İran uçağı koronavirüs şüphesiyle Ankara'ya indi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İran uçağı koronavirüs şüphesiyle Ankara'ya indi
Tahran- İstanbul seferini yapan THY uçağı, koronavirüs şüphesi ile Ankara'ya acil iniş yaptı. Esenboğa Havalimanı'nda olağanüstü hal ilan edildi. 17 kişide yüksek ateş olduğu belirlendi. Ancak salgının esir aldığı Kum kentinden yolcularla, Tahran'daki yolcuların aynı uçağa bindirildiği iddiası ve tahliyenin normal uçuş prosedürü ile yapılması tartışmalara neden oldu.

Tahran-İstanbul seferini yapan THY uçağı koronavirüs şüphesiyle Ankara'ya acil iniş yaptı. Esenboğa Havalimanı'nda olağanüstü hal ilan edildi. Ancak, uçağın rotasının İstanbul olması, Wuhan'daki tahliyeden farklı bir prosedür izlenmesi hem soru işaretlerine hem de tartışmalara neden oldu.

132 YOLCUYLA ACİL İNİŞ

TK 8VÇ sefer sayılı 132 yolcusu bulunan uçak, Ankara Esenboğa Havalimanı'na saat 10.29'da indi.

Tahran-İstanbul seferini yapan uçaktaki yolcuların Sağlık Bakanlığının da koordinasyonunda Ankara Sağlık Müdürlüğü ve Bakanlık yetkilileri nezaretinde ön muayeneleri yapıldı.

17 KİŞİDE KORONAVİRÜS ŞÜPHESİ

İran'dan gelen ve ateşi sınır üstünde olan toplam 17 kişi şüpheli olarak değerlendiriliyor. Saat 12.30 itibarıyla Sağlık Bakanlığı ekipleri, ikinci bir kontrol için uçağa giriş yaparken tarama sürüyor.

UÇAKTAKİ TÜRK YOLCULAR

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yayımlanan talimatla Türk şirketlerinin yalnızca İran'dan sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının taşınmasına izin verilmişti. Bu talimat doğrultusunda koronavirüs şüphesiyle karantinaya alınan yolcunun Türk kimlikli olma olasılığının yüksek olduğu belirtildi, uçakta 132 yolcu bulunduğu ifade edildi. 

BAKAN KOCA'DAN JET AÇIKLAMA

İran uçağının Ankara'ya inmesinin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan da jet açıklama geldi:

"İran'dan ülkemize dönmek isteyen Türk vatandaşları için özel bir sefer düzenlenmiştir. İran'dan bu seferle ülkemize gelen Türk vatandaşları, 14 gün süreyle gözlem altında tutulacaktır. Bu çerçevede THY'ye ait TK879 sefer sayılı Tahran uçağının Ankara'ya inişi planlanmıştır. Uçakta bulunan 132 Türk yolcu ve mürettebat ilk kontrolleri ve karantina süreçleri için daha önce boşaltılmış ve karantina hastanesi olarak hazırlanmış olan Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesine nakledilecektir. Yolcuların detaylı sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra numuneleri alınarak Ulusal Viroloji Laboratuvarımızda tahlilleri tamamlanacaktır.

"KUM'DAN GELEN YOLCULAR ALINMADI"

Bilindiği gibi yeni koronavirüs konusu, dünyanın ortak gündem maddeleri arasında. Türkiye olarak aldığımız tedbirlerin ölçeği, gelişmelere bağlı şekilde değişmektedir. Ulusal, uluslararası ölçekli yeni tedbirlere dair son birkaç günden bazı bilgiler sunmak istiyorum. 23 Şubat'tan itibaren, komşumuz İran'la kara, demir ve havayolu geçişleri durdurulmuştur. 21 Şubat'tan itibaren, İran'ın yeni koronavirüs vakası görülen Kum kentinden gelen yolcuların ülkemize girişine izin verilmemiştir.

"TEK TEK SAĞLIK KONTRÖLÜNDEN GEÇİRİLDİ"

Kara, demir ve havayolu ile geçişlerin durdurulmasından önce bu tedbir sıkı bir şekilde uygulanmıştır. İran ve Nahçıvan sınır kapılarından gelen yolcular, tek tek sağlık kontrolünden geçirilmiştir. Soğuk algınlığı belirtileri gösteren 26 yabancı uyruklu yolcu, tedbirler gereği geri çevrilmiştir. 21-23 Şubat arasında, İran'dan gelen ve yine soğuk algınlığı belirtileri gösteren 16 vatandaşımızsa, ülkeye girişte hemen gözlem altına alınmıştır. Test numuneleri çalışılmış, sonuçlar yeni koronavirüs yönünden negatif, yani temiz çıkmıştır. Bir hafta önce İran'dan gelen ve dün Mardin Kızıltepe'de gözlem altına alınan bir vatandaşımızın numune sonucu da negatif çıkmıştır. Bu vatandaşımız bugün taburcu edilecektir."

"3-4 SAAT SONRA KESİN SONUÇLAR ÇIKACAK"

Hürriyet'e de konuşan Sağlık Bakanı Koca şunları kaydetti: "Uçakta 132 yolcu ve artı mürettebat var. Gelenlerin hepsi Türk'tür. İçlerinde ateşi ve öksürüğü olanlar ve şüphelendiğimiz hastalar bulunduğu için uçağın acil iniş yapmasını istedik. Hepsinin muayenesi yapıldı. İlk numuneler alınıyor. Numuneler daha yeni alındığı için kesin bir şey şu an söyleyemiyorum. Bilim kurulumuz toplanıyor. 3-4 saat sonra kesin sonuçlar açıklanır. Hastalar karantinaya alındı. Şu an takip ediyoruz." 

Uçağın İstanbul'a inmek üzereyken, Ankara'ya yönlendirilmesi ve Wuhan'daki tahliyelerde olduğu gibi özel uçak ve personel görevlendirilmemesi, daha riskli olan Kum kentinden yolcuların da diğer yolcularla aynı uçağa bindirilmesi gibi eleştiriler ise Türkiye'nin salgınla mücadelesine gölge düşürdü. 

Sağlık Bakanlığı'nın virüse karşı önlemleri ve Wuhan'dan tahliye herkesin taktirini toplamıştı. Bakanlık ise tartışmalarla ilgili yaptığı açıklamada ise uçağın İstanbul'a değil zaten Ankara'ya ineceğini vurgularken, sosyal medyada uçaş rotasını gösteren haritalar paylaşıldı. Buna göre uçak son anda Ankara'ya yönlendirildi. 

132 YOLCU ZEKAİ TAHİR'E SEVK EDİLDİ

Bu arada İran'ın başkenti Tahran'dan hareket eden, 132 kişilik Türk yolcu ve mürettebatı taşıyan Türk Hava Yolları'na (THY) ait uçağın Esenboğa Havalimanı'na inmesinin ardından tahliye işlemi başlatıldı. 

Apronda özel kıyafetli ve maskeli sağlık ekipleri tarafından karşılanan uçaktakiler, sağlık kontrolünden geçirilip ambulanslara bindirildi.

14 GÜN GÖZETİM ALTINA ALINACAKLAR

Yolcular ve mürettebat, daha önce boşaltılan ve karantina hastanesi olarak kullanılan Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi'ne nakledildi.

Burada, 14 gün gözetim altında tutulacak yolcular ve mürettebattakilerin detaylı sağlık kontrolleri ve tahlilleri yapılacak.

 

Kanal34
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Erdoğan'dan Aliyev'e tesbih hediyesiÖnceki Haber

Erdoğan'dan Aliyev'e tesbih hediyesi

'Suriye için dörtlü zirve gündemimizde yok'Sonraki Haber

'Suriye için dörtlü zirve gündemimizde y...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

haberturk