Roche’un satışları yüzde 9 arttı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Roche’un satışları yüzde 9 arttı
Roche’un grup satışları 2019 yılında %9 oranında artarak 61.5 milyar İsviçre Frangı seviyesine ulaştı. Şirketin pazara sunduğu yeni ilaçlara gelen yüksek talep sonucunda İlaç Bölümü cirosunu %11 artırırken, Diagnostik Bölümünün cirosu ise esas olarak immünodiagnostik çözümleri sayesinde %3’lük bir artış gösterdi.

Dünyanın önde gelen biyoteknoloji şirketlerinden ve kişiye özel tanı ve tedavinin de öncü firmalarından Roche, İsviçre’nin Basel kentinde gerçekleştirilen konferansta 2019 yılının finansal sonuçlarını açıkladı.

Geçtiğimiz yıllarda sergilediği finansal başarıyı 2019 yılı performansına taşımayı başaran şirket, grup satışlarını sabit kur cinsinden %9 arttırarak 61.5 milyar İsviçre Frangı seviyesine çıkardı. İlaç Bölümü’nün satışları %11 oranındaki artışla 48.5 milyar İsviçre Frangı olurken, Diagnostik Bölümü’nün satışları da %3 oranında yükselerek 12.9 milyar İsviçre Frangı olarak gerçekleşti.

Şirketin yıl boyunca gösterdiği güçlü performans, ilaç bölümünde özellikle onkoloji, MS ve hemofili alanlarının; diagnostik bölümünde ise immünodiagnostik çözümlerin öncülüğünde gerçekleşti.

‘Portföyümüzü canlandırmada kaydettiğimiz ilerleme, yeni döneme de etki edecek’

Grubun 2019 yılında elde ettiği sonuçları yorumlayan Roche Grup CEO’su Severin Schwan, “Roche olarak 2019’da oldukça başarılı operasyon sonuçları elde ettiğimizi söylemek isterim. Onkoloji alanında iki yeni tedavi seçeneğimizin pazara sunulması ve diğer iki tedavimizin ise yeni endikasyonlarının onaylanması, aynı zamanda da nöroloji alanında yeni tedavi çözümümüz için öncelikli inceleme sürecinin başlatılmasından dolayı memnuniyet duyuyorum. Portföyümüzü canlandırma yolunda elde ettiğimiz ilerlemeye bakarsak Roche’un önümüzdeki dönemde büyüme için çok doğru bir noktada olduğunu söyleyebilirim. 2020 yılında da ciromuzun düşük ila orta tek haneli artış göstermesini bekliyoruz” diye açıkladı.

Gen tedavisi alanında yeni bir satın alma

Roche 2019 yılında da, kişiye özel tanı ve tedavi hizmetleri stratejisini daha da geliştirmek için yeni iş birliği anlaşmalarını sürdürdü. Satın alma süreci Aralık ayında tamamlanan Spark Therapeutics, Inc. (Spark Therapeutics) ile Roche, gen tedavisi alanında güçlü bir ortaklığa imza atmış oldu.

Spark Therapeutics, araştırmalarını sürdürdüğü gen tedavisi portföyüyle, insan genomu ve genetik anormalliklerin daha iyi anlaşılmasına odaklanıyor. Böylelikle hiçbir tedavinin bulunmadığı veya yalnızca palyatif tedavilerin mevcut olduğu hastalıklarla mücadele eden hastaların yaşamlarında olumlu değişiklik yapabilecek uzun süreli etki sağlamayı amaçlıyor.

2020 yılı öngörüleri

2020’de sabit kur cinsinden düşük ila orta tek haneli satış artışı bekleyen Roche, hisse başına kazancını da sabit kur cinsinden ciro artışına paralel olarak artırmayı hedefliyor. Şirket ayrıca bu yıl İsviçre Frangı cinsinden daha da yüksek temettü artışı gerçekleştirmeyi öngörüyor.

 

Kanal34
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Arcan’a SAS’ta yeni görevÖnceki Haber

Arcan’a SAS’ta yeni görev

Little Caesars hizmet ağını genişletiyorSonraki Haber

Little Caesars hizmet ağını genişletiyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!