Ankara
DOLAR18.4191
EURO17.8508
ALTIN973.15

Mevlüt Çavuşoğlu beni Türkiye'ye davet etti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mevlüt Çavuşoğlu beni Türkiye'ye davet etti
Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın günübirlik Soçi ziyareti sırasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü söyledi. Kadirov, Çavuşoğlu tarafından Türkiye'ye davet edildiğini ve daveti kabul ettiğini söyledi.

Rus ordusuyla beraber Ukrayna işgalinde ordusunun başında yer alan Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov, Rusya'nın Soçi kentinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü açıkladı. Kadirov, Çavuşoğlu tarafından Türkiye'ye davet edildiğini söyledi.

Kadirov'un açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Putin ve Erdoğan'ın yüzyüze görüşmesi sırasında ben de şahsen Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve MİT Başkanı Hakan Fidan'la buluştum. Türkiye ile Çeçen Cumhuriyeti arasında çeşitli konularda yakın işbirliğinin kurulması gerektiği konusunda ortak bir görüşe vardığımız gayri resmi, zengin ve verimli bir görüşme gerçekleştirdik.

Türk Dışişleri Bakanı ile anlaştım ve ortak girişimlerden her iki tarafın da yararlanacağını kaydettim. Toplantının sonunda seçkin konuklar beni Türkiye'ye davet etti. Tabii ki daveti kabul ettim.

Tarihsel olarak halklarımız, özellikle Türkiye'de oldukça fazla sayıda etnik Çeçen yaşadığından, çok şeyle bağlantılıdır. Çavuşoğlu bu gayri resmi görüşmenin ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve temasların kurulması için bir başlangıç ​​olmasını umduğunu ifade etti."

PUTİN'İN 'YAKIN DOSTU' KADİROV

Çeçenistan Cumhurbaşkanı Kadirov, kendisini sıklıkla Vladimir Putin'in 'neferi', 'askeri' 'emir eri' gibi sıfatlarla tanımlıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "yakın dostu" olan Kadirov, Batılı ülkelerin kendisine yönelttiği insan hakları ihlalleri suçlamalarını reddediyor.

Rusya, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından Çeçen bağımsızlık yanlıları ile iki defa savaşa girdi. On binlerce Çeçenin hayatını kaybettiği savaşlar sırasında ülkenin alt ve üst yapısı tamamen tahrip edildi.

Moskova daha sonra kendine yakın Ramazan Kadirov'u, Çeçenistan Özerk Yönetimi Başkanlığı görevine getirdi.

Kadirov, Rusya'nın Ukrayna işgalini "iyilik için bir savaş" ve "insanların mutluluğu için bir savaş" olarak nitelendirmişti. Ukrayna'daki mücadelesi ve desteği nedeniyle Vladimir Putin'in, Ramazan Kadirov'a korgeneral rütbesi verdiği ileri sürülmüştü.

 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
2023’ten sonra Suriyeliler kalmayacakÖnceki Haber

2023’ten sonra Suriyeliler kalmayacak

EYT'yi çözemezlerse biz çözerizSonraki Haber

EYT'yi çözemezlerse biz çözeriz

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar