Ankara
DOLAR17.9613
EURO18.2835
ALTIN1025.1

Elektrik zammının altından büyük kıyak çıktı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Elektrik zammının altından büyük kıyak çıktı
Elektriğe kademeli olarak yapılacak zamların, dağıtım şirketlerini kurtarmak için yapıldığı iddia edildi. Vatandaşa kesilen zam faturası firmaların kasasına girecek.

Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’in haberine göre, Ankara Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) elektrik dağıtım firmalarına satılan elektriğe yüzde 34.7 zam yapıldığını hatırlatarak, Şubat ayına yansıyacak yeni zamların elektrik dağıtım firmalarını kurtarmak için yapıldığını açıkladı.

Yeni yılla birlikte elektrik fiyatlarına yapılan zamlar, şubat ayıyla faturalara yansıyacak. Ankara EMO, elektrik zammının yaşamımıza katmerli yansımalarını ortaya koydu. Odanın çalışmasına göre yalnızca evlerimizde tükettiğimiz elektrik üzerinden fiyat artmayacak. Her türlü yaşamsal sanayi ve tarımsal üretimin de girdisi konumunda bulunan elektriğe yapılan yüzde 100’ün üzerindeki zamlar her türlü hayvansal ve bitkisel tüketim ürününün yanı sıra ayakkabıdan giysiye kadar her şeyi fazladan zamlandıracak.

ZAM, FİRMALAR İÇİN YAPILDI

EMO’nun belirlemelerine göre Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) Aralık 2021’de görevli tedarik firmalarına elektriğin kilovatsaatini 23.76 kuruşa satıyordu. Yapılan yüzde 34.07 zamla içinde bulunduğumuz Ocak ayında fiyatı 31.86 kuruşa yükseltti.
Ancak EÜAŞ, günde 5 kilovatsaatten fazla tüketen yurttaşlar için fiyatı 91.56 kuruştan 206 kuruşa yükseltti.
Böylece yapılan zamdan EÜAŞ, yani devlet payını aldıktan sonra devasa bir miktar firmaya kalıyor.

Örneğin, Aralık 2021’de 200 TL’lik elektrik tüketen yurttaş, aynı miktarı Ocak 2022’de de tüketirce faturası 450 TL gelecek. Fazladan faturaya yansıyan 250 TL’nin 86.75 TL’sini devlet, 163.25 TL’sini ise dağıtım firması alacak.

“FATURALAR NASIL ÖDENECEK”

AKP iktidarı, elektriğe zam yaparken “yoksulları koruduğunu” göstermek amacıyla fatura döneminde 150 kilovatsaat ve altında kullananlara yüzde 50 zam yaptı. Örneklemek gerekirse, Aralık 2021 döneminde 50 TL elektrik parası ödeyen bir yoksul yurttaş, Ocak 2022 döneminde 75 TL ödeyecek. Ancak Ankara EMO, düşük zammın savunulamayacağını belirterek, “Açıklamasında da yer aldığı üzere bu sınırda tüketimi olan aboneleri EPDK zaten dar gelirli yani faturasını ödemekte zorluk yaşayan olarak tanımlıyor, yüzde 50 zam yapmaktan kaçınmıyor. Bu durumda geçen dönem faturalarını ödeme zorluğu yaşayanlar yüzde 50 zamlı faturaları nasıl ödeyecek?” değerlendirmesini yapıyor.

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Enflasyon son 19 yılın zirvesindeÖnceki Haber

Enflasyon son 19 yılın zirvesinde

Köprü zamları ABD şartlarına göreSonraki Haber

Köprü zamları ABD şartlarına göre

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar