Ankara
DOLAR13.5737
EURO15.3347
ALTIN803.05

Muhatabım İçişleri Bakanı'nın kendisi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Muhatabım İçişleri Bakanı'nın kendisi
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle 4 yıl 1 aya kadar hapis istemiyle yargılandığı davada ifade verdi. İmamoğlu, "Kullanmış olduğum kelimenin muhatabı bizzat İçişleri Bakanı'nın kendisidir" diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, kazandığı 31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimin iptal edilerek mazbatasının elinden alınması üzerine yaptığı basın açıklamasında, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkan ve üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. İmamoğlu, İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan ara celseye avukatı ile katıldı.

'MUHATABI İÇİŞLERİ BAKANI'DIR'

İmamoğlu savunmasında, öncelikle davaya konu olan açıklamanın bir soru üzerine yapıldığını hatırlatarak, şunları söyledi:

"Sorunun temelinde İçişleri Bakanı'nın şahsıma yönelik açıklamalarında 'ahmak' kelimesini kullanmasıdır. Söz konusu cevabım bu soru üzerine olmuştur, dolayısıyla bana kullanılan bu 'ahmak' kelimesine karşılık olarak kullanılmış 'ahmak' kelimesidir ve muhatabı da sayın İçişleri Bakanı'dır. İçişleri Bakanı bu tarz ifadeleri birçok kez şahsıma yönelik kullanmıştır ve kullanmaya da devam etmektedir. Bu tarz cümleleri hem seçim ortamında hem de seçimin iptal edilmesinden önceki beyanlarında da görmek mümkündür.

Siyasi gücü elinde bulunan kimlikler olarak baskıcı tavırlarına TV programlarında defalarca dile getirmiş, seçim görevlilerine ve sandık görevlilerine de terörist ibaresi kullanarak 700-800 gibi sayılar da vermek suretiyle seçimin iptalini de talep etmiştir ve baskıcı dil kullanmıştır, bütün bunları bilmemden dolayı ve Avrupa Konseyi'nde yaptığım konuşmaya yönelik söylemlerde bulunması ve sonuna da ahmak kelimesini kullanması sonucu böyle bir cevabım olmuştur."

'YSK'YI MUHATAP ALMADIM'

"Kullanmış olduğum kelimenin muhatabı bizzat İçişleri Bakanı'nın kendisidir, o dönemde 'seçimi iptal edenler' ibaresini kullanmamın nedeni ise siyasi iradenin seçimler üzerindeki baskısını ve baskıcı tavrını ifade etmesi şeklinde kullandım. Dolayısıyla asla YSK yönetimi veya üyelerinden herhangi birisini muhatap alarak böyle bir beyanda bulunmadım."

İmamoğlu, beraatını talep etti.

 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
87 bin TL'lik Santro, Türkiye'ye geliyorÖnceki Haber

87 bin TL'lik Santro, Türkiye'ye geliyor

Hakim Gizem Altunbeğ SkandalıSonraki Haber

Hakim Gizem Altunbeğ Skandalı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar