Ankara
DOLAR17.9374
EURO18.5476
ALTIN1030.8

Dövizle işiniz yok, TL ile iş yapın

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dövizle işiniz yok, TL ile iş yapın
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, BDDK'nın açıkladığı yeni kararlara yönelik açıklama yaptı. “Önemli olan bu kararların verdiği mesajlar. Biz diyoruz ki, paralarını alıp gidip bu parayla döviz alma ve aldığımız kararların hepsi geçici.” diyen Nebati, "Dövizle işiniz yok, TL ile iş yapın diyoruz.” diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, BDDK'nın türev işlem, konut kredileri ve nakit döviz pozisyonu yüksek şirketlere TL kredi sınırlandırılması kararlarına ilişkin Bloomberg'e açıklamalarda bulundu. Nebati, “Önemli olan bu kararların verdiği mesajlar. Biz diyoruz ki, paralarını alıp gidip bu parayla döviz alma ve aldığımız kararların hepsi geçici.” dedi.

Nebati, uygulamanın süresiyle ilgili hedefleri konusunda da “Aldığımız bütün kararlar daimi kararlar değil. Hepsi geçici. Dövizle işiniz yok, TL ile iş yapın diyoruz.” ifadelerini kullandı.

PARALARINI ALIP GİDİP BU PARAYLA DÖVİZ ALMA

BDDK’nin son kararı sonrasında şirketlerin Kur Korumalı Mevduata yönelebilecekleri, ya da ellerindeki dövizle ithalata ağırlık verip dış ticaret açığını artıracakları gibi eleştiriler konusunda Bloomberg'e konuşan Nebati “Etkisini gördük. Burada firma sayısından ve belirlenen rakamdan ziyade etkisi ve verdiği mesaj önemli. Biz, piyasada ne oluyor ne bitiyor her şeyin farkındayız ve diyoruz ki, paralarını alıp gidip bu parayla döviz alma.” diye konuştu.

Nebati “Kayseri’de cuma günü adımlarımızı attık, atmaya da devam edeceğiz dedik, sonra da 5’ten sonra o açıklamayı yaptık.” dedi.

ENFLASYONA ENDEKSLİ TAHVİL KONUSUNDA YENİ BİR ADIM PLANLAMADIK

Nebati, enflasyona endeksli tahvil konusunda şu an için yeni bir adım planlamadıklarını da ifade etti.

Bakan Nebati, son dönemde kendisinin de dahil edildiği kabine revizyonu iddiaları ve ekonomi yönetiminde fikir ayrılıkları yaşandığı iddialarının anımsatılması üzerine de iddiaları esprili dille yalanlarken, “Yok danışmanlarla kavga etmişim, yok başkasıyla ters düşmüşüm hepsi boş dedikodu” dedi ve Erdoğan başkanlığında ekonomide eşgüdüm içinde adımlar attıklarını söyledi.

 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye sermaye kontrolüne gidiyorÖnceki Haber

Türkiye sermaye kontrolüne gidiyor

Hapse atmanın yolunu açacaklarSonraki Haber

Hapse atmanın yolunu açacaklar

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar