Ankara
DOLAR18.6422
EURO19.3028
ALTIN1051.8

Enflasyon hız kesti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Enflasyon hız kesti
TÜİK'in enflasyonu yıllık bazda yüzde 80,2 olarak açıklamasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından değerlendirmelerde bulundu. Nebati, "Önümüzdeki aylarda enflasyonun daha da hız kestiğine birlikte şahitlik edeceğiz" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre enflasyon ağustosta aylık bazda yüzde 1,4 artarken, yıllık bazda yüzde 80,2'ye yükselerek 24 yılın zirvesini gördü. ENAG ise yıllık enflasyonu yüzde 181 olarak açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ağustos ayına ilişkin enflasyon verilerini değerlendirdi. Nebati dünyadaki büyük ekonomilerin resesyon ve enflasyonla boğuştuğunu belirterek "Bizler, yatırımı ve üretimi durdurmadan enflasyonla mücadelemizi sürdürüyoruz. Önümüzdeki aylarda enflasyonun daha da hız kestiğine birlikte şahitlik edeceğiz. Yüksek enflasyonu bir daha geri dönmemek üzere bu topraklardan def edeceğiz." dedi.

Nebati'nin paylaşımları şu şekilde:

"Dünyanın en büyük ekonomileri enflasyon ve resesyon endişeleriyle boğuşuyor. Bu ülkeler, son 40-50 yılın en yüksek enflasyon oranları karşısında ekonomilerinin durma noktasına geleceğinden endişe duyuyorlar.

Enflasyonla mücadele süreçleri birçok ülkede para politikasının tedrici olarak sıkılaştırılması ile gerçekleşmekle birlikte resesyon ihtimalinden dolayı dünyada birçok ülke negatif reel faiz politikası uyguluyor.

Bizler, yatırımı ve üretimi durdurmadan enflasyonla mücadelemizi sürdürüyoruz. Politikalarımızı da yatırım ve üretimi teşvik etmekten yana kullanıyoruz. Böylece, makine ve teçhizat yatırımları, 2022 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17,8 artmıştır.

Önümüzdeki aylarda enflasyonun daha da hız kestiğine birlikte şahitlik edeceğiz. Bugün açıklanan Ağustos ayı enflasyon verileri de bu projeksiyonlarımızı destekler niteliktedir. Yüksek enflasyonu bir daha geri dönmemek üzere bu topraklardan def edeceğiz."
 

 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
O 'ilahi adalet'ten bize de lazımÖnceki Haber

O 'ilahi adalet'ten bize de lazım

Egzoz elektronik denetlenecekSonraki Haber

Egzoz elektronik denetlenecek

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar