'Swap görüşmeleri var ama anlaşma yok'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
'Swap görüşmeleri var ama anlaşma yok'
Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri, birçok ülkeyle swap görüşmelerinin yerel paralarla ticareti de kapsayacak şekilde devam ettiğini söyledi. Yetkililer, ayrıca Türkiye'nin iki ülke ile swap anlaşmasına vardığı ile ilgili haberleri yalanladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri, birçok ülkeyle swap görüşmelerinin yerel paralarla ticareti de kapsayacak şekilde sürdürüldüğünü, Türkiye'nin 2 ülke ile swap anlaşmasına vardığına ilişkin haberlerin doğru olmadığını açıkladı.

"SWAP HATTI DOĞRU DEĞİL"

Bakanlık yetkilileri, bazı basın yayın organlarına yansıyan swap hattı kurmak için Türkiye'nin 4 ülkeyle görüştüğü, 2 ülkeyle anlaştığı haberlerinin doğru olmadığını ifade etti. 

Yerel paralarla ticareti de kapsayacak şekilde birçok ülkeyle swap görüşmelerinin bir süredir devam ettiği belirtilerek, ilgili resmi makamların dışında yapılan açıklama, haber ve yorumlara itibar edilmemesi gerektiği vurgulandı. 

SOMUT NETİCE SONRASI AÇIKLANACAK

Yetkililer, görüşmelerde somut netice ortaya çıktığı anda gerekli bilgilendirmenin yapılacağını kaydetti.

NE OLMUŞTU?

Reuters, 15 Mayıs'ta Türkiye'nin Çin ve Katar ile swap hattı kapasitesini artırmak için görüştüğünü, Tokyo ve Londra ile de yeni hatlar için istişarelerde bulunduğunu duyurmuştu. Bu açıklamanın ardından Habertürk’ten Rahim Ak, Türkiye'nin iki ülke ile anlaştığını yazmıştı. 

Ak’ın haberine göre, Japonya ve İngiltere merkez bankalarından 10'ar milyar dolar karşılığı döviz sağlanacağı belirtilirken, Japonya ile yapılan anlaşma Japon Başbakanı Şinzo Abe ile perşembe günü Başakşehir'deki şehir hastanesinin açılışında açıklanması planlamıştı. 

DOLARDA TANSİYON DÜŞTÜ

10 gün önce 7,20 seviyelerine çıkan dolar/TL kuru, İngiltere ve Japonya ile swap anlaşmalarında sona gelindiğine dair haberlerin ardından 6,82'ye kadar inmişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 6 Mayıs’ta uluslararası yatırımcılarla yaptığı görüşmede swap için G-20 ile görüşüldüğünü söylemiş "Sonuçlandırılması konusunda iyimserim" demişti.

Reuters’a konuşan Japon hükümet yetkilisi, Tokyo’nun şimdilik TL’yi yakından izlemenin ötesinde bir planı olmadığını ancak "gerçek bir krize dönüşürse" G7 ülkelerinin veya IMF'nin Türkiye’ye ekonomik destekte bulunacağını söylemişti.

 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Deva Partisi'nden 19 yenilikçi vaatÖnceki Haber

Deva Partisi'nden 19 yenilikçi vaat

'1.7 milyar, halka destek için harcanacak'Sonraki Haber

'1.7 milyar, halka destek için harcanaca...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!