'Heybeliada Sanatoryumu karantina merkezi olsun'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
'Heybeliada Sanatoryumu karantina merkezi olsun'
Türkiye’nin ilk pandemi hastanesi “İslami Eğitim Merkezi” kurmak amacıyla Diyanet’e verildi. Halk “Burası karantina merkezi olmalı” dedi. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "AKP’nin yöneticilerinin hiçbir zaman geri adım atmadıkları tek bir konu vardır: Atatürk ve cumhuriyet değerleri" diye konuştu. İYİ Parti’li Aytun Çıray, “Koronadan ölenlerin günahı iktidarın boynuna” dedi.

Deniz Ayhan'ın haberine göre, Mustafa Kemal Atatürk'ün emri ile kurulan İstanbul Heybeliada'daki Türkiye'nin ilk pandemi hastanesi ve 200 dönümlük arazisinin “İslami Eğitim Merkezi” kurmak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredildiği ortaya çıktı. Tepkiler çığ gibi büyüdü. Sosyal medya kullanıcıları konuyla ilgili imza kampanyası başlattı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bugün katıldığı bir televizyon kanallında canlı yayında çarpıcı açıklamalar yaptı. Akşener "AKP’nin yöneticilerinin hiçbir zaman geri adım atmadıkları tek bir konu vardır: Atatürk ve cumhuriyet değerleri.Önce açılım yaptılar, geri adım attılar. Komşularla sıfır sorun dediler, sonra herkesle kavgalı oldular.Diyanet de Atatürk’ün kurduğu bir kurum ve başında Ali Erbaş isimli biri var. Atatürk’ün kurduğu kurumun başındaki şahıs hepimizin eleştirdiği bir isim. Buradan Erdoğan’a bir önerim var. Ne kadar şehir hastanesi varsa hepsini Ali Erbaş’a bağlasınlar, belli ki çok yetenekli bir isim" dedi.

AMACA UYGUN KORUNMALI

Change.org isimli sitede, "Heybeliada Sanatoryumu, Türkiye Cumhuriyeti ile neredeyse yaşıt, ülkemize sağlık alanında çok hizmet etmiş bir kurumdur. Arşivleri, binası ve geçmişi, orada yapılan araştırmaları ve yatan hastaları ile çok özgün bir tıp tarihine sahip olan bu yapı, Tüberküloz Müzesi, Karantina Hastanesi ve Merkezi olmalıdır.

Dünyada buna benzer tarihi yapılar amaçları dışında değil, geçmişlerine uygun olarak korunurlar. Dolayısıyla Heybeliada Sanatoryumu'nun birçok hastaya şifa olmasının yanı sıra çok önemli sağlık çalışmalarını milletimize kazandırdığını unutmamak ve bunu gelecek nesillere anımsatmak için hem Müze hem de Karantina Merkezi olmasının yolunu açmak gerekir” görüşü paylaşıldı. Kampanyada 30 bine yakın imza toplandı.

"TALAN DÜZENİ BİTECEK"

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, “Heybeliada Sanatoryumu'nun Diyanet Vakfı'na devredilmesini Meclis gündemine taşımıştım, cevap bile vermediler. Koronadan vefat edenlerin günahları iktidarın boyunlarına olsun” diye konuştu.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut ise “Ulu Önder Atatürk'ün emriyle Heybeliada'da kurulan ülkemizin ilk pandemi hastanesi ve 200 dönümlük arazisi, Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilmiş. Fabrikaları kapatıp memleketin neyi varsa satanlar, okul ve hastane yerine işlerine geleni yapıyorlar. Halk iktidarında talan düzeni bitecek” açıklamasında bulundu.

sanataryum.jpg

 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
'Gördüğümüz en büyük sağlık krizini yaşıyoruz'Önceki Haber

'Gördüğümüz en büyük sağlık krizini yaşı...

Dolar ve Euro rekor üstüne rekor kırıyorSonraki Haber

Dolar ve Euro rekor üstüne rekor kırıyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!