Ankara
DOLAR17.9613
EURO18.2835
ALTIN1025.1

İhalelerin yüzde 81’ini 'davet usulü' almışlar

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İhalelerin yüzde 81’ini 'davet usulü' almışlar
AK Parti iktidarında el üstünde tutulan 11 şirket 2005-2022 yılında üstlendikleri projelerin sadece yüzde 19’unda açık ihaleye girerek aldı. Bu şirketler kazandıkları projelerin yüzde 81’inde ise ihaleye “davet usulüyle” katıldı.

AKP iktidarının 11 şirketle kurduğu ihale ilişkisi, “istisnaların” artık “sıradan” hale geldiğini, ortaya koydu. CHP çalışmasında, “Beşli gözde” olarak tanınan grupların sayısının da aslında çok daha fazla olduğu vurgulandı.

Birgün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre;  TBMM Kamu İktisadi Komisyonu (KİT) Üyesi, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, AKP iktidarına yakın şirketlerin açık ihale yöntemiyle pazarlık yaparak projeleri almak yerine, istisnalardan yararlanarak “davet edildikleri” ihaleleri aldıklarını belirtti. AKP döneminde büyüyen şirketlerin kazandığı 444 ihaleyi inceleyen Yavuzyılmaz, bu şirketlerin İhale Mevzuatı’ndaki istisna yöntemlerden sıklıkla yararlandığını vurguladı. Son 17 yıllık ihale süreçlerini ve projeleri inceleyen Deniz Yavuzyılmaz, Limak, Kolin, Cengiz, Kalyon, IC İçtaş, Makyol, Bayburt Grup, YDA, Çelikler, Yapı ve Yapı inşaat, Rönesans şirketleri hakkında şu tespitlerde bulundu:

“AKP döneminde 2005 -2022 yılları arasında yap – işlet - devret projeleri haricinde yapılan ihaleleri en fazla alan 11 şirketin, bu ihalelerin ne kadarını açık ihaleyle aldığını, ne kadarını pazarlık usulüyle, ne kadarına da belirli isteklilerin davet edildiği, o da pazarlık usulüne benzer bir yöntem, ihaleyle aldığını tespit ettim. Firmalar, Limak, Kolin, Cengiz, Kalyon, IC İçtaş, Makyol, Bayburt Grup, YDA, Çelikler, Yapı ve Yapı inşaat, Rönesans. Toplam ihale sayısı 444. Bu ihalelerin sadece yüzde 19’unu açık ihaleyle almışlar.”

“Belirli isteklilerin davet usulü katılabildiği, herkesin bulunamadığı, pazarlık usulünün uygulandığı ihale oranı ise yüzde 81. Bu 11 firma için istisna olması gereken bir ihale usulü, artık genel olarak uygulanıyor ve burada devasa bir kamu zararı oluşuyor. Bunun hesabını sormak için ne gerekiyorsa yapacağız.”

CENGİZ ELEŞTİRİLERİNE TAZMİNAT CEZASI

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, "beşli çete" olarak anılan şirketler arasındaki Cengiz Holding patronu Mehmet Cengiz’e yönelik eleştirileri nedeniyle tazminata mahkum edildi.

Baş’ın 22 Aralık 2020’de TBMM’de düzenlediği basın toplantısındaki sözlerinin ardından Mehmet Cengiz’in avukatları "kişilik haklarının zedelendiği" iddiası ile 250 bin liralık tazminat davası açtı. Davada Erkan Baş’ın avukatı, müvekkilinin muhalefet partisi milletvekili olduğunu belirterek davanın reddini istedi. Mahkeme ise gerekçeli karar daha sonra açıklanmak üzere 20 bin liralık tazminat kararına istinaf yolu açık olmak üzere hükmetti.

TİP Genel Başkanı Baş, Mehmet Cengiz’e yönelik TBMM’de yaptığı açıklamada şu sözleri sarf etmişti: “Bakın bu müteahhit çetesi var ya, herkesin bildiği küfürbaz olanı. Dün aynı anda birçok kanala birden reklam vermiş. Belli ki imajlarının sarsıldığını düşünüyorlar. Konuyu toparlamaya çalışıyorlar. Ne diyorlar; kim ne derse desin şerefleriyle çalışıyorlarmış, ağaçtan ilham almışlar. Beceremeyeceksin Mehmet Cengiz efendi, beceremeyeceksin. Ağaç katliamların, yıkımların, doğayı yağmalaman; hele o millete ettiğin küfürler bu halkın hafızasından hiç ama hiç çıkmayacak. İşçi iktidarı kurulduğunda, bu Saraylar yıkıldığında senin elinde ne var ne yoksa hepsini alacağız. Bu milletin, alın teriyle çalışan milyonların gasp ettiğin tüm değerlerini senden geri alacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Kendinizi kurtaramayacaksınız.”

 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ekmeğe yüzde 40 zamÖnceki Haber

Ekmeğe yüzde 40 zam

Yeni bir salgın kapıda…Sonraki Haber

Yeni bir salgın kapıda…

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar