Ankara
DOLAR17.9657
EURO18.2145
ALTIN1025.8

Her 4 gençten 3'ü endişe içinde

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Her 4 gençten 3'ü endişe içinde
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın (OECD) son araştırması, Türkiye'deki her 4 gençten 3'ünün ekonomiden dolayı endişe içinde olduğunu ortaya koydu.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) son araştırması Türkiye’de gençlerin yüzde 70’inin ekonomik endişe içinde olduğunu ortaya koydu.

TÜRKİYE İLK 3’TE

OECD yaptığı araştırmada gençlere  “Ailenizin ve kendinizin ekonomik durumuna dair az veya çok endişeniz var mı” diye sordu. Türkiye’de 4 gençten neredeyse 3’ü “Evet, endişeliyim” yanıtı verdi. Araştırmaya katılan gençlerin en çok ekonomik sorun yaşadığı ülkeler ise şöyle sıralandı: Şili, Meksika, Slovenya ve Türkiye.  Araştırmada, evlerinde en az finansal sorun yaşandığını söyleyen gençlerin ise Avusturya, Fransa, Almanya ve Hollanda’da (Yüzde 20’den daha az) yaşadığı ortaya çıktı.

YÜZDE 65 PANDEMİDE İŞ KAYBI YAŞADI

Araştırmada iş kayıpları da mercek altına alındı. Buna göre Türkiye’de gençlerin yüzde 65’inin evinde pandemi başladığından bu yana bir iş kaybı yaşandı. Türkiye bu oranla araştırmada yer alan 25 OECD ülkesi içinde Estonya ve Meksika ile ilk 3’te yer aldı. Türkiye’deki gençlerin yüzde 30’u bu süreçte akıl ve ruh sağlığını kaybettiğini belirtirken Türkiye bir tek bu alanda OECD ortalamasının altında kaldı. OECD içinde pandemi sürecinde genç kadınların akıl sağlığının erkeklere oranla çok daha fazla bozulduğu verisi de dikkat çekti.

KİRAYI ÖDEYEMEYENLER EVİ BOŞALTTI

Gençlere yaşadıkları finansal sorunları çözebilmek için neler yaptıkları da soruldu. Yüzde 20’si, kira ya da ulaştırma gibi genel giderlerini karşılamak için tasarruflarını bozdurduklarını ya da bir şey sattıklarını söyledi. Yüzde 11 ailesinden ya da arkadaşlarından para aldığını söylerken yüzde 5 bu süreçte açlık yaşadığını, yüzde 2.4’ü ise kirayı karşılayamadığı için evini kaybettiğini açıkladı.

HÜKÜMETTEN DAHA FAZLA ÇABA BEKLİYORLAR

Sözcü'de yer alan habere göre OECD araştırması gençlerin pandemi sürecinde hükümetlerinden daha fazlasını yapmasını beklediğini ortaya koydu. Ortalamada her iki gençten biri ‘hükümet pandemi sürecinde daha fazlasını yapabilirdi” derken Türkiye’de ise gençlerin yüzde 78’i hükümetin daha etkin adımlar atması gerektiğini bildirdi. Gençler, kaale alındıklarını düşünmüyor. OECD genelindeki gençlerin yüzde 49’u hükümetlerin bir kamu hizmeti ya da desteği planlarken kendilerinin fikrini dikkate almadığını belirtti.

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AK Parti'de her düzeyde ciddi bir kibir-böbürlenme sorunu varÖnceki Haber

AK Parti'de her düzeyde ciddi bir kibir-...

S-400'ler olduğu sürece CAATSA sürecekSonraki Haber

S-400'ler olduğu sürece CAATSA sürecek

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar