Rus muhalif liderin zehirlendiği kanıtlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Rus muhalif liderin zehirlendiği kanıtlandı
Rusya’da Devlet Başkanı Putin’e muhalif isimlerden biri olan ve eski başkan adayı Aleksey Navalnıy’ın zehirlendiği kanıtlandı. Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Navalnıy’ın askeri nitelikte bir madde tarafından zehirlendiğini söyledi.

Alman uzmanların araştırmasının sonuçlarına ilişkin açıklama, Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert'ten geldi.  

Seibert, "Berlin'deki Charite kliniğinin talebi üzerine Alman ordusuna ait özel bir laboratuvar, Aleksey Navalnıy'dan alınan numuneler üzerinde toksikolojik test yaptı. Noviçok grubu kimyasal, sinirleri paralize edici askeri nitelikli madde olduğu kesin olarak belirlendi" dedi.

Seibert, Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın Rusya Büyükelçisini araştırmanın sonuçları hakkında bilgilendireceğini kaydetti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Maliye Bakanı Olaf Scholz, Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve bazı bakanların bugün bir toplantı yaparak bu konuyu görüştüğünü ve atılacak adımları belirlediğini anlatan Seibert, Berlin'in AB, NATO ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne Navalnıy vakası hakkında bilgilendirme yapacağını ve Moskova'nın tepkisine bağlı olarak partnerleriyle önlemler alacağını vurguladı.

Alman hükümetinin Navalnıy'a yönelik saldırıyı en kararlı şekilde kınadığının altını çizen Seibert, Rus muhalifin tamamen sağlığına kavuşacağını umduklarını ifade etti.

KREMLİN’DEN ALMANYA’NIN AÇIKLAMALARINA YANIT

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Berlin’in Moskova’ya Navalnıy’in Noviçok tipi madde ile ‘zehirlendiği’ yönündeki çıkarımları konusunda bilgi vermediğini belirtti.

Sputnik’e konuşan Peskov, Berlin’in Navalnıy’in Noviçok tipi madde ile ‘zehirlendiği’ yönündeki çıkarımları konusunda Moskova’ya bilgi vermediğini, Rusya’nın söz konusu bilgiye sahip olmadığını ifade etti.

Peskov, Sputnik’in ‘Berlin’in Navalnıy’in Noviçok tipi madde ile ‘zehirlendiği’ yönündeki çıkarımları konusunda Moskova’ya bilgi verip vermediği’ sorusuna, “Hayır” yanıtını verdi.

NE OLMUŞTU

Rusya’da Devlet Başkanı Putin’e muhalif isimlerden ve eski başkan adayı Aleksey Navalnıy 20 Ağustos Perşembe günü hastaneye kaldırılmıştı. Rus muhalif liderin zehirlendiği iddia edilmişti. Navalnıy'nnin rahatsızlanmadan öne sadece çay içtiği öğrenilmişti.

Ertesi gün doktorlar, Navalnıy'in tedavi için Almanya'ya nakledilmesine izin vermişti. Cumartesi günü ise, Navalnıy ve eşi Yulia’yı taşıyan özel bir jet Omsk'tan Berlin'e uçmuş, Navalnıy, Berlin’deki Charite kliniğine yatırılmıştı. Alman doktorlar, ön tanıyı kolinesteraz inhibitörleri grubundan bir madde ile zehirlenme olarak koymuş, ancak maddenin adını açıklamamıştı.

 

Kanal34
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
'Bu limitler çözülmeden transfer olmaz'Önceki Haber

'Bu limitler çözülmeden transfer olmaz'

'İktidar olağanüstü hal bile ilan edebilir'Sonraki Haber

'İktidar olağanüstü hal bile ilan edebil...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!