Ankara
DOLAR18.4191
EURO17.8508
ALTIN973.15

İhaleye çıkmasına tepki

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İhaleye çıkmasına tepki
Edirne'de doğal sit alanı olan ve dünyanın kendi kendini temizleyen nadir körfezlerinden Saros'u oluşturan Keşan ve Enez ilçesi sahillerinde 14 parsellik 127 dönüm alanın 3 yıllığına kiralanması üzerine gerçekleştirilen ihaleye, çevreciler tepki gösterdi.

İhalenin gerçekleştiği salondan çevreciler ve gazeteciler dışarı çıkarıldı.

3 YILLIĞINA KİRALANMAK İÇİN İHALEYE ÇIKARILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kararıyla Edirne Valiliği Çevre Vakfı'na devrettiği, Saros Körfezi'ne kıyısı bulunan Keşan ve Enez ilçeleri sahillerindeki 127 bin 464 metrekarelik 14 parselden oluşan alan, 3 yıllığına kiralanmak üzere ihaleye çıkarıldı.

İHALENİN YAPILMAMASI İÇİN İTİRAZ EDİLDİ

Edirne Devecihan Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda aynı zamanda internet üzerinden çevrim içi düzenlenen ihaleye çok sayıda işletmeci katıldı. İhalenin yapılacağı salona işletmecilerle çevreciler de geldi. Farklı sivil toplum örgüt üyeleri ve sözcülerinden oluşan 40 kişilik grup, komisyon başkanlığına ihalenin yapılmaması için dilekçeyle itirazda bulundu.

SALONDAKİLER VE GAZETECİLER DIŞARI ÇIKARILDI

Dilekçelerinin alınmasının ardından polis eşliğinde salondakiler ve gazeteciler dışarı çıkarıldı. Salonun boşaltılmasıyla ihale, çevrim içi yapıldı.

'SAROS KÖRFEZİ'NİN KİRALANMASI ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERE AYKIRI'

İhale başlatılırken, dışarıda grup adına basın açıklaması yapan Trakya Platformu Sözcüsü avukat Bülent Kaçar, hukuka ve yönetmeliğe aykırı olduğunu savunduğu ihalenin durdurulmasını istedi. Doğal sit alanı olan Saros Körfezi'nin kiralanmasının, Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerine de aykırı olduğunu belirten Kaçar, "Uluslararası sözleşmeler, doğal sit alanları mevzuatı sit alanlarının korunmasını zorunlu kılmakta" diye konuştu.

ÇEVRECİLER: SAHİLLER KİRALANIRSA DENİZ KİRLETİLİR

Dünyanın kendi kendini temizleyen ender körfezleri arasında bulunan, mavi bayraklı Enez ve Erikli sahillerinin yanı sıra Saros Körfezi'nin 'saklı cenneti' olarak bilinen 'İtalyan Koyu'nun da ihaleye çıkması, çevrecilerin tepkisine neden oldu. Çevreciler, sahillerin kiralanmasıyla denizin kirletilip, doğanın da katledileceğini belirtti.

 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Benzinli ve dizel araç tarih oluyorÖnceki Haber

Benzinli ve dizel araç tarih oluyor

Yasmin Erbil'den seksi paylaşımSonraki Haber

Yasmin Erbil'den seksi paylaşım

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar