Ankara
DOLAR16.8327
EURO17.5787
ALTIN979.82

Türk öğrenciler okullarda azınlık olmaya başladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türk öğrenciler okullarda azınlık olmaya başladı
Adana Milletvekili Orhan Sümer, mülteci sorunu hakkında açıklamalarda bulundu. Suriyelilerin topluma ayak uyduramadığını belirten Sümer, "Sınır şehirlerimizdeki okullarda Türk öğrenciler azınlık olmaya başladı" dedi.

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Türkiye'deki mülteci sorununa dikkat çekerek sınır illerinde yabancı uyruklu öğrencilerin ilk öğretim okullarında sayısının giderek artması ve yarattığı sorunları TBMM gündemine taşıdı.

Orhan Sümer, "Okullarımızda öğrenciler büyük entegrasyon sorunu yaşıyor. Suriyeli öğrenciler topluma ayak uyduramıyor. Özellikle sınır şehirlerimizin okullarında Türk Öğrenciler azınlık olmaya başlamıştır" dedi.

İKTİDAR TARAFINDAN SAĞLANAN AYRICALIKLAR CAN SIKAR HALE GELDİ

HaberGüven'e konuşan Orhan Sümer, “Vatandaşlarımız tarafından yanlış mülteci politikası sonrasında yaşadıkları yerlerde yabancı uyruklu kişileri görmek her ne kadar olumsuz karşılansa da bu kişilere iktidar tarafından sağlanan ayrıcalıklar iyice can sıkar hale gelmiştir. Ekonomik anlamda zor bir dönemden geçen vatandaşlarımız kendilerine yapılmayan yardımların ve desteklerin yabancı uyruklu kişilere yapıldığını görünce huzursuzluk katlanarak çoğalmaktadır. Artık Adana'da Suriyeli olduğu bilinen kişiler ve gruplar ile vatandaş arasında en ufak bir gerilimde istenmeyen olayların yaşandığına şahit oluyoruz. İktidarın özellikle yabancı uyruklu kişilerin yoğun olduğu illerimizde acil önlem alması gerekiyor” diye konuştu.

OKULLARDA ÖĞRENCİLERİMİZ AZINLIK OLMAYA BAŞLADI

Sümer, “Adana, Mersin, Gaziantep, Hatay ve Kilis gibi illerimizin bazı ilçelerinde artık nüfusun büyük bölümünü Suriye'den gelenler oluşturmaya başladı. Demografik yapının bozulduğunu daha önce defalarca dile getirdik ancak iktidar politikalarında ısrar etmeye devam etti. Eğitim sendikaları ve bağımsız kuruluşların yaptıkları araştırmalara göre adı geçen okullarımızda öğrenciler büyük entegrasyon sorunu yaşıyor. Suriyeli öğrenciler topluma ayak uyduramıyor. Aksine gelişme çağında olan öğrencilerimizin farklı davranışlar sergiledikleri tespit edilmiştir. Özellikle sınır şehirlerimizin okullarında Türk Öğrenciler azınlık olmaya başlamıştır. Bu durum domino etkisi yaratarak ne yazık ki yerleşim yerlerimizde gerginliklere neden oluyor.” İfadelerini kullandı.

SUÇ İŞLEME ORANI GİDEREK ARTIYOR

CHP'li Orhan Sümer, “Özellikle yabancı uyruklu kişilerin Adana'da yerleşik hale yaşamaya başlaması sonrasında ne yazık ki bir çok olumsuz durum yaşanmaya başladı. Adana, uyuşturucu suçlarında Türkiye 3'üncüsü,cezaevine giren hükümlü sayısında Türkiye 5'incisi, Suça sürüklenen çocuk sayısında Türkiye 12'incisi konumuna sürüklendiyse bunda göz ardı edilmeyecek şekilde yabancı uyruklu kişilerin entegrasyon sağlanmadan topluma karıştırılmak istenmesi ve yanlış politikalardır” dedi.

 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Alkol grubuna yine zamÖnceki Haber

Alkol grubuna yine zam

Maltepe Belediyesine de rüşvet operasyonuSonraki Haber

Maltepe Belediyesine de rüşvet operasyon...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar