Mahkeme Atatürk’ün emanetidir diyerek hacizi kaldırdı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mahkeme Atatürk’ün emanetidir diyerek hacizi kaldırdı
Haciz ve tedbir kararları ile boğuşan Türk Hava Kurumu Denetleme Kurulu, mahkemeden hacizlerin kaldırılmasını istedi. Mahkeme, “THK Atatürk’ün Türk milletine emanetidir” diyerek bu talebi kabul etti.

Saygı Öztürk'ün haberine göre; Çaresiz kalan THK, bütün haciz ve tedbirlerin kaldırılmasını istedi. Dilekçede kayyumun THK ve şirketlerinin durumunu düzeltmesi için çalışma yaptığı belirtildi ve gelinen durum şöyle anlatıldı: “Önceki yönetimlerin hataları nedeniyle çığ gibi büyüyen borç yumağına birçok borç eklenmiş ve bunun bir sonucu olarak THK, THK şubeleri ve bağlı şirketlerin borçları nedeniyle hesaplarına haciz şerhleri işlenmiştir. Taşınır ve taşınmazları hakkında satış işlemleri aşamasına geçildi. Kurum tüm gelirlerinden yoksun duruma düştü. Haciz şerhi nedeniyle kamu yararına faaliyet gösteremiyoruz. Hava araçlarımız uçuştan men ediliyor.”

"CUMHURİYETİMİZİN KURULUŞ VE VAROLUŞ DEĞERİDİR"

Ankara 9. Sulh Ceza Mahkemesi başvuru üzerine verdiği kararda “THK, Cumhuriyetimizin ve Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk milletine emanetidir. Bunun güçlendirilmesi ve onurlu faaliyetlerini yürütmesi için her türlü yardım destek ve özveride bulunmak her Türk vatandaşının görevidir. Bu dernek, Türkiye cumhuriyetinin kuruluş ve varoluş değeridir” dedi.

Mahkeme THK ve bağlı şirketleri rahatlatan şu kararı verdi:

1-Taşınmazlar üzerinde fiili haciz ve muhafaza işlemleri yapılamayacak. Yapılan fiili haciz ve muhafaza işlemleri durdurulacak.
2-Banka hesapları, taşınır ve taşınmaz malları üzerine bloke/haciz tesis edilemeyecek, öncekiler kaldırılacak. Her türlü icrai satış işlemi durdurulacak.
3- Hava araçları üzerine konulmuş olan hacizler kaldırılacak. Hava araçları hakkındaki uçuştan men kararları kaldırılacak.
4- Tüm mal varlıklarından elde edilen kira ve hasılat dahil gelirler üzerine konulan hacizler kaldırılacak.

İHALE AYARI

Orman Bakanlığı geçen yıl orman yangınlarına müdahale için uçak kiralama ihalesi açtı. İhalenin doğal katılımcılarından biri Türk Hava Kurumu'ydu. 95 yıllık geçmişiyle sadece Türkiye'nin değil dünyanın en köklü havacılık kurumlarından biri olan THK'nın elinde tüm dünyada kullanılan Bombardier marka CL-215 yangın söndürme uçaklarından 9 tane vardı. Ancak Orman Bakanlığı, öyle bir şartname hazırladı ki Türk Hava Kurumu'nun CL-215'lerle ihaleye başvuru dahi yapamadı. THK'nın elindeki uçakların su taşıma kapasitesi 4 bin 900 litreydi. Şartnamede 5 bin litre olarak belirlendi.

 

Kanal34
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
'İttifaklar koalisyon değildir'Önceki Haber

'İttifaklar koalisyon değildir'

Virgin Adaları'ndaki şirket Turkcell çıktıSonraki Haber

Virgin Adaları'ndaki şirket Turkcell çık...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!