Ankara
DOLAR18.6592
EURO19.3155
ALTIN1050.1

Ekonomi çarkları dönüyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ekonomi çarkları dönüyor
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kur Korumalı Mevduat'a (KKM) ilişkin paylaşımda bulundu. "Ekonomi çarkları TL ile dönüyor" diyen Bakan Nebati, KKM'nin hazineye yükünü görmezden geldi.

Aralık ayında 18 TL'yi aşan dolar kuru, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 'müjde' olarak açıklanan Kur Korumalı Mevduat ( KKM) sistemiyle -haram- 12 TL bandına geri çekilmişti. Dolar kuru 18 TL'yi yeniden aştı, aradan geçen 9 ayda KKM'ye parasını yatıranlar servetine servet kattı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kur Korumalı Mevduat uygulaması hakkında son rakamları Twitter hesabından paylaştı. KKM'nin hazineye yükünü görmezden gelen Bakan Nebati "Ekonomi çarkları TL ile dönüyor" dedi.

KKM'nin bugün 1,3 trilyon lirayı geçtiğini söyleyen Bakan

Nebati'nin paylaşımı şu şekilde:

"Ekonominin çarkları Türk Lirası enstrümanlarla dönüyor. Yaklaşık 9 ay önce vatandaşlarımızın tasarruflarını korumak amacıyla hayata geçirdiğimiz Kur Korumalı Mevduat uygulaması, bugün 1,3 trilyon liralık hacmi geçmiş durumdadır.

Türk Lirası cinsinden varlıkların artması ve tasarrufların vadelerinin uzaması, finansal sistem dahilinde hem yatırımlar hem de krediler açısından büyük öneme sahip.

Böylece, tasarruf sahibi kazanırken bankacılık sistemimiz önünü görebiliyor ve yatırımcılarımız da likidite ihtiyaçlarını bu sayede kolaylıkla gideriyor.

Kredilerin yatırıma, ihracata ve istihdama yönlendirilerek üretken firma ve alanlarla buluşmasını sağlayacak, enflasyondaki ataleti kıracak, dolarizasyonu azaltacak selektif kredi politikalarının temelinde Türk Lirası tercihimiz var.

Biz, tercihimizi Türk Lirasını önceleyen reformist bir anlayıştan yana kullandık. Sistemin çarkları Türk Lirası ile besleniyor. Bu bizim paramız, bizim tasarrufumuz ve bizim yatırımımız.

Bugün gelinen noktada, Kur Korumalı Mevduat ve Katılım Hesaplarında gerçek ve tüzel yatırımcı sayısı toplamda 2 milyon 138 bin 489’a ulaştı. Biz Türk Liramıza güvendikçe, ülkemizi her türlü şoktan, her türlü gerilim ve krizden korumayı başarırız."
 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Latif Şimşek Gökçek'in kanalından affını istediÖnceki Haber

Latif Şimşek Gökçek'in kanalından affını...

Bilal’in hedefi Stuttgart sporda oynamakSonraki Haber

Bilal’in hedefi Stuttgart sporda oynamak

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar