İstanbul
DOLAR8.6382
EURO10.3176
ALTIN494.98

Uyuşturucu da Türkiye basamak konuma geldi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Uyuşturucu da Türkiye basamak konuma geldi
Türkiye’de son dönemde artan uyuşturucu tartışmalarına Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla damga vurdu. Narkotik’in yaptığı paylaşımda kokainin yeni rotası haritayla açıklandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda Güney Amerika'dan sevk edilen kokainin Türkiye üzerinden Avrupa ve Asya'ya sevkinde yeni bir rota olduğu oluştuğunu belirtti.

TÜRKİYE'DEN AVRUPA VE ASYA'YA YENİ ROTA OLUŞMUŞTUR

Açıklamada uyuşturucu kaçakçılarının “Kokain” taşımacılığında Türkiye’yi kullandığı belirtildi. Avrupa Birliği tarafından son 2 yılda yayınlanan “Uyuşturucu Raporları”na atıfta bulunulan açıklamada, “Güney Amerika'dan sevk edilen kokain maddesi bakımından, Türkiye üzerinden Avrupa ve Asya'ya doğru yeni bir rota oluşmuştur.” denildi. 

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker yayınladığı videolarda Güney Amerika ülkelerinden Türkiye'ye yoğun bir şekilde kokain sevkiyatı yapıldığını ileri sürmüştü. Peker'in bu iddiasından bir kaç gün sonra Panama’da düzenlenen bir narkotik operasyonunda, son durağı Türkiye'nin Mersin Limanı olan gemide muz yüklü bir konteyner içerisinde tam 616 paket kokain ele geçirilmişti.

KOKAİN ROTASI HARİTADA GÖSTERİLDİ

Avrupa Birliği Uyuşturucu Raporu bağlantılarının da yer aldığı açıklamada, kokainle ilgili olay ve yakalama grafiği de paylaşıldı.

Yeni rota haritasının da bulunduğu paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

Avrupa Birliği ulusal temas noktası olan Daire Başkanlığımız tarafından, her yıl Türkiye Uyuşturucu Raporu yayımlanmaktadır.

Son iki yıldır yayımlanan raporlarımızda, Güney Amerika’dan Avrupa’ya sevk edilen kokain maddesi bakımından ülkemizin basamak haline geldiği delilleriyle vurgulanmıştır.

(2019 Türkiye Uyuşturucu Raporu s. 36. 2020 Türkiye Uyuşturucu Raporu s. 43. 2019 ve 2020 Türkiye Uyuşturucu Raporlarına ilişkin linkler tweet açıklamasında)

Yıllara göre ülkemizde ele geçirilen kokain miktarı ve müdahale edilen uyuşturucu olay sayıları artmasına rağmen, kokain bazlı olay sayısı düşmektedir.

Bu da ülkemizin kokain konusunda transit/basamak konumuna geldiğinin göstergelerinden biridir. Buna ilişkin grafik ikinci fotoğrafta verilmiştir.

Türk Kolluk Birimleri, ülkemizin içinde bulunduğu uyuşturucu tehdidinin farkındadır ve polisinden jandarmasına, sahil güvenlik unsurlarından gümrük muhafaza ekiplerine kadar, samimiyetle mücadele etmektedir.

Yapılan uyuşturucu yakalamalarından endişe yerine, memnuniyet duymak gerekir. Çünkü narkotik suçlar, kolluk müdahalesiyle ortaya çıkarılabilir.

 

haberturk
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Adıyaman'da 6 eve daha karantinaÖnceki Haber

Adıyaman'da 6 eve daha karantina

İYİ Partililer hakkında jet soruşturmaSonraki Haber

İYİ Partililer hakkında jet soruşturma

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar