Ankara
DOLAR18.6321
EURO19.4396
ALTIN1053.4

Matrah haberi sektörü tamamen durdurdu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Matrah haberi sektörü tamamen durdurdu
Renault Group Türkiye CEO’su Hakan Doğu otomobilde gerçekleşmesi beklenen matrah düzenlemesi haberleri ile sektörde alım satımların tamamen durduğunu söyledi. “Kimse ne birinci ne de ikinci elde araba alıp satıyor” diyen ve hükümeti eleştiren Doğu, bunun için 1 Aralık tarihinin beklenmesinin pek hoş olmadığını belirtti. Öte yandan fırsatçı bazı otomobil bayileri de matrah düzenlemesinden 'otomobil kaçırma' çabasına girdi.

Renault Group Türkiye CEO’su Hakan Doğu otomobilde gerçekleşmesi beklenen matrah düzenlemesi hakkında konuştu. Bloomberg HT yayınına katılan Doğu, sektörde alım satımların durduğunu, düzenlemenin uygulanması için 1 Aralık tarihinin beklenmesinin pek hoş olmadığını söyledi.

Doğu’nun konuşmasında öne çıkanlar şöyle: Biz de basından takip ediyoruz. Bu işin hemen yapılmayıp, 1 Aralık’a kadar beklenmesi pek hoş olmadı. Çünkü bütün sektör durmuş durumda. Kimse ne birinci ne de ikinci elde araba alıp satıyor. Düzenleme olumlu bir hareket, Türkiye’de otomobil üzerinde vergiler çok yüksek bunların kademeli olarak düşürülmesi gerekir. Ülkemizde bin kişiye 160 araba düşüyor bunun da 40 tanesi 20 yaş üzerinde. Nüfusumuzun yarısının 30 yaş altında olduğunu düşünürsek, Türkiye’de otomobil bir ihtiyaç. Bu şartlar altında halkımız otomobile erişimde sıkıntı çekiyor.

FIRSATÇILARIN MATRAH OYUNU

Otomotiv piyasasında oluşan belirsizlik, fırsatçıları da harekete geçirdi. Sektör yetkililerinin aktardığı bilgiye göre; bazı bayiler, belirsizlik ortamından faydalanarak fırsatçılık yapıyor. Bu bayiler, tüketiciye 1 Aralık’ta otomobillere yeni zamların geleceğini söyleyerek, fiyatları yukarı çekiyor.

Bir diğer iddiaya göre de bazı bayiler, mesela liste fiyatı 500 bin TL olan bir araca bir aksesuar ekleyerek, aracın fiyatını 580 bin TL’ye çıkarıyor. Bu aracı da stokta tutuyor ve satmıyor. 1 Aralık’ta matrah artışıyla fiyat inse bile konulan aksesuar ve yeni fiyattan dolayı, aracın fiyatı yine 500 bin TL’nin üzerinde kalıyor. Çünkü takılan aksesuar aracın vergi dilimini değiştirebiliyor.

 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
'Halkın enflasyonu' dayanılır gibi değilÖnceki Haber

'Halkın enflasyonu' dayanılır gibi değil

Tutarlı hiçbir hareketleri yokSonraki Haber

Tutarlı hiçbir hareketleri yok

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar