Suudi Arabistan'dan ülkemize ambargo

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Suudi Arabistan'dan ülkemize ambargo
Geçtiğimiz gün milli gününü kutladığımız Suudi Arabistan, Türk mallarına 1 Ekim’den itibaren ambargo uygulayacağını ve “Made in Turkey” damgalı ürünlerin ülkeye giremeyeceğini duyurdu.

Suudi Arabistan son bir yıldır örtülü olarak sürdürdüğü Türk malları ambargosunu genişletiyor. Temmuz ayından bu yana firmalardan Türkiye'den mal alınmayacağına yönelik resmi taahhüt alan hükümetin ambargosu 1 Ekim'de başlıyor.

Suudi Arabistan hükümetinin ambargo hakkında resmi bir açıklama yapmaması ise dikkat çekiyor.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Jale Özgentürk’ün bugünkü köşe yazısına göre;

Bölgede 30 yıldır iş yapan bir ihracatçı Suudi hükümetinin ithalatçılara Türkiye'den mal almayacaklarına yönelik taahhütname imzalatmasından sonra taleplerin durduğunu söylüyor.

“Müşterilerimiz Türk ürünlerine alıştı, memnun. Ancak alamıyorlar. Bize üçüncü bir ülke üzerinden gönderin diyorlar” diyor.

Özellikle Hatay, Gaziantep, Diyarbakır gibi güneydoğu illerinden yapılan ihracatın durma noktasına gelmesi nedeniyle bu bölgedeki küçük ve orta ölçekli işletmeler çok tedirgin.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin ise konu hakkında açıklamada bulunmak istemediğini söyledi.

İSTANBUL HAVALİMANI’NDAKİ SUUDİ ARABİSTAN AFİŞİ TEPKİ ÇEKTİ

Öte yandan İstanbul Havalimanı’nda Suudi Arabistan’ın 90. Milli Günü için bir afiş yer aldı.

Afiş sosyal medyada büyük tepki çekti. Sozcu.com.tr'ye bilgi veren İstanbul Havalimanı kaynakları, en fazla uçuş yoğunluğu olan ilk 10 ülkenin vatandaşlarının kullandığı terminallere, o ülkelerin ulusal günleri için afişler konduğunu, söz konusu afişin sadece Suudi Arabistan'a has olmadığını bildirdiler.

062fd2b7-5e69-4030-91c9-3e6cf4796878.jpg

Yetkililer bu konudaki afişlerin konduğu günün ertesinde kalktığını da sözlerine ekliyor.

RUMLARI DESTEKLEMİŞLERDİ

ABD ve AB ülkelerinin Güney Kıbrıs’a destek vermesinin ardından, şeriatla yönetilen Suudi Arabistan da Türkiye’ye karşı Yunanistan’ın yanında saf tuttu.

Güney Kıbrıs’a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Abdülaziz Al Assaf, “Türkiye’nin Akdeniz’deki yasa dışı faaliyetleri karşısında baş müttefiklerimizden Güney Kıbrıs’ın yanındayız. Askeri iş birliğimizi artıracağız.” diyerek Türkiye’yi üstü kapalı olarak tehdit etti.

 

 

Kanal34
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Paralı yollardaki büyük tuzak ortaya çıktıÖnceki Haber

Paralı yollardaki büyük tuzak ortaya çık...

Happ Birthday Nur ManagerSonraki Haber

Happ Birthday Nur Manager

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!