İstanbul
DOLAR8.6074
EURO10.1232
ALTIN484.71

Özgür basın hayat kurtarır

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Özgür basın hayat kurtarır
DEVA Partisi lideri Ali Babacan, 24 Temmuz Basın Bayramı'nı paylaştığı bir mesajla kutladı. Gazetecilerin yaşadığı baskıyı eleştiren Babacan, özgür basının demokratik hayatın ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtti.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 24 Temmuz Basın Bayramı'nı kutladı. Mesajında gazetecilerin yaşadığı baskıya tepki gösteren Babacan, "Kamuoyunun nefesi, vatandaşın sesi ve iktidar sahiplerinin sıkı bir eleştirmeni olan özgür basının demokratik hayatın ayrılmaz bir parçası olduğuna inanıyorum" dedi.

Babacan mesajında şu ifadelere yer verdi:

"İkinci Meşrutiyet’in ilan edilmesinin ardından sansürün kaldırılmasıyla beraber kutlanmaya başlanan 24 Temmuz Basın Bayramımızı kutluyorum.

Kamuoyunun nefesi, vatandaşın sesi ve iktidar sahiplerinin sıkı bir eleştirmeni olan özgür basının demokratik hayatın ayrılmaz bir parçası olduğuna inanıyorum.

Ne var ki gazeteciler günümüzde iktidar sahiplerinin tehditleri altında işlerini yapmaya çalışıyorlar.

Basının tek sesliliğe kıstırılmak istenmesi sansürcü anlayışın sürdüğünü gösteriyor.

Günümüzde basın-yayın dünyamız üzerindeki baskı, bugünkü iktidarın oluşturduğu propaganda aygıtının parçası olan İletişim Başkanlığı’nın, haberlerini beğenmediği medyaya “beşinci kol faaliyeti” gibi yakışıksız ithamlarda bulunmasıyla da kendisini gösteriyor.

Mevcut iktidardan farklı fikirdeki gazetecilerin mesleklerini işten çıkarılma veya tutuklanma tehdidi altında yapmak zorunda bırakılması çok sesli demokratik hayatımıza zarar veriyor.

Öte yandan, iktidar ortakları tarafından gazetecilerin tehdit edilmesi ve gazetecilere yönelik fiziksel saldırıların düzenlenmesi siyasal şiddetin önemli bir yüzünü oluşturuyor.

İlk basın şehidimiz Hasan Fehmi Bey’in ölümünün ardından 112 yıl geçmiş olmasına ve bu süreçte çok sayıda gazeteciyi suikastlara kurban vermemize rağmen günümüzde halen gazeteciler hedef alınıyor. Tam da bu nedenle devleti çete tipi faaliyetlerden temizleme yolundaki kararlılığımız güncelliğini koruyor.

DEVA Partisi’nin ilkesi net, fikri açıktır: Özgür basın hayat kurtarır.

Tüm basın emekçilerimize çalışmalarında başarılar diliyorum."

 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten BM'ye Maraş tepkisiÖnceki Haber

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten BM'ye Maraş t...

Eğitimde yeni dönem Eylül'deSonraki Haber

Eğitimde yeni dönem Eylül'de

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar