Ankara
DOLAR18.6413
EURO19.2934
ALTIN1050.9

Geçmiş, hatasıyla sevabıyla bizimdir

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Geçmiş, hatasıyla sevabıyla bizimdir
AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i eleştirdi. Yıldırım, “Geçmiş, hatasıyla sevabıyla bizimdir. Sahip çıkacağız." dedi.

AK Parti Genel Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, 9 Eylül İzmir’in kurtuluş günü etkinlikleri kapsamında söylediği sözler nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i eleştirdi. Yıldırım, “Geçmiş, hatasıyla sevabıyla bizimdir. Sahip çıkacağız. Geçmişi olmayanın geleceği olmaz. Bizim kavgamız da mücadelemiz de bu çarpık zihniyete karşıdır. Osmanlı düşmanlığı gözleri o kadar kör etmiş ki aziz şehitlerimizin ruhunu sızlatacak sözler edilebiliyor” ifadelerini kullandı.

Ege Üniversitesi’nde Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen 2022- 2023 yılı akademik açılış törenine İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti Genel Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti İzmir milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı, Mahmut Atilla Kaya, Necip Nasır, AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, MHP İl Başkanı Veysel Şahin, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ile çok sayıda öğretim üyesi katıldı. AK Partili Binali Yıldırım törende açıklamalarda bulundu.

5449676.jpg

‘BARIŞ GÜNÜ DİYE KÜÇÜLTMEK İSTEDİLER’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in 9 Eylül günü yaptığı konuşmayı hatırlatarak kutlamalara gölge düştüğünü söyleyen Yıldırım “Güzel İzmir’imizin kurtuluşunun yüzüncü yılını hep beraber yaşadık. İzmirlilerin oylarıyla seçilen belediye başkanından İzmirliler güzel şeyler duymak isterdi. Yaptığı konuşma ve astığı afişlerle güzelim anmaya gölge düşürdü" dedi.

Konuşmasına tarihsel olayları anlatarak devam eden Binali Yıldırım, “15 Mayıs 1919’da İzmir işgal edilmiş. Birinci cihan harbinden sonra biz de yenilmiş sayılarak itilaf kuvvetleriyle savaşı sonlandırmışız. 3 yıl 24 gün İzmir işgal altında kalmış. 15 Mayıs aynı zamanda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’dan Samsun’a hareket ettiği gün. İzmir’in işgali bardağı taşıran son damla olmuş. Samsun’a Bandırma Vapuru'yla hareket etmiş. Amaç kurtuluş savaşını başlatmak. Ve 19 Mayıs’ta Samsun’da yanan meşale 9 Eylül 1922’de son düşmanın denize dökülmesiyle tamamlanmış. Bayrak göndere çekilip zafer tüm dünyaya ilan edilmiş. Bunu barış günü diye küçültmek istediler. Geçmiş hatasıyla sevabıyla bizimdir. Sahip çıkacağız. Geçmişi olmayanın geleceği olmaz. Bizim kavgamız da mücadelemiz de bu çarpık zihniyete karşıdır. Osmanlı düşmanlığı gözleri o kadar kör etmiş ki aziz şehitlerimizin ruhunu sızlatacak sözler edilebiliyor. İşgalcilere tek söz edilmezken bu mücadeleyi veren ecdadımıza kem sözler söyleniyor. Böyle bir şehrin belediye başkanına yakışmadı. Her türlü siyasetten ayrı olarak bu bizim hissiyatımızdır" ifadelerini kullandı.

‘BU YUNAN SEVGİSİ NEREDEN GELİYOR?’

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in bir limana ‘Agamemnon’ ismini koymasını da eleştiren Yıldırım, bu ismin Yunanlı bir komutana ait olduğunu söyleyerek, “Agamemnon Çanakkale Deniz Savaşı'nda on binlerce askerimizi şehit eden Yunanlı komutanın adıdır. Bu Yunan sevgisi nereden geliyor? İşgali yapan bunlar değil mi? Hasan Tahsin ve 300 İzmirliyi katleden bunlar değil mi? Bir akıl tutulmasıyla karşı karşıyayız. Geçmişimizin arkasındayız. 85 milyon vatan evladıyla emin adımlarla yürüyoruz" dedi.

 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bu sürdürülebilir bir durum değilÖnceki Haber

Bu sürdürülebilir bir durum değil

Bu savaşta Ukrayna'nın yanındayızSonraki Haber

Bu savaşta Ukrayna'nın yanındayız

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar