Kerem Kınık'tan eski derneğine milyonluk kıyak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kerem Kınık'tan eski derneğine milyonluk kıyak
Ensar Vakfı'na 2017 yılında 8 milyon dolar bağışladığı ortaya çıkan Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ın, eski derneği Yeryüzü Doktorları Derneği’ne 1 milyon 295 bin TL ödediği ortaya çıktı. Ödemenin kurbanlık hayvan kesme ve dağıtma karşılığında yapıldığı öğrenildi.

2015 yılına kadar Yeryüzü Doktorları Derneği’nin başkanlığını da yapan Kerem Kınık, 2016’da Kızılay Başkanı seçildikten beş ay sonra dernek ile protokol imzaladı. Protokol “Kurban Bayramı süresince Afganistan, Kenya, Çad, ve Uganda’da canlı hayvanların tedarik, kesimi, paketlenmesi ve dağıtım noktasına ulaştırılması” amacı ile yapıldı.

500 ADET BÜYÜKBAŞ HAYVAN 

9 Eylül 2016 tarihli protokolde “Yeryüzü Doktorları Derneği’nin Afganistan’da 200 büyükbaş, Kenya’da 150 büyükbaş, Çad’da 100 büyükbaş ve Uganda’da 50 büyükbaş hayvan olmak üzere toplam 500 adet kurban temin edeceği, keseceği ve dağıtımını yapacağı” belirtildi.

1.3 MİLYON TL'LİK ÖDEME PEŞİN

Protokolde yer alan maddeye göre, Kızılay kasasından Yeryüzü Derneği’ne toplam 1 milyon 295 bin TL’lik ödeme peşin yapıldı. Protokolde, “Belirtilen hisse sayısına karşılık gelecek toplam bedel yüklenici tarafından bildirilecek hesap numarasına önden peşin ödenecektir” denildi. Karkas et dışında deri ve sakatatların ise Yeryüzü Doktorları Derneği’nin uygun gördüğü şekilde değerlendirileceği belirtildi.

18 BİN HİSSENİN PARASI DERNEK VE VAKIFLARA...

Kızılay’ın Ensar Vakfı’nın dışında çok sayıda vakıf ve derneğe de para ödediği iddiaları yargıya taşındı. Kızılay üyesi ve eski Şube Başkanı Çetin Yavuz’un 25 Ekim 2016 tarihinde Güroymak Cumhuriyet Başsavcılığı’na Kızılay yetkilileri hakkında yaptığı suç duyurusunda “2016 yılı Kurban Bayramı için hedeflenen kurban hisse miktarı 52 bin olup 70 binin üzerinde kurban hissesi için bedel toplanmıştır. Bu hisselerin 18 bininin kesilmediği gibi Kızılay Genel Merkezince başta Yeryüzü Doktorları, Diyanet Vakfı, Suriye Türkleri Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı, Gift of Givers gibi dernek ve vakıflara nakit olarak aktarılmıştır’’ ifadeleri yer aldı.

YILLIK DANIŞMANLIK HİZMETİNE 153 BİN TL

Kızılay Yönetim Kurulu’nun 12 Mayıs 2017 tarihli yönetim kurulu karar tutanağında yer alan bir başka bilgiye göre Türkiye Diyanet Vakfı, Star Medya Grubu ve Türk Hava Yolları’nın reklam işlerini yapan Lorbi Reklam Ajansı’ndan aylık 12 bin 750 TL’ye danışmanlık hizmeti alındı. Kızılay’ın birçok reklam ve tanıtım işi için milyonlarca lira ödediği Lorbi Reklam Ajansı’na sadece danışmanlık hizmeti için yıllık 153 bin TL ödediği ortaya çıktı.

 

Kanal34
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
'Utanmadan soruyor ‘deprem paralarını nereye harcadınız’ diye'Önceki Haber

'Utanmadan soruyor ‘deprem paralarını ne...

Kılıçdaroğlu Elazığ'da depreme yakalandıSonraki Haber

Kılıçdaroğlu Elazığ'da depreme yakalandı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!