Ankara
DOLAR15.9407
EURO16.8668
ALTIN944.11

Tarım arazisinden OSB olmaz

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tarım arazisinden OSB olmaz
Edirne’nin Uzunköprü ilçesi Kavacık köyü merasına yapılmak istenen Karma Organize Sanayi Bölgesi için köylüler, 4 kez hukuki süreç başlattı ve her defasında kazanmışlardı. Danıştay 6’ncı Dairesi, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Daha önce de Edirne İdare Mahkemesi aynı kararı vermişti.

Edirne'nin Uzunköprü ilçesine bağlı Kavacık köyünde yaşayanların, Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası ile Uzunköprü Belediyesi ve İl Özel İdaresi'nin ilçeye bağlı Kavacık köyü merasında Karma OSB kurulması için başlattığı çalışmaya, projenin gerçekleştirileceği alanın orman ve tarım arazisi olduğu için OSB’ye karşı başlattığı hukuki mücadeleyi kazandı.

Köylü; yaşam alanlarını kaybetmemek için Uzunköprü TSO'nun, tarım arazisine yapmak bölgenin göletlerine içme suyu havzası ve 14 bin dönüm sulu ve kuru tarım arazisine zarar vereceği için karşı çıktı. Önceden açtıkları dört dava da lehlerine sonuçlanmıştı ancak ilk olarak Edirne İdare Mahkemesi ardından da Danıştay 6'ncı Dairesi, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

DÖRT DAVA KÖYLÜLERİN LEHİNE SONUÇLANDI

Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası, Uzunköprü Belediyesi ve İl Özel İdaresi tarafından ilçeye bağlı Kavacık köyü merasında Karma OSB kurulması için çalışma başlatmıştı. Köylüler, projenin gerçekleştirileceği alanın orman ve tarım arazisi olduğu için OSB’ye karşı çıkmış, bölgenin göletlerine içme suyu havzası ve 14 bin dönüm sulu ve kuru tarım arazisine zarar vereceği için hukuki mücadele başlatmıştı.

MUTLAK TARIM ARAZİSİ KARARI

Açılan dört dava köylülerin lehine sonuçlandı. Edirne İdare Mahkemesi de bölgenin mutlak tarım arazisi ve özel ürün arazisi olarak çalılık vasfında olmadığı için OSB kurulmasının yürütmesini durdurma kararı verdi.

OSB’nin kurulması için üst ölçekli planlarda yapılan değişikliklerin iptali için Danıştay’a başvuruldu ve Danıştay 6’ncı Dairesi, köylüler lehine yürütmenin durdurulması kararını verdi.

'HUKUKSAL BİR UYARI DAHA'

Köylüler, Danıştay’ın kararını yaptıkları basın açıklamasıyla duyurdu.

Dava açan köylülerden Mehmet Günay, Danıştay’ın bu kararıyla OSB’yi kurmak isteyenlere hukuksal bir uyarı daha yapıldığını kaydetti:

''Kavacık köyümüze ısrarla Karma Organize Sanayi Bölgesi kurmak isteyenlere bu kez Danıştay 6’ncı Dairesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararı ile bir hukuksal uyarı daha yapılmıştır. Bilimsel bilirkişi raporlarına saygı göstermeyip, bizlerin itirazlarına, ‘çalılık burası’ deyip değersizleştirmek isteyenlere hem Edirne İdare Mahkemesi hem İstanbul Bölge İdare Mahkemesi şimdi de Danıştay tarafından gereken hukuk dersi ayrıntılı verilmiştir.''

'PROJENİN DERHAL İPTALİNİ İSTİYORUZ'

Köylülerin avukatı Bülent Kaçar da yürütmeyi durdurma kararının derhal uygulanması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

''Davacı müvekkil adına Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan ve Edirne Valiliği’nden kararın ivedilikle uygulanmasını, bilime aykırılığı üç ayrı bilirkişi raporu ve iki ayrı yürütmenin durdurulması kararı ile ortaya konulmuş olan Uzunköprü Karma OSB projesinin derhal iptal edilmesini talep ediyoruz.''

Necmiye Göçmen de, kurulacak sanayi tesislerinin kendilerini ve yaşamı zehirleyeceğinin altını çizerek şunları söyledi:

''OSB’ye karşı üç yıldır bölgede mücadele ediyoruz. Artık yeter desinler. Bıktık bunlardan. Bizi zehirlemek istiyorlar. Gitsinler, başka yerde kursunlar OSB’yi.''

 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye ikinci vatanımÖnceki Haber

Türkiye ikinci vatanım

TOGG’un ayakları 2023’te yere basacakSonraki Haber

TOGG’un ayakları 2023’te yere basacak

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar