Hibrit Clio iç pazar için teşvik bekliyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hibrit Clio iç pazar için teşvik bekliyor
Bursa OYAK Renault Fabrikaları’nda üretilen ve markanın amiral modellerinden biri olan Clio yenilendi. Renault MAİS Genel Müdürü Çağdaş, haziran ayında üretimine başlanacak hibrit Clio’nun iç pazara sunulması için teşvik beklediklerini söyledi.

Türkiye’de Bursa OYAK Renault Fabrikaları’nda üretilen ve markanın amiral modellerinden biri olan Clio yenilendi. Türkiye’de Joy, Touch ve Icon olmak üzere üç donanım seviyesi ile 111 bin TL’den başlayan fiyatlarla 12 Şubat’ta tarihinden itibaren satışa sunulacak Yeni Clio, yılın ilk yarısında sadece benzinli ve dizel motor seçenekleri ile piyasaya sunulacak. Ayrıca e-ticaret online satış ile 300 müşteri, Yeni Clio’yu pazara sunulmadan önce özel fırsatlarla satın alabilecek. 

Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, Bursa’da haziran ayında üretimine başlanacak hibrit Clio’nun iç pazara sunulması için teşvik beklediklerini söyledi. Yeni Clio’nun geçen hafta Hatay’da gerçekleştirilen basın lansmanında konuşan Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, Clio’nun, B HB segmentinden elde ettiği yüzde 46 pay ve en yakın rakibinden yaklaşık 4 kat fazla satış rakamı ile bu segmentin lideri konumunda yer aldığını vurgulayarak, “Türkiye’nin en çok satılan 2. modeli olan Clio’nun 5. nesli olan Yeni Clio ile segment liderliğimizi pekiştirmeyi hedefliyoruz. Yeni Clio’nun Türkiye’de OYAK Renault Fabrikaları’nda üretilmesi ve dünyaya ülkemizden ihraç edilmesi bizim için ayrıca gurur vesilesi” dedi.

“Talebimizi ilettik, cevap bekliyoruz”

Yeni Clio’nun hibrit versiyonun Haziran ayından itibaren Bursa Fabrikası’nda üretilmesi planlanıyor. Bursa Oyak Renault tesislerinde üretilen beşinci nesil Renault Clio için 300 milyon euroluk yatırım yapılırken, hibrit için de yaklaşık 100 milyon euro ek yatırım yapıldı. Berk Çağdaş, hibrit Clio’yu iç pazarda satmak için teşviğe ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, bu konudaki talepleri ilgili kurumlara ilettiklerini söyledi. Çağdaş, “Hibrit motorlar Türkiye için yeni bir seçenek. Sadece bir marka bu konuyla ilgili Türkiye’de faaliyet gösteriyordu. Hibritte başka bir marka ürün sunmadığı için yalnızca bu marka teşvikten yararlanıyordu. Biz tabii ki gerek OYAK Renault olarak, gerekse Renault MAİS olarak gerekli çalışmaları yaptık ve ilgili kamu makamlarına sunduk. Başvurumuza cevap bekliyoruz. Ben hibrit sistemlerde tüm markaları kapsayıcı bir değişikliğin yakın zamanda olacağını düşünüyorum. Diğer marka nasıl alıyorsa bizim de ÖTV anlamında bir teşvik desteği almamız şeklinde olabilir” diye konuştu. .

İlerleyen yıllarda Cilo’daki hibrit motorun diğer modeller için de kullanılmasını temenni ettiklerini ifade eden Çağdaş, “Renault markası şimdilik sadece Clio’da hibrit kararı aldı. İlerleyen dönemlerde zaman içerisinde diğer modellerde de göreceğimize inanıyorum” dedi.

 

Kanal34
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Araç sayısı 23 milyonu aştıÖnceki Haber

Araç sayısı 23 milyonu aştı

'Milli Mutabakat Hükümeti'ne destek sürecek'Sonraki Haber

'Milli Mutabakat Hükümeti'ne destek süre...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!