Ankara
DOLAR18.6413
EURO19.2934
ALTIN1050.9

Sellerin nedeni beton zihniyeti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sellerin nedeni beton zihniyeti
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Demir, “Son günlerde yaşanan sel felaketleri bir kez daha göstermiştir ki; küresel iklim değişiklikleri ve Karadeniz Bölgesi’nde doğaya yapılan bilinçsiz ve kontrolsüz müdahaleler bu olaylarda etkili olmaktadır” açıklamasında bulunurken, kontrolsüz yapılan HES’lere, dere yataklarında yapılan yetersiz ve yanlış ıslah çalışmalarına ve betonlaşmaya işaret etti.

AFETLERİN SEBEBİ HEM İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ HEM DE DOĞA TAHRİBATI

Küresel iklim değişikliği ve doğaya yapılan müdahalelerin bu olaylarda etkili olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yusuf Demir, “Karadeniz Bölgesi, Türkiye ve dünyanın göz bebeği olmasına rağmen insanoğlunun bilinçsizce yaptığı müdahaleler ile doğada bozulmalar meydana gelmektedir. Kontrolsüz yapılan HES’ler, dere yataklarında yapılan yetersiz ve yanlış ıslah çalışmaları ve betonlaşma doğada tahribatlar meydana getirmektedir” sözlerine yer verdi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Demir, son günlerde yaşanan sel ve su taşkını afetlerine ilişkin bir açıklama yaptı. Küresel iklim değişikliği ve doğaya yapılan müdahalelerin bu olaylarda etkili olduğunu söyleyen Demir, “Küresel iklim değişikliği ve buna bağlı kuraklığın etkisi güneyden kuzeye doğru yayılmakta, Karadeniz Bölgesi’nde son yıllarda karasal iklimin yansımaları daha sık ve net görülmektedir. Özellikle son günlerde yaşanan sel felaketleri bir kez daha göstermiştir ki, küresel iklim değişikliklerinin ve Karadeniz Bölgesi’nde doğaya yapılan bilinçsiz ve kontrolsüz müdahalelerin bu olaylarda etkisi olmaktadır” şeklinde konuştu.

KONTROLSÜZ YAPILAN HES’LER, BETONLAŞMA…

Karadeniz Bölgesi’nde son yıllarda artarak yaşanan doğal afetlerde iklim değişiminin etkisi kadar başka parametrelerin de olduğunu söyleyen Demir, “Karadeniz Bölgesi Türkiye ve dünyanın göz bebeği olmasına rağmen insanoğlunun bilinçsizce yaptığı müdahaleler ile doğada bozulmalar meydana gelmektedir. Kontrolsüz yapılan HES’ler, dere yataklarında yapılan yetersiz ve yanlış ıslah çalışmaları ve betonlaşma doğada tahribatlar meydana getirmektedir. Son yıllarda Karadeniz’de deniz suyu sıcaklığının yükselmesiyle deniz suyu yüzeyinde oluşan buharlaşma; deniz üzerinden gelen hava hareketi ile dağlara çarparak ani ve kısa süreli şiddetli yağış ve akabinde selleri meydana getirmektedir” sözlerine yer verdi.

“BİNA YAPILMAMASI GEREKEN YERLERE ON YILLARDIR YAPILAN BiNALAR VAR”

Giresun’daki sel felaketinin ardından açıklamalarda bulunan AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, 18 yıldır iktidarda olmalarına rağmen şu açıklamayı yapmıştı:

Herkes tabiatı tahrip ediyor. Tabiatı tahrip ettikçe tabiatın dengesi bozuluyor. Tabiat da dönüp insanoğlundan intikam alıyor. Karadeniz tarafında o kadar çok derelerin içerisine, bina yapılmaması gereken yerlere on yıllardır yapılan binalar var. İşte onları siz göz ardı ederseniz yarın bir gün de ağlamakla karşı karşıya gelirsiniz.

 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
'Milyonlarca insan ölecek'Önceki Haber

'Milyonlarca insan ölecek'

Yeni MHK Başkanı belli olduSonraki Haber

Yeni MHK Başkanı belli oldu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar