Ankara
DOLAR9.2483
EURO10.7997
ALTIN530.28

Ne kadar koltuk o kadar maaş...

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ne kadar koltuk o kadar maaş...
Ak Parti iktidarı bünyesindeki birçok isim bağlı bulundukları görevler dışında kamu kurumlarının birçok kademesinde görevli gösterilerek birden çok maaş aldıkları ortaya çıkmıştı. Tabiri caizse 'çift dikiş' maaş alanlara hemen hemen her gün bir yenisi ekleniyor.

Son olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı TÜRASAŞ isimli şirketin yönetim kurulu üyelerinin de çift maaş aldığı ortaya çıktı. Kurumun altı yönetim kurulu üyesine beş ayda toplam 266 bin ödendiği iddia edildi.

TÜRASAŞ'TA 4 YÖNETİM KURULU ÜYESİ ÇİFT DİKİŞ

Türkiye Vagon Sanayii A.Ş. (TÜVASAŞ), Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A. Ş. (TÜLOMSAŞ) ve Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A. Ş. (TÜDEMSAŞ) isimli üç şirketin birleştirilmişti.

TÜRASAŞ’ın yönetim kurulu üyeleri 30 Temmuz 2020 tarihinde göreve başladı. Birgün'den İsmail  Arı'nın haberine göre; kamu iştiraki olan şirketin altı yönetim kurulu üyesinden dördü kamudan en az iki maaş alıyor. Diğer iki yönetim kurulu üyesinin de şirkette iki ayrı koltuğu bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan altı yönetim kurulu üyesine, TÜRASAŞ’ın 2020 Yılı Faaliyet Raporu’nda yer alan bilgilere göre, sadece 2020 yılının son beş ayında ödenen ücret ve ikramiye tutarı toplam 266 bin 265 TL’yi buldu. 

Yani şirketin kasasından her bir yönetim kurulu üyesine sadece geçtiğimiz yılın son beş ayı için yaklaşık 44 bin TL ödendi.

TÜRASAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Metin Yazar aynı zamanda da şirketin genel müdürü. Şirketin bir diğer yönetim kurulu üyesi İrfan İpşir de aynı zamanda şirketin genel müdür yardımcılığı görevini yürütüyor.

TÜRSAŞ’ın Yönetim Kurulu Üyesi Murat Baştor da aynı zamanda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürü olarak görev yapıyor.

Şirkette yönetim kurulu üyesi Enver Mamur’un da tıpkı Baştor gibi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nda bir görevi bulunuyor. Mamur, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor. 

Kamuda genel müdür maaşının yaklaşık 15 bin TL, genel müdür yardımcısı maaşının ise yaklaşık 12 bin TL olduğu biliniyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da TÜRSAŞ’ın kamudan en az iki maaş alan yönetim kurulu üyeleri arasında yer alıyor. 

Şirketin altıncı ve son yönetim kurulu üyesi Aziz Aksoy da aynı zamanda İstanbul Valiliği Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü’nde araştırmacı olarak görev yapıyor. Geçtiğimiz 31 Mart yerel seçimlerinde AKP’den Düzce Belediye Başkanlığı için aday adayı olan Aziz Aksoy, İBB’nin AKP yönetiminde olduğu yıllarda da İBB’nin birçok şirketinde yöneticilik yaptı.
 

Kanal34
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gümrüksüz domuz, at, eşek eti ithal edilecekÖnceki Haber

Gümrüksüz domuz, at, eşek eti ithal edil...

Dikilecek bütün betonları yıkacağızSonraki Haber

Dikilecek bütün betonları yıkacağız

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar