Ankara
DOLAR17.9634
EURO18.2802
ALTIN1024.8

İstanbul depremi uyarısı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İstanbul depremi uyarısı
Prof. Dr. Naci Görür, beklenen İstanbul depremi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Depremle ilgili hazırlıkların yeterli olmadığını belirten Görür, "30 sene içerisinde deprem olma olasılığı yüzde 64 olarak karşımıza çıkıyor. 2022 yılına geldiğimize göre artık uzatmaları oynuyoruz." dedi. Görür, İstanbul'un en az 7.2 büyüklüğünde deprem beklediğini söyledi.

Olası İstanbul depreminin etkilerini anlatan "Derin Uğultu" belgeselinin Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapılan galasında konuşan Bilim Akademisi üyesi, yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depremi ile ilgili hazırlıkların yeterli olmadığının altını çizdi. Görür, ''30 sene içerisinde deprem olma olasılığı yüzde 64 olarak karşımıza çıkıyor. 2022 yılına geldiğimize göre artık uzatmaları oynuyoruz''' ifadelerini kullandı.

İstanbul'un en az 7.2 büyüklüğünde deprem tehdidi altında olduğunu söyledi.

HALİÇ'TEN SİLİVRİ'YE OLAN ŞERİT TEHDİT ALTINDA

Naci Görür, deprem anında daha fazla risk altında olabilecek bölgeleri de bir kez daha hatırlattı. Görür, ''Haliç'ten başlayıp Silivri'ye kadar kıyıdan itibaren 10 kilometre şerit içerisindeki yerleşim alanları daha fazla tehdit altında olacak'' diye konuştu.

Marmara Denizi'nde kıyıdan 8-9 kilometre uzaklıktaki fayın megakente etkisinin büyük olması bekleniyor.

'CEHENNEMİN İÇİDİR' DEMİŞTİ

Geçtiğimiz ay da bir uyarıda bulunan Naci Görür, Avrupa yakasında Silivri'ye kadar olan tüm bölgeyi 'Cehennemin içidir' olarak tanımlamıştı.

Görür, bu bölgenin çürük malzemeden oluşan jeolojik yapısı dikkat çekmiş, ''Karada aktif faylar yok ancak, denizdeki hareket buradaki fayları da etkileyebilir. 7.2 büyüklüğündeki bir deprem, Küçükçekmece'den Büyükçekmece'ye kadar olan bölgede heyelanları harekete geçirebilir'' diye konuşmuştu.

 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Stokçuluğa hapis cezasıÖnceki Haber

Stokçuluğa hapis cezası

Siz bizi bir de Millet İttifakı iktidarında görünSonraki Haber

Siz bizi bir de Millet İttifakı iktidarı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar