Nürnberg’de yeni mekan Chef Pide

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Nürnberg’de yeni mekan Chef Pide
Almanya’nın güzel şehirlerinden, 30 bin civarında Türkün yaşadığı, Türk Başkonsolosluğunun olduğu Nürnberg yeni bir restauranta kavuştu. Star TV E. Haber Müdürü Dursun BORAN ‘ın haberine göre, Genç iş adamlarından Erkan Tutkun’un açtığı Chef Pide Almanlarında beğendiği şık mekan. Kirchenweg 9 90419 adresinde ki mekanın pideleri ilgi görüyor.

50 yıldır Almanya’da yaşayan galerici Yaman Turkun’un oğlu Erkan Tutkun,  kardeşi Ersin ile ortak, annesi Dilek, kardeşleri Ezgi, manevi desteği ile 50 kişilik romantik bir restaurant açtı.

Sabah kahvaltısı, öğle, akşam yemekleri servisi yapılan mekanda, çok sayıda Türk ve Alman aile gurup rezervasyonları. Doğum günü partileri için rezerve talep ediyor.

19 EYLÜL 2020 DE RESMEN AÇILDI

Slow müziker, Tv yayınları, kokulu mumları, parasız internet, coronavirüs tedbirleri ile ilgi gören mekanda paket servisleri 15 Ekim 2020 de başlıyor.

08.30- 22.00 arası açık olan, yeni mekanın sabah kahvaltıları hafta sonları Almanların takdirini kazandı.

BAŞKONSOLOS SERDAR DENİZ DAVET EDİLDİ.

Türkiye’nin Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz’in de bazı konsolosluk çalışanları ile, Türklerin açtığı mekana hayırlı olsuna gideceği öğrenildi.

 

ALMAN VATANDAŞI TÜRK .

Chef Pide sahibi Erkan Tutkun 28 yaşında, Nürnberg doğumlu. Alman vatandaşı. Daha önce çeşitli sektörlerde hizmetler yaptı. Çalışkanlığı ve güzel ilişkileri ile hem Almanların, hem Türklerin sevdiği isim.  

 

İSTANBUL DAN BAZI SANATCI VE İŞ ADAMLARI HAYIRLI OLSUNA GİDECEKLER.

 

Nürnberg

Almanya'nın Bavyera eyaletine bağlı şehir. Bu eyaletin en büyük ikinci şehridir ve endüstri başkenti kabul edilir. Nüfusunun %4,5'ini Türkler oluşturur.

Tarihsel olarak bu şehir Roma Germen İmparatorluk merkezlerindendir. Orta Çağ'da Alman ressam Albrecht Dürer'in de doğup yaşadığı yerdir. Nürnberg, Almanya'nın en büyük şehirleri arasında olup, günümüzde ortaçağdan kalma surlarının büyük kısmına sahip olan tek şehirdir. Surların içine dahil olan Nürnberg Kalesi, tarihsel ve mimari açıdan Avrupa'nın en önemli tahkimatlarından biridir.

Nürnberg şehir surları ve Frauentor kulesi.

Ortaçağdan kalma Nürnberg Kalesi

Kentte II. Dünya Savaşı öncesi kalabalık Nazi mitinglerinin yapıldığı yerler bugün müzedir. II. Dünya Savaşı sırasında, Nürnberg, Wehrkreis (askeri bölge) XIII. merkezi oldu ve uçak, denizaltı ve tank motorları dahil olmak üzere askeri üretim için önemli bir yerdi. Flossenbürg toplama kampındaki bir yan kampı burada yer aldı.

Şehir ciddi şekilde 1943-1945 yılları arasında Müttefik uçaklarının bombalaması ile hasar gördü. 2 Ocak 1945 tarihinde, Orta Çağ'dan kalan şehir merkezi İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri ve ABD Ordusu Hava Kuvvetleri tarafından bombalandı ve şehrin yaklaşık yüzde doksanı sadece bir saat içinde yok oldu. 1.800 kişi öldü ve yaklaşık 100.000 kişi yerinden oldu. ABD 3. Piyade Tümeni, 42. Piyade Tümeni ve 45. Piyade Tümeni tarafından 17-21 Nisan 1945 tarihlerinde süren şiddetli bir savaş ile Alman direnişçilerine karşı kentte ev-ev ve blok-blok ilerleyerek savaşıldı.

Tahribatın yoğun derecesine rağmen, şehir savaştan sonra yeniden inşa edildi ve Orta Çağ'dan kalan bazı binaların yeniden inşası da dahil olmak üzere, savaş öncesi görünümünü geri dönüldü. Ancak, eski İmparatorluk kentinin tarihi yapısal durumun büyük bölümü sonsuza kadar ortadan kaybolmuş oldu.

Şehir, savaş suçlularının yargılandığı Nürnberg Mahkemesine de ev sahipliği yapmıştır. Hitler'in en sevdiği şehir olarak da bilinir.

Kent Lebkuchen'i ile meşhurdur.

 • Nüfusu 529.756

 

https://tr.wikipedia.org/wiki/N%C3%BCrnberg

Türk Haber Gazetesi Haber Merkezi ve Türk Basın Mensupları adına hayırlı ve bol kazançlı olsun diyoruz. 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 5
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 1
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Dolar yeni haftaya güçlü başladıÖnceki Haber

Dolar yeni haftaya güçlü başladı

Mahkeme Alkoçlar Otelcilik'in iflasına karar verdiSonraki Haber

Mahkeme Alkoçlar Otelcilik'in iflasına k...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!