İstanbul
DOLAR8.754
EURO10.3892
ALTIN496.61

Suriye'de istihbarat servisleri görüşmeler yapıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Suriye'de istihbarat servisleri görüşmeler yapıyor
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in iddialarını yalanlayarak 'Suriye'de Esad ile görüşmüyoruz' dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile Türk yetkililerin görüştüğü iddialarını yalanladı. Kalın istihbarat birimlerinin aralarında görüşmeleri olabileceğini söyledi.

Hürriyet gazetesinden Erdinç Çelikkan'a açıklamalar yapan İbrahim Kalın, gündeme dair mesajlar verdi.

NATO zirvesi kapsamında ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın yapacağı görüşme için hazırlık yaptıklarını belirten Kalın, PYD ve 'FETÖ' konusunda beklentileri olduğunu kaydetti. Kalın S-400 ve F-35 konusunda ise şunları söyledi:

"Türkiye’nin F-35 programından tek taraflı olarak çıkartılması yapılan mutabakata ve anlaşmalara aykırıdır. Buradan geri adım atılmasını bekliyoruz. S-400 meselesinin tarihi sürecini Biden da biliyor. Bu kararın NATO’nun güvenlik sistemini veya üçüncü ülkelerin çıkarlarını tehlikeye atacak bir boyutu olduğu kanaatinde değiliz. Amerikalıların sunduğu argümanlar bizi ikna etmiş değil. Bunların F-35’lere karşı güvenlik riski oluşturacağına dair ileri sürdükleri gerekçeler, bizim için tatmin edici değil. Biz bu teklifimizi yeniliyoruz. İki müttefik ve stratejik ortaksak, müzakere yoluyla çözebiliriz. Şartlar uygun olursa, S-400’lerin yanında Patriotları da alabiliriz. Beklentimiz S-400, CAATSA ve F-35’te hakkaniyetten uzak, anlaşmalara aykırı kararlardan geri dönülmesidir.
Bizim teklifimiz hâlâ orada. Ortak çalışmayla çözülebileceği kanaatindeyiz. Onların iddia ettiği gibi F-35 programına tehdit ya da risk teşkil edecek bir güvenlik zaafı görmüyoruz. Böyle bir kaygıları varsa, teknik olarak bunu temellendirmiş değiller. Bunlar müzakere ile çözülebilir. Kendi ihtiyaçlarımızı karşılamak durumundayız. Bu hiçbir zaman bir üçüncü ülkeye karşı tavır değildir. Ama önceliğimiz kendi ulusal çıkarlarımızdır. Bunu öncelikle müttefiklerimizle yapmak isteriz. Ama bu bizi alternatifsiz kılmaz. Bir yere kapı açmak, diğer her yere kapıyı kapatmak anlamına gelmiyor. "
Kalın Suriye'de Beşir Esad ile görüşmediklerini belirtti ancak istihbarat servislerinin aralarında görüşmeler yapıyor olabileceğini de sözlerine ekledi.

İbrahim Kalın Libya'daki askerler konusunda da Türkiye'nin eğitim verdiğini ve bu sebeple askerlerinin orada kalmaya devam edeceğini açıkladı.
 

Kanal34
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Cemaatten 6 kişi öldüÖnceki Haber

Cemaatten 6 kişi öldü

Binde biri bile doğruysa felaket!Sonraki Haber

Binde biri bile doğruysa felaket!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar