Sığınmacı sorununun tek aktörü Erdoğan

CHP Lideri Özel, Avrupa'nın Suriyeli mültecilerin hedef ülkesi olmamak için Erdoğan’la Türkiye’yi bir mülteci kampına çevirecek anlaşma imzaladığına dikkat çekerek ciddi bir sınır güvenliği tehdidi olduğunu söyledi.

Sığınmacı sorununun tek aktörü Erdoğan

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, dış politikadan sığınmacı sorununa, partisinin yeni tüzük çalışmalarından milli futbolcu Merih Demiral’ın Avusturya maçında attığı gol sonrası yaptığı bozkurt işareti tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Sığınmacı sorununa değinen Özel, Avrupa'nın Suriyeli mültecilerin hedef ülkesi olmamak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Türkiye’yi bir mülteci kampına çevirecek anlaşma imzaladığına dikkat çekti Özel, "Türkiye’yi Erdoğan yönetsin, iyi bir pazarlık yapalım, bunları orada tutalım” dediler ve utanç verici bir süreç yaşanıyor. Bugün Türkiye’de ne yaşanıyorsa bunun iki sebebi ve tek aktörü var. Bir tanesi komşunun iç işlerine karışan, toprak bütünlüğüne saygı duymayan, komşudaki devlet dışı unsurları muhatap kabul eden Erdoğan’ın dış politikasıdır." dedi.

Cumhuriyet'e konuşan Özel'in açıklamaları şöyle:

‘İNİSİYATİF ALIRIZ’

Sığınmacı sorununu, Suriye’nin geleceğini ve Türkiye’nin Suriye politikalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Suriye’de birden çok zorluk var. Sınırın öbür tarafında tek bir devlet ve askerleri yok. Bu nedenle sınır güvenliği ciddi bir sorun. Bu konuda etkin bir tutum alacağız. Önümüzdeki ay içinde Suriye konferansı veya Türkiye’de sığınmacı sorununa yönelik bir konferans yapmayı düşünüyoruz. Burada çözüm önerilerimizi dile getireceğiz. Esad ile görüşme de dahil her konuda inisiyatif alacağımızı daha önce söylemiştik. Yıllardır zaten görüşülmesi gerektiğini söylüyoruz. Esad ile CHP’li milletvekilleri görüştü diye neredeyse vatan haini oluyorlardı. Şimdi biz Esad ile görüşebiliriz dedikten saatler sonra Erdoğan, “Biz birlikte tatil yaptık, yine yapabiliriz” dedi. Avrupa, Suriyeli mültecilerin hedef ülkesi olmamak için Erdoğan’la Türkiye’yi bir mülteci kampına çevirecek anlaşma imzaladı. 6 milyon Avroluk bir anlaşma yaptılar ama görünmeyen tarafında “Türkiye’ye karşı raporları yumuşak yazalım, Türkiye’yi Erdoğan yönetsin, iyi bir pazarlık yapalım, bunları orada tutalım” dediler ve utanç verici bir süreç yaşanıyor. Bugün Türkiye’de ne yaşanıyorsa bunun iki sebebi ve tek aktörü var. Bir tanesi komşunun iç işlerine karışan, toprak bütünlüğüne saygı duymayan, komşudaki devlet dışı unsurları muhatap kabul eden Erdoğan’ın dış politikasıdır. Bir tanesi de Avrupa Birliği’yle (AB) yapılan bu geri kabul anlaşması. İkisinin de aktörü Erdoğan. Bugün Türkiye’de mülteciler konusunda ne sorun yaşanıyorsa bunun sorumlusu AKP’nin yanlış tercihleri.

‘PAMUK ELLER CEBE’

Suriye ile bir temas kurdunuz mu?

Gayri resmi kanaldan bir bağlantımız var. Resmi görüşmeyi arkadaşlarımız planlamaya çalışıyor.

Sığınmacı sorunu hiç yokmuş gibi davranan bir taraf ile sığınmacıları gerekçe göstererek uç noktalara giden bir taraf var. CHP’nin bu konuya bakış açısı nedir?

CHP’nin durduğu yer çok kıymetli. Özenli bir dil kullanıyoruz. Geçen zaman ve yaşananlar bizi haklı çıkarıyor. Atatürk’ten miras bir dış politikanın sacayağı var. O, “Komşunun toprak bütünlüğüne saygılı ol, komşunun devletini muhatap al, devlet dışı unsurları muhatap alma” diyor. Biz önümüze geleni Kuvay-ı Milliye ilan ediyoruz. Şimdi Suriye’de Türk bayrakları yakılıyor, “Onlar ÖSO değil” diyorlar. Biri sizin için 75 dolara kurşun sıkıyorsa yarın 200 dolar veren oldu mu size karşı saldırganlaşıyor. CHP, yurtta barış dünyada barış yaklaşımıyla Suriye’yle ilişkileri iyileştirmeyi, Suriye’nin istikrarını sağlamayı savunuyor. Ondan sonra da bütün Avrupa ülkeleri ve dünyadaki yapılara “Pamuk eller cebe” diyerek sığınmacıların oraya gitmesi için oralara okullar, hastaneler yapmak lazım. Amerika’nın iştahını, Rusya’nın ısrarını yönetebilecek etkin bir dış politika gerekiyor. Bunların hepsinin yapılması için bir paradigma değişikliğine ihtiyaç var. Avrupa’nın kendileri için istikrarlı bir yapı gördükleri Erdoğan’ın politikaları Türkiye için gitgide istikrarsızlaşıyor. Artık bu mızrağın çuvala sığacak hali kalmadı. Ben Avrupa’daki siyasi muhataplarımızla da konuşuyorum. Türkiye’nin sığınmacı sorunu çözülmeli. Suriye istikrara kavuşmalı. Siz bu konuda üzerinize düşeni yapmalısınız. Sonra da AB üyeliğimizle ilgili çoktan hak ettiğimiz bir şeyi ortadan kaldırmalısınız. 60 yıldır başvurmuşuz, yanımızdan gelen geçti.

AŞIRI SAĞDAKİ YÜKSELİŞ KAYGI YARATIYOR

Hafta sonu Sosyalist Enternasyonel toplantısına katılacaksınız. Avrupa’da sağın yükselişini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Avrupa’da aşırı sağ güçleniyor ve en çok güçlendiği yerler bizim açımızdan daha da endişe verici. Almanya ve Fransa’da, Avusturya’da çok sayıda Türk var. Bu nedenle bu aşırı sağ, ırkçı partilerin güçlenmesi endişe verici. Bunu Sosyalist Enternasyonel’de de söylemiştim. Hep birlikte mücadele etmeliyiz. Bu hafta şüphesiz ana konulardan birisi bu olacak.

‘ALTI OKA İKİ RENK KATACAĞIZ’

Tüzük kurultayı hazırlıklarını ne durumda?

Hazırlıklar 4-5 aydır sürüyor. Mahallelerde, ilçelerde çalışma yapıldı. İllerin görüşleri alındı. 7 bin katkı alınmış durumda. Sosyalist Enternasyonel Tüzük Komisyonu’nun da katılacağı ilk günü Sivas’ta olan bir kongre yapacağız. Çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilk kongremizi Sivas olarak kabul ediyor. 4 Eylül’de Sivas’ta olacağız. Hem Sivas Kongresi’nin törenlerine katılacağız hem de toplanacağız. 5 Eylül’de Ankara’da tüzük komisyonu toplantı gerçekleştirecek. 9 Eylül’de yine Ankara’da partinin kuruluşunu kutlayabiliriz. Ama 6-7-8 Eylül’de kurultay delegelerinin, il başkanlarının, yöneticilerin, dışarıdan konukların, akademisyenlerin katılımıyla çok iyi, demokratik, parti içi demokrasiyi önceleyen, kadınları ve gençleri siyasete dahil etmek için önlerindeki engelleri bertaraf eden bir tüzük kurultayı yapacağız. Aslında 4-9 Eylül arası süreci seçimsiz bir değişim kurultayı olarak görüyoruz. Tüzükteki değişimin son şeklinin verileceği, programdaki değişimin de adımlarının atılacağı; kavga, dövüş yerine akıl, tartışma, katkı ve herkesin içine sinen bir tüzük yazıp onu hayata geçirmeye niyetleniyoruz. Bu konuda önceki genel başkanlarımızı da dahil ediyoruz. Hani bazıları “Eylül ayı için partide tartışmalar oluyor” falan diyor. Aksine eylülde herkes tüzüğe yapacağı en iyi katkıyı yapacak.

"KADINLARA SİYASETTE ALAN AÇAN BİR SÜRECE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ"

Çalışmaların içeriğinden söz edebilir misiniz?

Tüzük yazım komisyonunun her aşamasına Dil Derneği’ni de dahil ediyoruz. Çünkü eskiden tüzüğü yazıp Dil Derneği’ne yollamışız, dernek düzeltme yapmış, hukukçular anlam değişiyor diye itiraz etmiş. Dil Derneği yönetimiyle konuştum. Kararlar verilip taslağın kâğıda döküldüğü aşamada katkı sağlayacaklar. Yani ikinci yüzyıla yakışır, evladiyelik bir tüzük yapmak istiyoruz. Tüzüğü böyle küçük tartışmalara alet etmeyecek, çok katılımcı bir şekilde yazmak istiyoruz. İstismara açık, eline alanın istediği gibi eğip bükmediği gerçek bir parti anayasası yapmak istiyoruz. Mümkün olursa 8 Eylül gününü program tartışmalarına bırakmak istiyoruz. Bu programla aslında CHP’nin ikinci yüzyıldaki iktidarının seçim beyannamesi, çevre dostu, dezavantajlı gruplarla ilgili önemli bir iddia koyan, kadınlara siyasette alan açan bir sürece gitmeyi düşünüyoruz. Anlayış olarak da CHP’nin devletçilik okuna iki renk kazandırmayı düşünüyoruz. Devleti yönetirken sürdürülebilir kalkınmayı ve çevre duyarlılığını temsil eden yeşil ve kadın erkek eşitliğini temsil eden bir mor rengi. Değişimin altını dolduruyoruz.

Önceki yönetimle tartışmalar olduğu iddiasına ilişkin ne söylersiniz?

Önceki yöneticilerin asla kendilerini dışarıda hissetmediği bir barış ortamında çalışıyoruz. Hatta geçen gün de mesela Sinan Ateş davasına ben gidemedim önceki genel başkanımız gitti. Sıkı ilişkiler içindeyiz. Partide birileri çatışma beklerken aksine 4-9 Eylül arası değişimin altının doldurulacağı, sonra da ikinci yüzyılın programının yazılacağı bambaşka bir hedef var.

‘HER SÖYLEMİMİZİ ÖLÇÜYORUZ’

Söylemlerinizle ilgili toplumdan gelen geri dönüşlerle ilgili ölçümlerinizi sürdürüyor musunuz?

Evet, hâlâ her tarafımız anket dolu. Yerel seçimde 355 bin anketle aday belirleyip, 255 bin anketle adayların performanslarını sahada takip etmiştik. Söylemlerimizin nasıl karşılık bulduğunu ölçüyoruz. Mesela asgari ücreti 25 bin TL önerirken yaptığımız ölçüme göre en çok talep edileni söyledim. Bir gözümüz hep vatandaşın ne düşündüğünde.

‘MİLLİ TAKIM’I SİYASETE ÇEKMEYELİM’

A Milli futbol takımımızın oyuncusu Merih Demiral’ın Avusturya maçında attığı gol sonrası bozkurt işareti yapması üzerinden süren tartışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şu anda Milli Takım’ın tam bir konsantrasyonla, ülkenin tamamının desteğini alarak maçlarını tamamlaması lazım. Gencecik çocuklar. Bu meseleyi Türkiye’de bir siyasi gündem yapmayı doğru bulmuyoruz. Milli Takım’a bir bütün olarak destek veriyoruz. Maçlar biter, geçer, siyasi simgenin futboldaki yeri, bu bir siyasi simge mi tartışılır. İşareti sadece bir siyasi partiye mal etmemek lazım. Ben Türkiye ittifakı dediğimde bir sürü kişi bana bozkurt yapıyor. Zaten kendisi de “Türklerin gücüne vurgu yaptım” demiş. Gencecik bir futbolcunun üzerine gidip tartışmamak lazım. Ancak Merih’in yaptığı bu işareti canhıraş savunanlar geçmişte zafer işareti yapan Deniz Naki’yi de linç etmişti. Siz bir işarete toleranslı olunması gerektiğini söylüyorsunuz. Ben de bu kanaatteyim. Burada çifte standarda yer yok. Bir de Milli Takım’ı siyasete çekmemek lazım.

 


Varank'ın özel jetle Hacca gittiği iddialarına erişim engeli

Bu kafeye sadece kadınlar alınıyor

Cem Say görevine iade edildi

Sanayi devi Pakben iflas etti binaları satıldı

Okul kitaplarına yüzde 400 zam yolda

CHP'li hiçbir belediye 'ötanazi' uygulamayacak

Cinayetin işlendiği tarihte örgütün emniyet imamıydı!

Hayvan hakları savunucularına Meclis önünde polis müdahalesi

Alaattin Çakıcı, özel yattan 'kama'lı paylaşım yaptı

ATV, Kanal D ve Kanal 7 seyircisi 15 Temmuz programını neden seyretmedi?

Mehmet Büyükekşi, bir başkan adayını tehdit mi etti?

Erdoğan ankette 4. sıraya geriledi

Emeklilerle mücadeleye devam edeceğiz

Diyanet İşleri Başkanlığı, günde 260 milyon TL harcıyor

Bu emekliye idam fermanıdır idam!

Ümraniye Belediyesi zabıta ekipleri 7/24 denetimde

Yurt dışı çıkış harcına büyük zam

Süleyman Soylu zırhlı aracını yola terk etti

Emekli zammında sadece 27 TL zam alan var

Ölen gencin ailesi savcılığa başvurdu

Arazisine ruhsat verilmeyince belediyeyi silahla bastı

Mülakat gitsin, liyakat gelsin

KKM'ye 820 milyar emekliye 66 milyar

Seçmen 'Ak Parti 31 Mart'tan sonra ders çıkarmadı' diyor

Eğitim sistemi alarm veriyor

Emeklilerin geçimi için en az 20 bin lira maaş şart

Bahçeli'nin elinde kalın bir dosya var, Erdoğan'ı tehdit etti!

Mavi bikinisiyle sere serpe poz

Osmaniye'de sağanak yağmur hayatı olumsuz etkiledi

Ev kiralamak, kız almaktan zor

Yükleniyor

Trump'a suikast düzenleyen kişinin kimliği belli oldu

Fransa'da sandıktan sol ittifak önde çıktı

İran'ın yeni cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan

AB adına Rusya ile temas kuramazsınız

İşçi partisi İngiltere'de yeniden tek başına iktidar

Kenya’da 'ek vergi' protestoları büyüyor

Kadınlara zorla başörtüsü taktıramayız

Tacikistan başörtüsünü yasakladı

İngiliz Prenses ekonomi sınıfında uçtu

Hizbullah'tan Güney Kıbrıs'a 'vururuz' uyarısı

Mavi bikinisiyle sere serpe poz

Berrak Tüzünataç'dan yatak odası pozları

Afra Saraçoğlu bikinili pozlarıyla yürekleri hoplattı

Sıla Türkoğlu, yaşayan en güzel kadın seçildi

Derya Uluğ'a havalimanında hırsızlık şoku!

Jennifer Lawrence'ın yeni rolü belli oldu

Fatih Terim’in kızı mayolu fotoğraflarını paylaştı

Melis Sezen'in bikinili pozlarıyla göz kamaştırdı

Hafsanur Sancaktutan bikinisiyle olay oldu

Hazar Ergüçlü'den bikini şovu

Benzinli ve dizel araçlar yasaklanıyor

Erdoğan 7 haziranda aldığı kararı 4 temmuzda değiştirdi

İkinci el otomobil de yaprak kımıldamıyor

Tofaş üretime ara veriyor

Otomotivde '6 ay 6 bin kilometre' uygulaması uzatıldı

Türkiye otomobil mezarlığına döndü

Nissan, Çin'deki otomobil fabrikasını kapatıyor

İkinci el otomobilde fiyatlar 'dip' seviyede

Üç aracı birleştirip bir otomobil yapmışlar

Çin'den ithal edilen tüm araçlara yüzde 40 ek vergi geldi

Sancakte de ilk biyonik kulak ameliyatı yapıldı

Türk Tabipler Birliği'nin yeni başkanı belli oldu

Abaoğlu, kolay pes ediyoruzun psikolojisini anlattı

Sağlık Bakanı Memişoğlu, Menzil'i zengin etmiş!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca istifa etti

Seydişehir'de 5 bin kişi hastanelik oldu

Ölüme götüren solunum enfeksiyonlarında rekor artış

Yurtdışına, giderlerse gitsinler denilen doktor sayısı belli oldu

Muayeneden sonra tetkiklerde de 'onaylı randevu' dönemi

Sağlıklı gelecek için çalışmaya devam ediyoruz

Türkiye'de 219 bin internet sitesi engellendi

Yüzüncüyıl Gazeteciler Derneği’nden Kaymakam Şahin'e ziyaret

Buket Aydın'ın saatinin fiyatı dudak uçuklattı

Gazetecilere yönelik engellemeler ve baskılar raporlandı

AK Parti kafa karışıklığı yaşıyor

Sıcak siyasetle çok fazla ilgilenmiyorum

İbrahim Erdoğan oybirliği ile yeniden güven tazeledi

Haraçlarımız olmasa bu 'itibar' nasıl korunacak!

TRT'nin ihalesiz alım dönemi sona erdi

Yılmaz Özdil, 'Kılıçdaroğlu medyası’nı ifşa etti!

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16