Ankara
DOLAR17.9661
EURO18.2254
ALTIN1025.5

‘Güzel Atlar Ülkesi’ni ziyaret planlarınıza ekleyin

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
‘Güzel Atlar Ülkesi’ni ziyaret planlarınıza ekleyin
TOURMAG Turizm Dergisi, yayınlanan yeni sayısında Kapadokya’yı kapak konusu yaparak, sayfalarına taşıdı. Pers dilinde ‘’Güzel Atlar Ülkesi’’ anlamına gelen ismiyle yurtdışından her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Kapadokya, bozkır coğrafyasına anlam katan peribacaları ile güzel ve gizemli özelliğini sürdürüyor.

Bünyesinde 30 milyon yıllık hikâye barındıran, Hititlerin yaşadığı topraklar olarak da bilinen Kapadokya bölgesi, tarih boyunca pek çok uygarlığın evi ve tarihi İpek Yolu’nun en önemli kavşaklarından biri olmuş.

SAFFET EMRE TONGUÇ YAZDI

Şimdilerde sevimli butik otelleri ve sadece bu yöreye özgü özel balon turlarıyla bölgeyi gökyüzünden izleten güzellikleri Saffet Emre Tonguç aynı tonda kaleme alarak sayfalarımıza aktardı. Doğanın ateşle, suyla, rüzgârla ilmek ilmek işleyerek muhteşem bir coğrafyaya dönüştürdüğü Kapadokya’yı onunla daha çok seveceğinize inanıyoruz.

TÜRKİYE’NİN YEDİ BÖLGESİNDEN TURİZM HABERLERi

Derginin sayfalarında Türkiye’nin yedi bölgesinden turizm haberleri dışında, Antalya, Bodrum ve Kapadokya bölgelerinden haberler ayrıca İngilizce olarak yer almakta. Hünkar Hacıtalipoğlu’nun, “Turizmde Endüstri 4.0” başlığı taşıyan köşe yazısı, İsmail Köse’nin kaleminden Sümela Manastırı, Emre Gezgin’in İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile gerçekleştirdiği röportaj ve Dr. Barboros Kon’un Güney Ege’de turizme ve kültüre önemli katkıları olan GESİFED söyleşisi ilgi çeken konular arasında.

“HALKIN YARARINA OLAN PROJELERİMİZİ HAYATA GEÇİRİYORUZ”

Antalya Belediye Başkanı Muhittin Böcek, sayfalarımıza konuk oldu. Arkadaşımız Nil Özer’e verdiği röportajda, “Antalya halkına söz verdiğimiz halkçı ve halkın yararına olan projelerimizi hayata geçirmeye devam ediyoruz” dedi.

ANADOLU’NUN YERLİ "PİSA KULESİ"

Aksaray şehir merkezinde yer alan ve minaresinin eğriliği nedeniyle "Eğri Minare” olarak anılan yapıyı Dr. Cahit Yılmaz inceledi. Tuğlasının renginden dolayı "Kızıl Minare" olarak da anılan yapının hikâyesi hayli ilginç.

ASYA’NIN BATIDAKİ SONU: BABAKALE

Dünyanın en büyük kıtasının bittiği yer! Asya’nın batıdaki sonu; Babakale’yi Yiğit Uygun farkıyla daha bir seveceksiniz. İşte onun notu: “Babakale Kalesi de evleri de lezzetleri de bir başka! Ve tabi bıçakları...”

SEYŞELLER: AFRİKA DEMEK DE DEMEMEK DE DOĞRU OLMAZ

Döner dönmez ikinci kitabını yayınlayan Yaprak Gürdal, TOURMAG Turizm Dergisi adına gittiği Seyşeller’den farklı bilgiler, keşiflerle döndü. Ama en güzel yorumu ülkenin konumunun kendine has bir yer olarak anılması gerektiği oldu. İşte o yorum: “Seyşeller aslında teknik olarak Afrika kıtasına dâhil ama buraya Afrika demek de dememek de doğru olmaz. Çünkü Seyşeller, kendine has bir yer.”

ANADOLU’NUN BİLGELİK ROTASI; NUSAYBİN

Nusaybin’i bir de Melih Uslu’dan yaşayın: Gündüzü seyranlık, gecesi gerdanlık Mardin’in bir ucuna, Turabdin’in kalbine, binlerce yıllık bir kente, antik adıyla Nisibis’e, yani Nusaybin’e ilerliyorum. Yol boyu soruyorum kendime: “Acaba Nusaybin ile yaşıt, Nusaybin kadar köklü, Nusaybin kadar bilge kaç kent var yeryüzünde?”

BOSNA HERSEK'TE OSMANLI KALESİ OSTROZAC

Bosna Hersek'te pek çok dönemin izlerini taşıyan Osmanlı Kalesi Ostrozac’ı sayfalarımıza taşıdığımızda hem askeri karargâh hem romantik şato özellikleriyle iki bin yıllık bir tarihi olduğunu öğrendik.

CATANIA, SYRACUSA,TAORMINA

Yazarımız Barış Kadıoğlu Sicilya turunda, Catania, Syracusa,Taormina’yı yazdı. Sicilya’nın doğusunda bulunan eski çağlardan kalma bir liman şehri ve Palermo’dan sonra Sicilya’nın ikinci büyük şehri olan Catania’yı mutlaka görmek isteyeceksiniz.

DENİZ FENERLERİ VE TURİZME ETKİSİ

TOURMAG Turizm Dergisi ailesine yeni katılan Doç. Dr. Vural Yiğit, “Türkiye deniz fenerlerinin konumları ve turizme etkisi başlığı” ile kaleme aldığı dizi yazısında ülkemizde ve dünyadaki deniz fenerlerini anlatıyor…

 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Lüleburgaz’da İdlib şehitleri için anıt yapılacakÖnceki Haber

Lüleburgaz’da İdlib şehitleri için anıt...

Tuğçe Kaya müzikseverlerle buluştuSonraki Haber

Tuğçe Kaya müzikseverlerle buluştu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar