'Seçim için değil, demokrasi için'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
'Seçim için değil, demokrasi için'
HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin ittifak çağrısının çarpıtıldığını belirterek, “HDP‘nin demokrasi ittifakı çağrısı bir seçim iş birliği değil, demokrasi ilkeleri etrafında aydınlık bir gelecek yaratmak için ortak akıl çağrısıdır” dedi.

4 Kasım 2016’dan beri Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP'nin 'ittifak' çağrıları hakkında açıklamada bulundu. 

"Parti yetkililerimiz en üst düzeyde, sürekli demokrasi ittifakı çağrısı yapıyorlar, ancak bu çağrı ısrarla çarpıtılıyor" diyen Demirtaş, "HDP‘nin demokrasi ittifakı çağrısı bir seçim iş birliği değil, demokrasi ilkeleri etrafında aydınlık bir gelecek yaratmak için ortak akıl çağrısıdır" ifadelerini kullandı.

Demirtaş ayrıca, "HDP, Millet İttifakının bir parçası değildir" vurgusu yaptı.

'BAZI KRİTİK BÜYÜKŞEHİRLERDE CHP ADAYLARINI DESTEKLEDİK'

Demirtaş'ın açıklamaları şu şekilde:

"Merhaba değerli arkadaşlar. Parti yetkililerimiz en üst düzeyde, sürekli demokrasi ittifakı çağrısı yapıyorlar, ancak bu çağrı ısrarla çarpıtılıyor. Dolayısıyla net olarak ifade etmekte yarar var.

HDP, yerel seçimlerde CHP veya İYİ Parti ile açık veya gizli hiçbir şekilde ittifak yapmamıştır. Sadece bazı kritik büyükşehirlerde, demokrasinin gelişmesi amacıyla, tek taraflı olarak CHP adaylarının desteklenmesi kararı almıştır.

HDP'NİN İTTİFAK ÇAĞRISI BİR SEÇİM İŞ BİRLİĞİ DEĞİL

HDP‘nin demokrasi ittifakı çağrısı bir seçim iş birliği değil, demokrasi ilkeleri etrafında aydınlık bir gelecek yaratmak için ortak akıl çağrısıdır.

HDP, şiddet dahil tüm sorunlarımızı siyaset yoluyla ve barışçıl yöntemlerle çözmek için vardır. Kürt sorunundan ekonomiye, adaletsizlikten umutsuzluğa, ötekileştirmeye kadar her sorunu ortak akılla çözmek için bu çağrıları yapmaktadır.

HDP İLE DİYALOG KURMAK TÜRKİYE İÇİN HAYIRLI OLACAK

HDP gücünü sadece halktan alır ve sadece halka hesap verir. Bu nedenle saldırılarla ve baskılarla HDP’yi asla geriletemezsiniz. HDP’yi “düşman gibi” görmek yerine HDP ile diyalog kurmayı denerseniz tüm Türkiye için en hayırlısı bu olacaktır.

Ve elbette HDP olarak bizler de eksikliklerimizi, hatalarımızı samimiyetle tespit ederek kendimizi, amaçlarımızı, çözüm önerilerimizi tüm Türkiye toplumuna en açık şekilde anlatabilmeliyiz. 

Herkese selamlar, sevgiler."

NE OLMUŞTU?

HDP'ye yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklanmıştı.

 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
'Futbolu bırakacağım'Önceki Haber

'Futbolu bırakacağım'

Okmeydanı'nda iş yerinde patlamaSonraki Haber

Okmeydanı'nda iş yerinde patlama

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!