, konut kredilerinde yüzde 15'den başlayıp yüzde 49'lara kadar çıkıyor. Kamu bankalarında sıfır konuta yüzde 1.20, ikinci el konutta yüzde 1.29 olan krediler ise zor onaylanıyor.

KOBİLER YÜZDE 50 MALİYETLE KREDİ BULABİLİYOR

Üstelik bazı kamu bankaları 200 bin lira üzeri konut kredisi vermiyor. Bu durumda kamu bankalarında uygulanan düşük faiz, kredi kullandırım hacmine aynı ölçüde yansımıyor. Sözcü’den Mehtap Özcan Ertürk’ün haberine göre, KOBİ'ler ise yüzde 50'leri bulan yıllık maliyetlerle kredi bulabiliyor.

Üstelik bankalar kredi verme konusunda da oldukça isteksiz davranıyor. 20 Ağustos itibarıyla bankalar kredi faizinde, TCMB tarafından belirlenen ve son olarak yüzde 16.32 olan yıllık bileşik referans oranının 1.4 katı olarak uyguladıkları krediler için yüzde 20 menkul kıymet tesisi yapmak zorundalar.

BANKALAR KREDİ TAHSİS ÜCRETİ VE YÜKSEK KOMİSYON UYGULAMAYA BAŞLADI

TCMB'nin bu kararı ticari kredi faizlerinin yüzde 30'u aşmasını neredeyse imkansız hale getirince bankalar bu kez kredi tahsis ücreti ve yüksek komisyonlar uygulamaya başladı. Bu uygulama ile rotatif krediler kamuda 18.50-19 seviyelerine, özel bankalarda ise yüzde 20-21 seviyelerine geriledi. Son olarak bankaların ticari krediler için müşterilerinden bloke mevduat teminatı da talep ettikleri belirtiliyor.

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bu savaşta Ukrayna'nın yanındayızÖnceki Haber

Bu savaşta Ukrayna'nın yanındayız

Türkiye Astana'yı uygulasa sorun çözülürSonraki Haber

Türkiye Astana'yı uygulasa sorun çözülür

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar