İstanbul
DOLAR8.5512
EURO10.0853
ALTIN495.39

İnanca dayalı ortak noktalarımız var

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İnanca dayalı ortak noktalarımız var
Taliban, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın “Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok. Daha iyi anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum” sözleri sonrası "Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var" açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Türkiye’nin Taliban’ın inancıyla alakalı ters bir yanı yok. Daha iyi anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum” sözleri sonrası Taliban'dan yeni açıklama geldi. Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, "Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var. Türkiye'nin geçmişi bırakıp bugüne ve geleceğe dönmesini istiyoruz. Ondan sonra diyalog isteyebiliriz" dedi.

Yabancı güçlerin Afganistan'dan çekilmesi, Kabil Havaalanının işletilmesi ve Doha'da yürütülen Afganlar arası barış müzakereleri konusunda TRT Arabi'ye değerlendirmelerde bulunan Mücahid, özellikle Müslüman ülkelerden Afganistan'da siyasi çözüm ve savaşın sona erdirilmesi konusunda destek istediklerini, Türkiye ile de iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini belirtti.

"TÜRKİYE İLE İYİ İLİŞKİLER İSTİYORUZ"

Taliban sözcüsü, 'Afganistan'da sorunun çözümünün kapsayıcı bir İslam hükümetinde olduğunu' savunarak, barış ve güvenliği yeniden canlandırmak ve yeniden inşa sürecini başlatmak için diğer ülkelerle çalışmak istediklerini ifade etti. Özellikle Müslüman ülkelerden siyasi çözüm ve savaşın sona erdirilmesi konusunda destek isteyen Mücahid, Türkiye ile de iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini söyledi. Mücahid, "Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var. Türkiye'nin geçmişi bırakıp bugüne ve geleceğe dönmesini istiyoruz. Ondan sonra diyalog isteyebiliriz" ifadelerini kullandı.

'KABİL HAVALİMANI VE ELÇİLİKLER AFGANLARIN SORUMLULUĞUNDA'

Taliban sözcüsü, İstanbul'da yapılması gündemde olan barış konferansı konusunda da 'Afganistan'ı ve bölgeyi barışa kavuşturacak her fırsatı değerlendirdiklerini' söyledi. Sözcünün, Kabil havaalanının, diplomatik misyonların ve elçiliklerin güvenliğinin Afganların sorumluluğunda olduğunu, aksi bir tutumu ülkenin içişlerine müdahale olarak değerlendireceklerini belirtmesi de dikkat çekti. Mücahid, Katar'ın başkenti Doha'daki Afganlar arasında müzakerelerin yeniden başlamasından iyi sonuçlar alınacağını ümit ettiğini de sözlerine ekledi.

 

Kanal34
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sığınmacıları katillerin kucağına atmayızÖnceki Haber

Sığınmacıları katillerin kucağına atmayı...

TGC'den polis şiddetine tepkiSonraki Haber

TGC'den polis şiddetine tepki

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar