Ankara
DOLAR17.9648
EURO18.5763
ALTIN1031.9

Harç, ceza ve vergilere dev zam

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Harç, ceza ve vergilere dev zam
Ekonomist Alaattin Aktaş, 2023 yılı için yeniden değerleme oranı zammını ve bu orana bağlantılı olarak artacak harç, ceza ve vergilere gelecek zammı kalem kalem açıkladı. Aktaş "kaçışı yok" dedi.

Ünlü ekonomi yazar Alaattin Aktaş, Ekim 2022 verileriyle kesinleşmesi beklenen 2023 yılında uygulanacak yeniden değerleme oranı hakkında dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Yeniden değerleme oranı adım adım yüzde 125'e gittiğini belirten Aktaş, Harç, ceza ve vergilerin YDO kadar artacağını söyledi.

Aktaş, "Yüzde 125 şimdiden hayırlı olsun. Cezalardan kaçış yok! Yapılabilecek olan kurallara uymak ve ceza yememek!" ifadelerini kullandı.

Dünya yazarı Alaattin Aktaş'ın "Yüzde 125 YDO hayırlı olsun!" başlıklı yazısı şu şekilde:

"Bu yıl ekim verileriyle kesinleşecek ve 2023’te uygulanacak olan yeniden değerleme oranı (YDO) için, görünen köy kılavuz istemiyor misali, "Yüzde 125 şimdiden hayırlı olsun" diyebiliriz.

Yeniden değerleme oranı yüzde 125 dolayında kesinleştiğinde bir dizi vergi, ceza ve harç bu orana bağlı olarak değişecek. Ancak bazı kalemler için Cumhurbaşkanının farklı uygulama yapma yetkisi var.

Yeniden değerleme oranı açıklandıktan sonra vatandaş en çok motorlu taşıtlar ve emlak vergisi ile gelir vergisi dilimlerinin nasıl uygulanacağını merak ediyor.              

Mevzuat Cumhurbaşkanına bu konularda değişiklik yapma yetkisi veriyor.           

- Cumhurbaşkanı motorlu taşıtlar vergisi artışını, YDO’yu yüzde 80 oranında azaltarak uygulama yetkisine sahip. Yani YDO yüzde 125 olursa, bu oran yüzde 80 azaltılıp yüzde 25’e kadar indirilebilir.              

Ancak hiç kimse MTV oranı artışının bu düzeye çekileceğini beklemesin. Bu yılın YDO’su yüzde 36 düzeyinde oluşmuş, Cumhurbaşkanı MTV yetkisini çok sınırlı kullanmış ve oranı yüzde 25’e çekmişti. Oysa yüzde 36'lık YDO'ya göre MTV artışı yüzde 7.2'ye kadar indirilebilirdi.              

Bu yılın yüzde 36 YDO-yüzde 25 MTV ilişkisini yüzde 125’lik YDO’ya uyarlarsak, karşımıza yüzde 85 dolayında bir MTV artışı çıkar. Ancak, MTV’de seçim öncesi böyle bir artış yapılır mı, o da hiç kolay değil.         

- Emlak vergisindeki artış genellikle YDO’nun yarısı düzeyinde uygulanıyor. Bu, bir teamüle dönüşmüş durumda. 2023’te de aynı uygulama sürerse emlak vergileri yüzde 60 dolayında artacak demektir.       

 - Gelir vergisinde uygulama biraz farklı. Cumhurbaşkanının, YDO ile artan vergi dilimlerini yarı oranında yükseltme ya da yine yarı oranında düşürme yetkisi bulunuyor.            

Bu yıl için gelir vergisinde ilk dilim 32 bin lira. Bu tutar, YDO yüzde 125 olduğu takdirde 72 bin liraya çıkacak. Cumhurbaşkanının yetkisi bu aşamada devreye giriyor. Cumhurbaşkanı isterse bu 72 bin lirayı yüzde 50'ye kadar azaltıp 36 bin liraya da çekebilir, isterse yüzde 50'ye kadar artırıp 108 bin liraya da çıkarabilir.

2023 TRAFİK CEZALARI

Mevzuat Cumhurbaşkanına vergileri farklı uygulama yetkisi veriyor ama başta trafik cezaları olmak üzere cezalar konusunda böyle bir yetki söz konusu değil. Cezalar YDO kadar artıyor ve bunu aynen uygulamak kaçınılmaz.    

Yani cezalardan kaçış yok! Yapılabilecek olan kurallara uymak ve ceza yememek!             

Yeniden değerleme oranı yüzde 125 düzeyinde oluştuğu takdirde bakın başlıca trafik ihlallerinde uygulanan cezalar hangi düzeye çıkıyor:            

 - Hatalı park etmek ya da hatalı duraklamak, emniyet kemeri takmamak 441 lira.          

- Engellilerin araçları için ayrılmış yerlere park etmek 882 lira.        

- Kırmızı ışık kuralına uymamak, seyir halinde cep telefonuyla konuşmak 960 lira.    

- Trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına şerit değiştirmek ve tek yönlü yollara ters yönden girmek, özel otomobillerde 0.50 promilin, diğer otomobillerde 0.20 promilin üstünde alkollü araç kullanmak 4.100 lira.       

 - Hız sınırını yüzde 10’dan yüzde 30’a kadar aşmak 960 lira, yüzde 30’dan yüzde 50’ye kadar aşmak 1.998 lira, yüzde 50’den fazla aşmak 4.100 lira."

 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Son pişmanlık fayda vermezÖnceki Haber

Son pişmanlık fayda vermez

TCMB 1 yılda 66 milyar dolar sattıSonraki Haber

TCMB 1 yılda 66 milyar dolar sattı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar