Ankara
DOLAR17.9575
EURO18.2708
ALTIN1025.2

Türkçe meali 'Sermaye Kontrolü' geldi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkçe meali 'Sermaye Kontrolü' geldi
Murat Muratoğlu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun ( BDDK), “finansal istikrarın güçlendirilmesine ve kaynakların daha verimli kullanılarak kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına yönelik olarak koordineli makro ihtiyati adımlar atılmasına karar vermesinin” sermaye kontrolü olduğunu söyledi.

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun ( BDDK), “finansal istikrarın güçlendirilmesine ve kaynakların daha verimli kullanılarak kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına yönelik olarak koordineli makro ihtiyati adımlar atılmasına karar vermesinin” sermaye kontrolü olduğunu söyledi.

Muratoğlu, bugünkü köşe yazısında “İktidar, şirketleri ve ihracatçıları döviz satmaya zorlayacak yeni bir kararı devreye soktu. Nitekim BDDK'nın son kararı ile piyasalar, sonunda resmi olarak sermaye kontrollerine geçildiğini tam olarak anladılar” dedi.

"KULAĞININ ÜZERİNE YATMAYI TERCİH EDİYORDU"

Muratoğlu, şöyle devam etti:

Kredi başvurusu yaptıkları tarih itibarıyla yabancı para nakdi varlıklarının Türk Lirası karşılığının 15 milyon TL'nin üzerinde olması halinde havalarını alacaklar. Kredi alımı sonrasında “sınırı aşmama taahhüdü” verecekler. Kredi kullanmış bir şirket “sınırı” aşarsa kredileri geri çağırılacak anında… Nitekim bu durum aylardır bankalara tebliğ edilen uygulamanın kağıda dökülüp kamuoyuna açıklanmış hali… Öncesinde de geçerliydi ve herkes biliyordu ama nedense insanlar bunu dile getirmeyip kulağının üzerine yatmayı tercih ediyordu Kredi isteyen şirketlere; madem Türk Lirası'na ihtiyacın var, o zaman elindeki dövizi boz önce sonra başvur krediye deniliyordu.

UMURLARINDA MI SANKİ?

“Kafaya göre alınan bu karar sanayiciye, ihracatçıya, imalatçıya zorla dayatılırken, 15 milyon TL kriterinin hangi ölçüye dayanıyor acaba?” diye soran Sözcü yazarı, şu yorumu yaptı:

Günü kurtarmak dışında şirketlerin krediye erişimini zorlaştıran bu adımlar, ekonomik aktiviteyi, üretimi, iç talep ve istihdamı her alanda zincirleme olarak negatif etkilemesi kaçınılmaz gibi… Umurlarında mı sanki?
 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Otomobilde 'torpil' dönemiÖnceki Haber

Otomobilde 'torpil' dönemi

Rusya temerrüde düştüSonraki Haber

Rusya temerrüde düştü

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar